$
משפט

"בדרך לאקזיט!": כך גייס המורה מזכרון מיליונים ממשקיעים

מהמודעות שמבטיחות תשואה ללא סיכון ועד הסרטונים שמציגים את המכונות שמאחורי "המוצרים": כל השיטות של רון חן, מנכ"ל חברת הפטנטים אינובטיב, שנעצר אתמול בחשד שהונה משקיעים ב-24 מיליון שקל

תומר גנון 11:0828.11.17

הכרזות על אישור פטנטיים עולמיים, פרסום על אישור ניסוי בבני אדם והבטחות לאקזיט שבדרך - אלו הן רק חלק מהפעולות שנקט רון חן, הבעלים והמנכ"ל של חברת אינובטיב מנתניה, כדי למשוך משקיעים להשקיע כספים בחברה. חן נעצר ונחקר אתמול (ב') בחשד להונאת משקיעים ועבירות מס.

 

על פי החשד של צוות החקירה המשותף לרשות ני"ע ומס הכנסה ת"א, במהלך השנים 2016-2006 גייסה אינובטיב ממאות משקיעים סכומים המסתכמים בכ-24 מיליון שקל ללא תשקיף, כאשר הגיוס נעשה בדרכי מרמה ותוך הטעיית ציבור המשקיעים ביחס להליך פיתוח המוצרים וייצורם.

 

 

אחד מהמדורים השיווקיים שפרסמה אינובטיב בעתונות אחד מהמדורים השיווקיים שפרסמה אינובטיב בעתונות

 

חן (53), תושב זיכרון יעקב המציג עצו כאיש חינוך לשעבר, השתמש על פי החשד בכספי המשקיעים לצרכיו הפרטיים ולשימושים אחרים שאינם קשורים בפיתוח המוצרים או בהשקעה בחברות שבבעלותו. כמו כן הוא לא העביר על פי החשד דיווח מלא ומהימן לרשות המיסים על הכנסותיו. סימני השאלה סביב פעילות החברה שבבעלותו התפרסמו לפני כשנתיים וחצי בתחקיר של גיא ליברמן וליאת בר-סתו במוסף 7 ימים של "ידיעות אחרונות".

 

הסרטון בו מוצגת המכונה לייצור שקיות הצרכים לכאורה

 

 

 

על פי אתר האינטרנט של אינובטיב, שהבוקר כבר אינו זמין לגלישה, יש לה שני מיזמים עיקריים שבאמצעותם גייסה כספים. הראשון שפועל תחת חברת בשם דרייב דה לייט, עוסק לדבריה בתחום האנרגיה החליפית המתחדשת. לטענת החברה היא פיתחה מוצר בשם במפרון (bumperon) - פס האטה גמיש מגומי הבולט קלות מעל פני הכביש. כשכלי רכב חולף מעליו הוא נלחץ ומתיישר, ומפעיל מערכת לייצור חשמל המוסווית מתחתיו - כך טוענת החברה. בעמוד הפייסבוק של אינוביט, מופיעים ראיונות בתקשורת עם חן ומודעות שפרסם על ההמצאה שלטענתו תוביל את החברה לאקזיט.

  

רון חן, בעלי ומנכ"ל אינובטיב, על רקע המכונה שלדבריו מייצרת את השקיות לאיסוף צרכים רון חן, בעלי ומנכ"ל אינובטיב, על רקע המכונה שלדבריו מייצרת את השקיות לאיסוף צרכים צילום: עמוד הפייסבוק אינובטיב

 

המוצר השני הוא תחת חברה בשם טיסטרון. "החברה מציעה מוצר מהפכני לאיסוף ולטיפול בהפרשות לא רצוניות של שתן וצואה בקרב מבוגרים, בצורה דיסקרטית ללא תקלות", נכתב באתר. למוצר קוראים protectowo ולפי האתר "הוא מעוצב בצורת שקית ועשוי מחומרים רכים ואטומים. הוא בעל כושר ספיגה יוצא דופן". בעמוד הפייסבוק של החברה מופיעים סרטונים של מכונה באיטליה שאמורה לייצר את המוצר, אישור על רישום פטנט בארה"ב וכן צילום שנחזה לאישור מהמרכז הרפואי רבין לביצוע ניסוי רפואי בבני אדם במוצר.

 

 

המסמך שפרסמה אינובטיב על אישור ניסוי בבני אדם המסמך שפרסמה אינובטיב על אישור ניסוי בבני אדם צילום: עמוד הפייסבוק אינובטיב

 

חן מציג עצמו באתר כ"בעל תואר ראשון במשפטים מטעם מכללת שערי משפט ותואר שני במשפט מטעם אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת ברקלי. הוא החל את דרכו המקצועית כאיש חינוך, ומנהל תוכנית למחוננים". הוא מוסיף וכותב כי: "מיומה הראשון היתה חברת אינובייטיב פטנטים חברת הון-סיכון לקידום הסטארט-אפים ברשותה, ומרגע שחברות הבת שלה נוסדו, הלכה למעשה הוסר כליל הסיכון מהן".

 

מעו"ד עמית זיו, המייצג את חן, לא נמסרה תגובה לחשדות בחקירה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x