$
בארץ

הרופאים מאיימים להשבית את מערכת הבריאות

ההסתדרות הרפואית מאיימת להשבית את המערכת בשל ההגבלות החדשות שיוזם משרד הבריאות על התחרות בין קופות החולים; לפי אחת ההגבלות, רופאים לא יוכלו לעבור מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ

ספי קרופסקי 21:0426.11.17

ההסתדרות הרפואית (הר"י) מאיימת להשבית בימים הקרובים את מערכת הבריאות הציבורית בבתי החולים ובקופות. זאת בשל ההגבלות החדשות שמשרד הבריאות יוזם על התחרות בין הקופות. קצפם של הרופאים יצא על יוזמת המשרד להגביל מעברים של רופאים מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ.

סניף קופת חולים לאומית סניף קופת חולים לאומית צילום: שאול גולן

 

במכתב ששיגר הערב (א') יו"ר הר"י פרופ' ליאוניד אידלמן לרופאים הוא כתב כי "אם בימים הקרובים לא תהיה התקדמות במציאת פיתרון, נקיים שביתת רופאים בבתי החולים ובקופות החולים. הוראות בדבר אופן ביצועה יישלחו בהמשך". הר"י הכריזה על סכסוך עבודה בתחילת החודש, כך שתקופת הצינון כבר הסתיימה ובאפשרותה לנקוט באמצעים.

 

ליאוניד אידלמן ליאוניד אידלמן צילום: עמית שעל

 

משרד הבריאות פועל לאחרונה באמצעות תקנות ויוזמות חקיקה (שלעת עתה הוקפאו) להגביל את התחרות בין קופות החולים שהפכה לאגרסיבית במיוחד. כך למשל התחרות התאפיינה במצבי קיצון של הפעלת מרכזי שירות עם מוקדנים שפעלו להעברת מבוטחים מקופה אחת לאחרת - לעתים באופן אגרסיבי תוך שימוש במסדי נתונים אישיים, "גניבת" רופאים מקופה אחת לאחרת על מנת שהמטופלים שלהם יעברו יחד אתם ועוד "תרגילים מלוכלכים" כגון פיתוי מבוטחים בהטבות ובמתנות.

 

הסעיף מעורר המחלוקת עלול לפגוע בחופש העיסוק של הרופאים. לפי ההצעה, רופאים לא יוכלו לעבור מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ, כלומר רק אם יעברו להתגורר בעיר אחרת, וזאת במטרה לא למשוך אתם מבוטחים באותו אזור.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x