$
בארץ

משבר השבת מתחדש: ישראל ביתנו תצביע נגד חוק המרכולים

יו"ר הסיעה הודיע ליו"ר הקואליציה ביטן, כי ישראל ביתנו "דורשת שלא להעלות את הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת. במידה והצעת החוק תעלה השרה סופה לנדוור תצא מהמליאה בזמן ההצבעה"

שחר אילן 17:4229.11.17

משבר השבת מתחדש, לאחר שסיעת ישראל ביתנו הודיעה היום רשמית שהיא מתנגדת להצעת חוק המרכולים ותצביע נגדו.

 

היום (ד') אישרה הכנסת את הצעת חוק המסורת של ח"כ משה גפני שתאפשר לשר העבודה לשקול שיקולי מסורת במתן היתרי עבודה בשבת. אבל בין חוקי השבת שהסכים הליכוד להעביר, נמצא חוק המרכולים, שיאפשר למעשה לסגור את המסחר בשבת בכל הערים מחוץ לתל אביב, נחשב לשנוי יותר במחלוקת.

 

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, שלח היום מכתב ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן בו כתב: "סיעת ישראל ביתנו מתנגדת להצעת חוק המרכולים ודורשת שלא להעלות את הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת. במידה והצעת החוק תעלה להצבעה, חברי סיעת ישראל ביתנו יצביעו נגד הצעת החוק ושרת העלייה והקליטה סופה לנדוור תצא מהמליאה בזמן ההצבעה".

 

אריה דרעי ואביגדור ליברמן (ארכיון) אריה דרעי ואביגדור ליברמן (ארכיון) צילום: עומר מסינגר

 

לקואליציה יש רוב גם בלי ישראל ביתנו. אלא שסיעת כולנו של שר האוצר משה כחלון תתקשה לתמוך במה שישראל ביתנו מתנגדת לו. נראה שישראל ביתנו חיכתה עד לאחר העברת החוק של גפני עם הודעתה, כדי שלמפלגות החרדיות כבר יהיה הישג ביד.

 

ביום שני אמר ראש מפלגת ישראל ביתנו כי שר הביטחון אביגדור ליברמן בישיבת הסיעה של מפלגתו כי "נעשה הכול כדי שהחוק לא יעבור במתכונתו הנוכחית, כפי שהוצעה על ידי משרד הפנים. יש לנו כל האמצעים להתמודד עם זה". עוד אמר ליברמן ש"אני מודה שאני הולך למרכולים בירושלים בשבת".

 

ליברמן הסביר, "אני לא רוצה לפתוח מרכולים בבני ברק ואין סיבה לסגור מרכולים בחיפה או במקום אחר". לדבריו,"את כל הנושא של חוקי עזר ופתיחת מרכולים בשבת צריכים להשאיר לשלטון המקומי. יש אחריות לשלטון המקומי".

 

הצעת חוק המרכולים שיזם שר הפנים אריה דרעי מש"ס מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת (וכן בנושאים נוספים על פי החלטתו). יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ נגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום שר הפנים יוכל לסכל זאת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x