$
בארץ

ליברמן על חוק המרכולים: "נעשה הכל כדי שהחוק לא יעבור במתכונתו הנוכחית"

עוד אמר ליברמן: "שאני מודה שאני הולך למרכולים בירושלים בשבת"; דרעי בתגובה: "ההסכם הקואליציוני כולל את בג"ץ המרכולים ומחייב גם את ישראל ביתנו"; מרכז השלטון המקומי: "אם חוק המרכולים יעבור בנוסח הנוכחי - נעתור לבג"ץ לכל רשות יש את הזכות לבחור את האופי והצביון העירוני שלה"

שחר אילן 15:1627.11.17

קושי נוסף בדרך לאישור חוק המרכולים. שר הביטחון אביגדור ליברמן מישראל ביתנו אמר ש"נעשה הכל כדי שהחוק לא יעבור במתכונתו הנוכחית, כפי שהוצעה על ידי משרד הפנים. יש לנו כל האמצעים להתמודד עם זה". עוד אמר ליברמן: "אני מודה שאני הולך למרכולים בירושלים בשבת".

 

 

ליברמן הסביר ש"אני לא רוצה לפתוח מרכולים בבני ברק ואין סיבה לסגור מרכולים בחיפה או במקום אחרי". לדבריו, את כל הנושא של חוקי עזר ופתיחת מרכולים בשבת צריכים להשאיר לשלטון המקומי. יש אחריות לשלטון המקומי".

 

ליברמן תקף בחריפות את המפלגות החרדיות ואמר ש"בין המשבר האחרון לבין השבת אין שום קשר. נראה ליש זו תוצאה של תחרות פרועה במחנה החרדי". לדבריו, "זה בא ביום בהיר אחד. באותה מידה יכלו לבקש לסגור את נמל התעופה בן גוריון בשבת. זו פעם שנייה שמגיע משבר משום מקום. פעם ראשונה זה היה בנושא הגיור ומתווה הכותל". הוא הזהיר: "הגענו למיצוי מוחלט של התחרות הפנים חרדית. אני מקווה שעד סוף הקדנציה לא נחזור לשם, כי פעם שלישית תהיה פעם אחת יותר מדי".

 

דרעי: הקואליציה מחוייבת לחוק המרכולים וזה כולל את ישראל ביתנו

 

בתגובה לדברי ליברמן אמר שר הפנים אריה דרעי בישיבת סיעת ש"ס היום (ב') כי הקואליציה מחויבת על פי ההסכם הקואליציוני להעביר את בג"ץ המרכולים, והדבר כולל את סיעת ישראל ביתנו. "כל מרכיבי הקואליציה, אלה שהיו בשעת הקמת הממשלה ואלה שהצטרפו מחויבים לכבד את שמירת הסטטוס קוו".

 

דרעי אמר שכבר בשבוע הבא יאושרו שני החוקים בקריאה ראשונה בכנסת, חוק המרכולים וחוק המסורת. לדבריו בחוק המרכולים יוכנסו שינויים קלים בלבד. "הנחיית נשיא מועצת חכמי התורה (הרב שלום כהן) החד משמעית היא שזו הקואליציה הטובה ביותר ואנחנו מחויבים לעשות הכול כדי שהקואליציה הזו תמשך", אמר.

 

דרעי התייחס לביקורת על כך שבניגוד לשר הבריאות הפורש יעקב ליצמן מיהדות התורה הוא אינו מתפטר: "שאף אחד לא יבוא בביקורת עלינו. יש לנו נשיא מועצת חכמי תורה ורק לו אנחנו מחויבים".

 

שר הפנים, אריה דרעי שר הפנים, אריה דרעי צילום: דוברות הכנסת

 

 

מרכז השלטון המקומי: אם חוק המרכולים יעבור בנוסח הנוכחי - נעתור לבג"ץ

 

מרכז השלטון המקומי הודיע מוקדם שאם יעבור חוק המרכולים במתכונתו הנוכחית יעתור לבג"ץ לפסילת החוק. ההודעה הזו מסבכת מאוד את ההסכמה בנושא השבת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין המפלגות החרדיות שכוללת את העברת חוק המרכולים. להתנגדות המרכז לשלטון מקומי חשיבות רבה בגלל העוצמה הגדולה של היו"ר שלו, ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, בליכוד.

 

בהודעת המרכז נאמר ש"לכל רשות יש את הזכות לבחור את האופי והצביון העירוני שלה. ככל שזכות זו תפגע אנו ניפנה להכרעת בג"ץ. הרשויות המקומית ונבחריהן מכירים ומייצגים את הצרכים העירוניים בצורה הטובה ביותר ורק בידיהם צריכה להיות ההחלטה". לכן, לטענת המרכז, "הצעת החוק צריכה להיות מתואמת עם השלטון המקומי שהוא המייצג של 8.8 מיליון אזרחי מדינת ישראל".

 

חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי צילום: ענר גרין

 

 

 

אתמול סיכם נתניהו עם ראשי המפלגות החרדיות על העברת שני חוקים בנושא השבת, חוק המרכולים וחוק המסורת. חוק המרכולים הוא השנוי יותר במחלוקת ביניהם. הוא מעניק לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת (וכן בנושאים נוספים על פי החלטתו). יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש".

 

החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות. המשמעות היא שערים נוספות שבהן פתוחות חנויות בשבת לא יוכלו בעתיד להעביר חוקים נוסח החוק של תל אביב ואפשר יהיה לכפות עליהן לסגור את החנויות.

 

ההצעה השנייה, חוק המסורת, קובעת כי בין השיקולים למתן היתר להעסקת עובדים בשעות המנוחה השבועית תתווסף גם מסורת ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x