• תפריט
בארץ

שר הכלכלה רוצה יועץ תקשורת כדי "למנוע נזק של ממש"

לכלכליסט נודע כי אלי כהן מחפש להעסיק יועץ תקשורת בעלות של עד 1.6 מיליון שקל, אף שגם המשרד וגם השר מעסיקים דוברים במשרה מלאה

ליאור גוטמן 07:5329.11.17

משרד האוצר, באמצעות אגף החשב הכללי, אישר לשר הכלכלה אלי כהן להעסיק יועץ תקשורת חיצוני בעלות של עד 1.6 מיליון שקל. במשרד הכלכלה ביקשו להעסיק את היועץ בטענה כי הם צפויים לעמוד בשנים הקרובות בפני מספר רב של אתגרים, אותם הם מגדירים כ"בעלי השלכות דרמטיות על התעשייה הישראלית ויוקר המחיה". הן משרד הכלכלה והן השר כהן מעסיקים דוברים במשרה מלאה.

 

 

 

מעיון במסמכי הבקשות והאישורים עולה כי עלות העסקת היועץ תגיע עד ל־1.6 מיליון שקל, מתוכם כ־400 אלף שקל בשנה הראשונה, לצד אפשרות להארכת החוזה באותו סכום למשך 36 חודשים. במשרד הכלכלה מסבירים כי בחנו את היקף השירותים שהם משערים שיקבלו ומשם הגיעו לעלות של כ־33 אלף שקל בחודש. לפי המשרד, השר כהן למד על עלות ההעסקה רק מפניית "כלכליסט" וההערכות הן שלא בטוח שמלוא הסכום ינוצל.

 

אלי כהן אלי כהן צילום: אוראל כהן

 

במשרדי הכלכלה והאוצר לא הצליחו להסביר את העובדה שהבקשה מנומקת כ"התקשרות דחופה למניעת נזק של ממש". במשרד הכלכלה טענו שמדובר בניסוח של פקידי האוצר וכי הם לא היו מעורבים בו. לעומת זאת, בסביבת האוצר טוענים שייתכן שמדובר במשפט ששורבב כעקיצה וייתכן שמדובר במשפט שנאמר בעל פה.

מי שאישר את ההתקשרות היא ועדת הפטורים של אגף החשב הכללי שבמשרד האוצר. בשלב זה, ההתקשרות אושרה בהליך ראשוני של "פטור ממכרז". במשרד הכלכלה מתעקשים שמדובר רק בהליך טכני שנובע בכלל משמה של הוועדה. לטענתם, הם כן מתכוונים לבצע מכרז, אך בשלב זה עוד לא נקבעו מועד או תנאי סף.

גם במשרד האוצר מתעקשים שכן יתקיים מכרז לתפקיד, אף שהוועדה שאישרה את הבקשה היא ועדת הפטורים.

 

באשר לעלות הכספית, באוצר טוענים שזהו סכום רף מקובל ואוטומטי בסוגים כאלה של התקשרויות. מה שלא הצלחו להסביר שם זה את הטענות ל"מניעת נזק". לטענת האוצר, המערכת להגשת הבקשות מיושנת ואינה מעודכנת. לכן, מסבירים שם, יש לסווג כל בקשה תחת נימוק מסוים כדי להכניסה למערכת. מדוע בחרו דווקא ב"מניעת נזק"? לא ברור, אולם באוצר מבטיחים שבקרוב המערכת תשודרג.

 

"קביעת הסיווג לעניין הפטור אינה רלבנטית לבקשה המדוברת, שאינה בקשה להתקשרות בפטור", מסרו מהאוצר בתגובה. "מכיוון שהמערכת שעליה מתבססת הוועדה היא מערכת ועדת הפטור, ישנה דרישה לסימון סיווג של פטור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x