$
בארץ

מנכ"ל אינובטיב נעצר בחשד להונאת משקיעים ועבירות מס

רון חן, המנכ"ל והבעלים של החברה מנתניה העוסקת בפיתוח וקידום פטנטים, שוחרר הערב ממעצר בתנאים מגבילים ונאסר עליו לצאת מהארץ ל-180 יום. על פי החשד, בעשור האחרון גייסה החברה ממאות משקיעים 24 מיליון שקל ללא תשקיף, כשהגיוס נעשה בדרכי מרמה ותוך הטעיית המשקיעים

תומר גנון 21:4127.11.17

רון חן, מנכ"ל ובעלים של חברת אינובטיב מנתניה העוסקת בפיתוח וקידום פטנטים, נעצר ונחקר היום (ב') בחשד להונאת משקיעים ועבירות מס. שופטת בית משפט השלום בת"א, שלומית בן יצחק, שחררה אותו הערב בתנאים מגבילים, ובהם הפקדת ערבויות של 350 אלף שקלים וכן איסור יציאה מהארץ ל-180 יום.

 

(אילוסטרציה) (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

על פי החשד של צוות החקירה המשותף לרשות ני"ע ומס הכנסה ת"א, במהלך השנים 2016-2006 גייסה אינובטיב ממאות משקיעים סכומים המסתכמים בכ- 24 מיליוני שקלים ללא תשקיף, כאשר הגיוס נעשה בדרכי מרמה ותוך הטעיית ציבור המשקיעים ביחס להליך פיתוח המוצרים וייצורם.

 

חן, כך החשד, השתמש בכספי המשקיעים לצרכיו הפרטיים ולשימושים אחרים שאינם קשורים בפיתוח המוצרים או בהשקעה בחברות האמורות שבבעלותו. זאת לאחר שקיבלם מידיהם, בשל מצגי שווא הציג כלפיהם, הנוגעים לפיתוח המוצרים, יצורם, בשלותם וההכנסות הצפויות מהם. כמו כן הוא לא העביר על פי החשד דיווח מלא ומהימן לרשות המיסים על הכנסותיו.

 

רשות ני"ע ורשות המסים מייחסת לחן חשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, הצעה של ני"ע לציבור ללא תשקיף, מסירת פרטים מטעים בהודעה לרשות ני"ע וכן עבירות מרמה לפי פקודת מס הכנסה וחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה).

 

מייצור חשמל על ידי פסי האטה ועד איסוף שתן למבוגרים

 

על פי אתר אינובטיב יש לה שני מיזמים עיקריים שבאמצעותם גייסה כספים ממשקיעים. הראשון, באמצעות חברת בשם דרייב דה לייט, עוסק לדבריה בתחום האנרגיה החליפית המתחדשת. לטענת החברה היא פיתחה מוצר בשם bumperon - פס האטה גמיש מגומי הבולט קלות מעל פני הכביש. כשכלי רכב חולף מעליו הוא נלחץ ומתיישר, ומפעיל מערכת לייצור חשמל המוסווית מתחתיו.

 

המוצר השני הוא של חברה בשם טיסטרון. "החברה מציעה מוצר מהפכני לאיסוף ולטיפול בהפרשות לא רצוניות של שתן וצואה בקרב מבוגרים, בצורה דיסקרטית ללא תקלות", נכתב באתר. למוצר קוראים protectowo ולפי האתר "הוא מעוצב בצורת שקית ועשוי מחומרים רכים ואטומים. הוא בעל כושר ספיגה יוצא דופן".

 

הבטחות לרווחים משמעותיים, והסתרת פרטים

 

על פי הבקשה לשחרור בתנאים מגבילים שהוגשה לבית המשפט אינובטיב, שהוקמה בשנת 2006, פועלת באמצעות שתי חברות בנות פרטיות: טיסטרון ודרייב דה לייט אשר שתיהן הוקמו בשנת 2007. חן, החשוד המרכזי בתיק, מחזיק ב-98.56% מחברת אינוביטיב, משמש כאמור כמנכ"ל החברה ואחראי על גיוס המשקיעים ופיתוח המוצרים בה.

 

על פי מממצאי החקירה עד עתה, כך עולה מהבקשה, אינוביטיב גייסה כספים ממשקיעים תוך הבטחה לרווחים משמעותיים, כאמור ללא פרסום תשקיף כמתחייב בדין, ותוך הטעיית המשקיעים והסתרת פרטים מהותיים. חן היה מעורב בכל פעילות החברות, בפרט בתהליך גיוס הכספים מהמשקיעים ובפיתוח העסקי של המוצרים.

  

כן עולה ממצאי החקירה כי החברה מסרה פרטים מטעים לרשות ני"ע באשר למספר המשקיעים והיקף השקעתם בה. החברה, באמצעות רון חן ואחרים, המשיכה לגייס כספים ממשקיעים שונים על אף שרשות ני"ע הורתה לה לחדול באופן מיידי מפעילות זו, ועל אף התחייבותה המפורשת של החברה לחדול מפעילותה זו.

 

"אנחנו מדברים על תיק שבנוי על גיוס מאסיבי של לקוחות בניגוד לחוק ני"ע", אמר בדיון היועץ המשפטי של מחלקת החקירות של רשות ני"ע, עו"ד ערן שחם-שביט. "קיימת תשתית ראייתית לביצוע מצגי שווא. הן ביחס למוצר שלגביו שווקו ני"ע, והן ביחס לייעוד הכספים מידי המשקיעים. על פי החשד בכספים של המשקיעים נעשה שימוש לצרכים אישיים על ידי החשוד. כיוצא בכך מדובר גם על עבירות מס. הוא לא דיווח על הכנסותיו דיווח מלא ואמין לרשות המסים".

 

סנגורו של חן, עו"ד עמית זיו, ציין בפני בית המשפט שתנאי השחרור מקובלים עליו והוסיף כי "הכל בגדר חשד לכאורה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x