שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

סוף למשבר השבת בקואליציה: נתניהו והחרדים הגיעו להסכמות

ראש הממשלה וראשי הסיעות החרדיות הגיעו לשורת הסכמות, בהן: יישמר הסטטוס קוו בכל הארץ והמרכולים בתל אביב לא ייסגרו; תנועת הרכבות בימי חול לא תיפגע; יישמר הסטטוס קוו במשחקי הכדורגל ויחוקק חוק המאפשר לסגן שר לקבל סמכויות ניהוליות של משרד ממשלתי

אדריאן פילוט ושחר אילן 20:4226.11.17

האם תם באופן סופי המשבר הקואליציוני בממשלה הנוכחית סביב סוגיית העבודה בשבת? ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי הסיעות החרדיות הגיעו לפני דקות ספורות לפשרה על הישארותן בקואליציה - כפי שהיה צפוי.  דוברו של ראש הממשלה מסר: "הסתיים המשבר הקואליציוני - הסטטוס קוו יישמר". ראש הממשלה נתניהו מסר בתום הפגישה: "הממשלה בראשות הליכוד היא הממשלה הטובה ביותר למדינת ישראל. הקואליציה חזקה ויציבה. נמשיך לעבוד יחד למען אזרחי ישראל".

 

לפי הסיכום, יחוקק חוק שישמר את הסטטוס קוו בכל הארץ והמרכולים בתל אביב לא ייסגרו; תנועת הרכבות בימי חול לא תיפגע; תאומץ הצעת שר התחבורה לאפשר לשר העבודה והרווחה להתחשב בשורה של שיקולים ובהם שיקולי בטיחות, מסורת ישראל, רווחת העובד, מידת הפגיעה במרחב הציבורי; יישמר הסטטוס קוו במשחקי הכדורגל; כמו כן יחוקק חוק המאפשר לסגן שר לקבל סמכויות ניהוליות של משרד ממשלתי.

 

שתי הצעות החוק בנושא השבת שסוכם לקדם הן הצעות שיזם שר הפנים אריה דרעי. אחת מהן, חוק המרכולים, מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת (וכן בנושאים נוספים על פי החלטתו). יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

ההצעה השנייה, חוק המסורת, קובעת כי בין השיקולים למתן היתר להעסקת עובדים בשעות המנוחה השבועית תתווסף גם מסורת ישראל. על פי התיקון לחוק, לשיקולים של שר העבודה יחויב לקחת בחשבון במתן היתרים יתווספו גם: "רווחת העובד, מסורת ישראל; קיום חלופה שאינה מחייבת העסקה בימי המנוחה השבועית; ומידת הפגיעה במרחב הציבורי במקום בו מתבקש ההיתר".

שר הבריאות היוצא ח"כ יעקב ליצמן הבהיר הערב: "לא אסכים לדון בשום חוק בנושא סגן שר, כל עוד לא יאושרו חוקי השבת: המרכולים ושעות עבודה ומנוחה, כפי דרישת ראשי הסיעות החרדיות".

 

השרים יריב לוין ואריה דרעי השרים יריב לוין ואריה דרעי צילום: יאיר שגיא, אוהד צויגנברג

 

 

מוקדם יותר דווח כי משרד המשפטים קיבל פנייה מגורמים בכירים בדרג הפוליטי לגבש חוק עוקף בג"ץ. בראיון לתקשורת הערב מסר שר האוצר משה כחלון, כי המשבר הנוכחי לא יבויל להקדמת הבחירות ויימצא פתרון מוסכם.

 

שר הפנים ויו''ר ש''ס אריה דרעי הודיע מוקדם יותר כי אין בכוונתו להגיע לישיבת ראשי הסיעות. בעקבות הודעת דרעי, בוטלה ישיבת הסיעות המסורתית שמתקיימת כל ימי ראשון. לפני מספר שעות החל ויכוח קולני בין שר התיירות יריב לוין לבין יו''ר ש''ס סביב חוק המרכולים המבטל את היתר פתיחת איזורי מסחר בשבת. דרעי, על רקע ההתפטרות של שר הבריאות יעקב ליצמן, דורש להחזיר לעצמו את סמכויות חוק העזר המעניק סמכויות בנושא פתחית מרכולים - דרישה שזכתה, באופן מפתיע, לסירובו של לוין ולמחלוקת קשה.

 

גורמים במערכת הפוליטית מסרו ל"כלכליסט" כי "ניכרת הקשחה בקרב עמדות הליכוד בכל הנושא של דת ומדינה ביממה האחרונה". גם דוד ביטן, יו"ר הקואליציה ומי שנחשב ל"דוברו" הלא רשמי של ראש הממשלה, התראיין לרדיו החרדי והסביר מדוע הליכוד התעקש לבצע את עבודות הרכבת בשבת. אלא שהסתבר כי היה מדובר בהקשחת עמדות לקראת המו''מ שהסתיים עתה.

 

יאיר לפיד: "שוב דילים, שוב קומבינות"

 

בתוך כך, ישנו מנצח גדול במשבר האחרון שכלל וכלל לא היה חלק ממנו: יו''ר "יש עתיד", יאיר לפיד. לפי סקר שערך אחד הערוצים, אם הבחירות היו מתקיימות היום מפלגתו של לפיד היתה מקבלת 24 מנדטים - בדומה למספר המנדטים שהליכוד היה מקבל. גם הבית היהודי - שנמנע מלהתערב בנושאים של דת ומדינה - מתחזק ומקבל 12 מנדטים, בעוד "כולנו" של כחלון מקבלת 9 מנדטים, "יהדות התורה" מקבלת 7 מנדטים וש''ס עוברת את אחזו החתימה ומקבלת 4 מדנטים.

 

יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד בתגובה לכוונת הממשלה להעביר חוק עוקף בג"ץ שיאפשר לליצמן לשוב להיות סגן שר: "שוב דילים, שוב קומבינות. בג"ץ כבר קבע שאין דבר כזה סגן שר על תקן של שר, אבל מרוב פאניקה ופחד מהמפלגות החרדיות נתניהו ממשיך לעקם את החוק. בית המשפט קבע כי ראש הממשלה לא יכול בין שלל עיסוקיו לנהל גם את מערכת הבריאות.

 

"צריך שר במשרה מלאה. זו לא הייתה פסיקה נגד החרדים זה הייתה פסיקה למען האזרחים. לאזרחי ישראל מגיע את שירותי הבריאות הטובים ביותר. זה עניינים של חיים ומוות, מדובר במערכת מורכבת שדורשת שר במשרה מלאה ולא איזה קומבינה פוליטית. ועכשיו באה הממשלה ובגלל כל מיני עניינים פוליטים מנסה לעשות קומבינה על הקומבינה. ככה לא מנהלים מדינה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x