$
בארץ

פרשנות

משבר השבת רק יצא לנוח

ההסכמה האמיתית היחידה שהושגה בין נתניהו למפלגות החרדיות היא לדחות את משבר השבת. מוקד המחלוקת העיקרי שהוא חוק המרכולים לא נפתר

שחר אילן 19:2327.11.17

ההסכמה האמיתית היחידה שהושגה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשי המפלגות החרדיות היא לדחות את המשבר כי זה לטובת כולם. אבל מוקד המחלוקת העיקרי במשבר, חוק המרכולים שיאפשר למפלגות החרדיות לסגור את המסחר בעיר אחר עיר בשבת, לא נפתר. כלל לא בטוח שהקואליציה הזו הזאת מסוגלת להעביר את חוק המרכולים וגם אם כן – היא תסיים את המהלך חבוטה ומפוצלת. "אתה מכיר את ביבי", אמר מקור ביהדות התורה, "הוא דוחה דברים. אז בשבוע הבא יהיה עוד פיצוץ".

 

 

חוק המרכולים לא רק מסמיך את שר הפנים שלא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. הוא גם קובע שאם יהיה שר פנים עתידי שיהיה מעוניין לאשר חוקי עזר כאלה, יוכל לעשות זאת רק כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". משמעות החוק היא שגורמים חרדים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד אי אכיפת החוקים האוסרים על מסחר בשבת בערים נוספות מלבד תל אביב, והערים האלה לא יוכלו לתקן את חוקי העזר כדי שיאפשרו פתיחת חנויות.

 

שר הבריאות יעקב ליצמן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום נמרוד גליקמן

 

כבר אתמול החלו להצטבר התנגדויות לחוק מתוך הקואליציה. שר הביטחון אביגדור ליברמן מישראל ביתנו אמר ש"נעשה הכול כדי שהחוק לא יעבור במתכונתו הנוכחית, כפי שהוצעה על ידי משרד הפנים. יש לנו כל האמצעים להתמודד עם זה". ליברמן גם הקפיד לציין שהוא עצמו קונה במרכולים בירושלים בשבת.

 

גם בליכוד מדובר בשדה מוקשים. מרכז השלטון המקומי הודיע שאם יעבור חוק המרכולים במתכונתו הנוכחית וללא תיאום אתו הוא יעתור לבג"ץ לפסילת החוק. להתנגדות המרכז לשלטון מקומי חשיבות רבה בגלל העוצמה הגדולה של היו"ר שלו ראש עיריית מודיעין חיים ביבס בליכוד. מי שהוביל בשבוע שעבר את ההתנגדות לחוק המרכולים בליכוד היה שר התיירות יריב לוין. בלשכה שלו אומרים שעוד אין נוסח סופי לחוק, כלומר הוא פתוח לשינויים. דרעי אומר לעומת זאת שמתוכננים שינויים קלים בחוק בלבד אבל האחריות תישאר של שר הפנים.

 

העמדה של כולנו עוד לא ברורה. מצד אחד ישמחו שם לתמוך בהסכם שיביא להישרדות הקואליציה. אבל גם לה יש עיריות וגם לה יש בוחרים חילונים. ככל שתגבר ההתנגדות הציבורית יהיה לה יותר קשה לשבת מהצד. ולכן בניגוד להצהרות ראשי הקואליציה אתמול משבר השבת לא הסתיים. הוא מקסימום יצא לנוח.

 

אבל הבעיה של הקואליציה גדולה יותר. למשברים קואליציוניים יש אינרציה. מרגע שגורם אחד מאיים, זו מחלה מדבקת. נניח שבסוף הקואליציה תצליח להעביר את חוקי השבת (חוק המרכולים וחוק המסורת), בדרך ממתין להם גם חוק הגיוס וההקצבות שידרשו המפלגות החרדיות בתקציב הבא. כמה התקפלויות יכולים נציגי המפלגות החילוניות למכור לבוחריהם?

 

דרעי ציין אתמול שההנחיה של מועצת חכמי התורה לש"ס ברורה לגמרי: זו הקואליציה הטובה ביותר מבחינתם ולכן צריך לעשות הכול כדי שהיא תתקיים. סביר להניח שכל מרכיבי הקואליציה יחתמו על ההצהרה הזאת. אלא שזה יחייב את כולם לפשרות מאוד גדולות. כשהבחירות הבאות כבר באופק, לא בטוח שהם מסוגלים להן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x