שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בדרך למינוי עפרה ברכה לנציבה, נתניהו ממנה שופט בדימוס לוועדה המאשרת

חנן אפרתי צפוי לשמש כיו"ר הוועדה שתאשר את מינוי ברכה לנציבות שירות המדינה; ברכה נחשבת למועמדת של רה"מ על אף ספקות לגבי כשירותה לתפקיד; דבר הצבתו של אפרתי בראש הוועדה לא הופיע בלו"ז ישיבת הממשלה עד היום בצהריים

אדריאן פילוט 15:1701.12.17
ממשלת ישראל צפויה לאשר מחרתיים (א') את מינויו של השופט בדימוס חנן אפרתי ליו''ר הוועדה המייעצת המיועדת לאשר את מינויה של עפרה ברכה, מנהלת במשרד הפנים ומועמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד נציבת שירות המדינה. ההחלטה של מזכירות הממשלה התקבלה אתמול בערב, ודבר הצבתו של אפרתי בראש הוועדה לא הופיע בלו''ז ישיבת הממשלה עד היום בשעות הצהרים.

 

 

 

אפרתי, שכיהן גם כסגן ממונה על תלונות הציבור על השופטים, היה השופט הראשון שהחליט "לשים במקום" את אחד מעורכי הדין הפליליים הבולטים בעבר, רונאל פישר (לפני התפוצצות הפרשה הפלילית בה הוא מעורב). פישר הטיח ביקורת קשה על הכרעת דין של אפרתי בפרשת יעקב העליון שהורשע במעשים מגונים, ואמר כי המעשה המגונה היחיד היה פסק הדין של אפרתי. השופט לא נשאר חייב ודרש למצות את הדין עם פישר שגם אחרי שביקש להתנצל ועשה זאת, נאלץ  להתמודד עם הליך בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין.

 

חנן אפרתי חנן אפרתי צילום: יריב כץ

 

שמו של אפרתי עלה לכותרות גם כאשר נחשף דו"ח שכר משנת 2011 ממנו עלה כי היה אחד מעובדי המדינה המתוגמלים ביותר ועלות שכרו הגיעה ל-750  אלף שקל. כמו כן, בשנת 2002 נחשף פתק שכתב אפרתי לשופטת אחרת ובו הטיח עלבונות קשים בשוטר שהופיע בפניו וכינה אותו "חכם כמו חתיכת בצק, עקשן וטיפש".

 

אפרתי סירב לשוחח עם "כלכליסט" והסביר כי הוא "אינו מתראיין".

 

ההתפטרות המפתיעה של היו"ר הקודם

 

פרופ' רון שפירא, יו''ר הוועדה הקודם, התפטר במפתיע בתחילת החודש. במכתב התפטרותו שהגיע ל"כלכליסט", מסביר שפירא, המכהן כנשיא המרכז האקדמי פרס, כי בעקבות גידול של מעל 10% בכמות הסטודנטים שנרשמו בשנת הלימודים הנוכחית - "ידי כולנו עמוסות בעבודה. צר לי, אך לא אוכל כעת להתפנות למשימה ציבורית החשובה שנטלתי על עצמי אז". עם זאת, הערכות הן ששפירא לא היה מוכן לתת יד למינויה של ברכה, מינוי שזכה לביקורת חסרת תקדים כמעט.

 

ברכה, נושאת בתפקיד ניהולי שאינו נחשב לבכיר במיוחד ובחירתה עוררה סערה וביקורות קשות לגבי יכולותיה למלא את תפקיד נציבת שירות המדינה. על אף הטלת הדופי בכישוריה, בדבר אחד אין ספק - בקשריה: ברכה היא אמה של אחת מהמזכירות הקרובות בלשכתו של נתניהו, שני ברכה, הנחשבת ל"רל"שית" של ראש הממשלה וקרובה גם לרעייתו. ולא פחות חשוב: ברכה היא אחותה של רונית לוגסי, עובדת בכירה ומהוותיקות בלשכתו של נתניהו, שמכהנת בתפקיד שנחשב לרגיש.

 

 

עפרה ברכה עפרה ברכה צילום: לשכת רואי חשבון בישראל

 

לפני כשבועיים הגיש ד''ר רפי נץ, מומחה למשפט, עתירה לבג''ץ לפיה בתהליך הקמת הוועדה של שפירא נפלו מספר רב של פגמים. לפי העתירה, בחירתו של שפירא לתפקיד זה לא הייתה תקינה וזאת לנוכח הצטברות עובדות לרבות היותו שותפו המסחרי של עו"ד יעקב וינרוט (פרקליטו של נתניהו), לנוכח עמדותיו הפוליטיות, העובדה שהוא אינו שופט, ועקב אי הכללתו ברשימת נציגי הציבור.

 

מאז הקמתה לפני 20 שנה, הוועדה התכנסה פעמיים בלבד: בפעם הראשונה כדי לאשר את מינויו של שמואל הולנדר ובפעם השנייה כדי לאשר את מינויו של משה דיין . זו הסיבה מדוע התפטרותו של שפירא, ובעיקר הסיבות שמסר למהלך (עומס עבודה), הן תמוהות: מאז מינויו של שפירא הוועדה מעולם לא התכנסה. בנוסף, ההיסטוריה מלמדת שהיא מתכנסת רק פעם אחת למספר שעות בלבד, כדי לאשר את המינוי. יצוין כי הוועדה הזו איננה ועדת מכרז או ועדת איתור, אלא נועדה לוודא כי המועמד שנבחר על ידי ראש הממשלה הוא בעל הכישורים המתאימים לתפקיד ואין בעיה מבחינת טוהר המידות של המועמד.

 

 

 

כאמור, עם הודעת בחירתה של ברכה נחשפו גם ביקורות לא מחמיאות של מבקר המדינה על עבודתה בתפקידה הנוכחי. גורמים בכירים במשרד הפנים מאוד הופתעו לשמוע כי היא נבחרה לתפקיד שנחשב לאחד הרמים ביותר בשירות המדינה - מנהל כוח האדם של ממשלת ישראל. "עפרה ברכה מספרת שהיא בדרך לנציבות", מסר גורם בכיר במשרד הפנים ל"כלכליסט". יתכן כי שמועות אלו היוו זרז להתפטרותו של שפירא. מנגד, בכירים אחרים במשרד הפנים, מסרו ל"כלכליסט" כי "אין חדש בעניינה. שום דבר לא קרה".

 

בווועדה מכהנים כעת גם מנכ''לית ארגון CFO, נגה קינן, שגם היא נחשבת למקורבת לנתניהו, ואריה בר אשר שימש בעבר כמנכ''ל משרדי הפנים, התחבורה והבינוי והשיכון. כלל החברים אישרו כי עד כה, הם לא קיבלו אף פנייה ממזכירות הממשלה להתכנס ואפילו לא קיבלו חומר על אף מועמד. יתרה מזו, אחד מבחרי הוועדה הופתע לגלות ששפירא התפטר מתפקידו, שכן הוא לא עודכן לגבי האירוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x