$
בארץ

הרופאים ישבתו ביום רביעי במחאה על הגבלת התחרות

ההסתדרות הרפואית מוחה על ההגבלות החדשות שיזם משרד הבריאות נגד התחרות בין קופות החולים; הרופאים טוענים שיוזמת המשרד להגביל מעברים של רופאים מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ - פוגעת בחופש העיסוק

ספי קרופסקי 17:1327.11.17

ההסתדרות הרפואית (הר"י) תקיים ביום רביעי הקרוב שביתת אזהרה בת יום אחד בבתי החולים הציבוריים ובמרפאות בקהילה.

זאת בעקבות ההגבלות החדשות שמשרד הבריאות יוזם על התחרות בין הקופות. הרופאים מוחים על יוזמת המשרד להגביל מעברים של רופאים מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ, וטוענים כי הדבר פוגע בחופש העיסוק.

 

היוזמה להגביל את מעברי הרופאים בין הקופות פורסמה לראשונה ב"כלכליסט" ביולי האחרון, הרבה לפני שח"כ דוד אמסלם קידם הצעת חוק דומה בעניין. היא הושגה בפגישה שנערכה בין ארבעת מנכ"לי הקופות לבין מנכ"ל משרד הבריאות. אז הוחלט על "הפסקת אש" לפרק זמן מסוים עד שיוסדרו נהלים ברורים בעניין. יוזמה זו, כמו גם הצעת החוק נהגתה על ידי בכירי לאומית, הקופה הקטנה ביותר מבין הארבע, שמדממת בשנים האחרונות ומאבדת לקוחות. לאחר הפרסום הודיעה הרשות להגבלים עסקיים שהיא מתנגדת להגבלות הללו בטענה שהן פוגעות בחופש העיסוק.

סניף קופת חולים סניף קופת חולים צילום: שאול גולן

 

במהלך השביתה, שתמשך 24 שעות מ-7:00 בבוקר ועד 7:00 ביום חמישי, יעבדו בתי החולים הציבוריים במתכונת שבת וחג. היא תכלול את בתי החולים הכלליים, הגריאטריים, הפסיכיאטריים והשיקומיים בכל הארץ, וכן ישבתו מרפאות החוץ. מנגד, שירותי דיאליזה דחופים, טיפול נמרץ, חדרי מיון, חדרי לידה, פגיות וטיפולים אונקולוגיים יפעלו כרגיל.

 

משרד הבריאות פועל לאחרונה באמצעות תקנות ויוזמות חקיקה (שלעת עתה הוקפאו) להגביל את התחרות בין קופות החולים שהפכה לאגרסיבית במיוחד. כך למשל התחרות התאפיינה במצבי קיצון של הפעלת מוקדי שירות להעברת מבוטחים מקופה אחת לאחרת - לעתים באופן אגרסיבי תוך שימוש במסדי נתונים אישיים, "גניבת" רופאים מקופה אחת לאחרת על מנת שהמטופלים שלהם יעברו יחד אתם ועוד "תרגילים מלוכלכים" כגון פיתוי מבוטחים בהטבות ובמתנות.

 

במסגרת היוזמה להגביל פעילות זו הוחלט במשרד, בין השאר, לאסור על קליטת רופאי משפחה, רופאי ילדים וגניקולוגים עד ל-1 בינואר 2018. כמו כן דרש המשרד להעביר לידו במקרים חריגים בהם תותר קליטה שכזו פרטים הנוגעים לשכר הרופאים ותנאי העסקתם, כמו גם פרטים הנוגעים למטופלים שביקרו אצל אותם רופאים בשנה שקדמה למעבר.

 

מדובר בפעם הראשונה מאז אוגוסט 2016 שהרופאים שובתים במחאה על תנאי עבודתם או העסקתם, אז מחו על גזירות שיועדו להיכנס לחוק ההסדרים ובהם העברת תאגידי הבריאות, שהם גופים משפטיים האחראים לפעילות אחר הצהריים בבתי החולים הממשלתיים, לייעודים המקורי.

 

כמו כן הם דרשו תוספת תקנים ומחו על העיכוב בביצוע רפורמת קיצור התורים במערכת הבריאות הציבורית. מוקדם יותר השנה נערכה שביתה נוספת בעקבות רצח האחות טובה קררו בחולון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x