$
בארץ

עשרות ראשי ערים ורשויות מקומיות פנו לנתניהו: הימנע מקידום חוק המרכולים

במכתב שנשלח גם לשרת המשפטים ושר הפנים טוענים 58 ראשי הערים כי הצעת החוק "מסרסת" את הרשויות המקומיות ותפגע בעסקים המעניקים כיום שירות למיליוני אנשים. ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לא חתם על המכתב

שחר אילן 15:2530.11.17

מחריף המאבק על חוק המרכולים: 58 ראשי ערים ורשויות מקומיות שלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב התנגדות לחקיקת החוק. בין החותמים: יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין חיים ביבס, יו"ר פורום ה-15 ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, יו"ר פורום ערי הפיתוח וראש עיריית דימונה בני ביטון ויו"ר מרכז המועצות האזוריות ראש המועצה האזורית לב השרון עמרי ריטוב. בולט בהיעדרו ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. מעניינת גם חתימתו של שמעון סוסן, ראש המועצה האזורית חבל מודיעין, שנחשב מקורב מאוד לשר האוצר משה כחלון מכולנו. שר הפנים אריה דרעי ושרת המשפטים איילת שקד מכותבים גם הם.

 

הצעת חוק המרכולים שיזם שר הפנים דרעי מש"ס מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת (וכן בנושאים נוספים על פי החלטתו). יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

"פגיעה חמורה בסמכויות"

 

במכתב כותבים ראשי הרשויות כי "השלטון המקומי מתנגד נחרצות להצעת החוק. מדובר בפגיעה חמורה בסמכויות נבחרי השלטון המקומי, ובשינוי דרסטי של הסטטוס קוו הקיים לגבי פעילות עסקים בשבת ברשויות המקומיות ברחבי הארץ". זאת, כיוון ש"כבר שנים רבות פועלים במדינת ישראל אלפי עסקים בשבת, לרבות קיוסקים וחנויות נוחות בלב הערים ומרכזי קניות וקניונים גדולים במועצות אזוריות או בשולי יישובים".

 

לדבריהם, "הצעת החוק מלאימה את סמכויות הרשות המקומית לחקיקה בנושא פתיחת עסקים בימי המנוחה, כאשר היא קובעת כי לא ניתן יהיה לפרסם חוק עזר בנושא ללא הסכמת השר. חמור מכך השר כלל לא רשאי לאשר חוק עזר שכזה, אלא במקרים חריגים".

  

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. חתימתו נעדרת מהמכתב ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. חתימתו נעדרת מהמכתב צילום: עמית שעל

 

ההסדר הזה, הם כותבים "משאיר לכאורה את סמכות החקיקה אצל הרשות המקומית, אך למעשה 'מסרס' ומאיין אותה שכן, כאמור השר עצמו אינו רשאי לאשר אותה אלא במקרים חריגים. כך, הסיכוי כי חוק עזר בנושא יאושר קלוש ביותר, והשארת הסמכות בידי השלטון המקומי נותרת כלעג לרש בלבד". התוצאה: הצעת החוק "שוללת כמעט לחלוטין את היכולת לחוקק חוק עזר לפתיחת עסקים בימי המנוחה ולכן תוביל בפועל לסגירת כלל העסקים הפועלים כיום ונותנים כבר שנים שירות למיליוני אנשים".

 

ראשי הרשויות טוענים כי "אין כמעט נושא בעל אופי יותר מקומי מאשר שעות פעילות העסקים, ולכן הוא נמסר לאורך השנים לסמכותם הבלעדית של חברי מועצת הרשות המקומית וראש הרשות שנבחרו על ידי ציבור התושבים לעסוק בכך". הם מזהירים כי "יוזמה זו מהווה מדרון חלקלק לפגיעה בסמכויות השלטון המקומי בנושאים נוספים". הם קוראים לנתניהו, דרעי ושקד להימנע מקידום החקיקה.

 

נברקת הסביר את העובדה שלא חתם בכך ש"הנושא אינו רלוונטי לירושלים, שכן קיים כבר חוק עזר בנושא המגדיר את המותר והאסור בימי המנוחה והעיר פועלת במסגרתו ובמסגרת הסטטוס קוו". עוד אמר ש"ירושלים היא עיר מעורבת בה חיים זה לצד זה בני דתות רבות ומגזרים רבים ומתוך כך מוביל ראש העיר מזה כעשור מהלך של הסכמות רחבות בנושאים שבמחלוקת, ולא של כיפופי ידיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x