בארץ

רשמית: השר ליצמן הגיש מכתב התפטרות מהממשלה

על רקע עבודות הרכבת בשבת, ובלחצו של האדמו"ר מגור, הגיש שר הבריאות את התפטרותו מהממשלה. יהדות התורה תישאר בקואליציה של נתניהו. ניסיון לעקוף את בג"ץ: לליצמן לא ימונה מחליף והוא יכהן כסגן שר עם סמכויות שר

ספי קרופסקי ו-ynet 10:3526.11.17

שר הבריאות יעקב ליצמן הגיש הבוקר (יום א') את התפטרותו למזכירות הממשלה, על רקע המחלוקות סביב עבודות הרכבת בשבת. בכך מימש ליצמן את איומו, שנמסר בלחץ של פטרונו, האדמו"ר מגור. ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן את שרי הממשלה והודיע כי ישאיר באחריותו את תיק הבריאות.

 

ליצמן פרסם הבוקר סרטון וידיאו וכן את מכתב ההתפטרות שלו מהממשלה. בסרטון שהופץ על ידי לשכתו הוא סיכם קדנציה שניה בראשות משרד הבריאות. "אני שמח על הזכות שנפלה בחלקי לקדם את מערכת הבריאות בישראל", אמר, "פעלתי לכל האורך עבור ציבור החולים ללא הבדל בין כלל האוכלוסיות והמגזרים. הגענו להישגים רבים וברוך השם זכיתי לעסוק בהצלת חיים וסיוע לרבבות אנשים בתחומי הבריאות".

 

הודעת ההתפטרות של ליצמן נמסרה לאחר הודעת שר העבודה והרווחה חיים כץ בעניין היתרי העבודה לרכבת בשבת הנוכחית. כץ הודיע כי לאחר בדיקה מעמיקה שערך, אישר לבצע רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות ושאי ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש. "החלטה זו משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך", נמסר מטעם כץ.

 

שר הבריאות יעקב ליצמן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום: עמית שאבי

 

 

במקביל החלו לקדם מהלך של זירוז מהלכי חקיקה שישביעו את רצונם של החרדים - במטרה לבלום את החרפת המשבר. הצעת החוק הראשונה שאמורה לעלות לדיון נוגעת למתן סמכויות ייחודיות לשר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים. מדובר למעשה בתשובה לסוגיית פתיחת המרכולים בשבת ולמאבק שמנהל שר הפנים, אריה דרעי, מול רשויות בהן עיריית תל אביב, המתירות פתיחת מרכולים ביום המנוחה. ההצעה השנייה היא של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) והיא עוסקת בתיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה ואוסרת על העסקה בשבת. ואולם בהמשך הודיעו בליכוד כי לא ייענו לדרישות הללו, כדי לא ליצור את הרושם שנכנעו לחרדים.

 

אף שלפחות הצעתו של ח"כ גפני מיהדות התורה מופיעה על סדר היום והצעה נוספת של השר חיים כץ אמורה היתה להיכנס ברגע האחרון ולעלות לדיון בוועדת השרים לממשלה, הנחו בכירים בליכוד את שרת המשפטים איילת שקד, העומדת בראש ועדת השרים לחקיקה, שלא להעלות את ההצעות. מדובר בהחלטה שעשויה להיות דרמטית מאוד עבור החרדים, שממילא מערכת היחסים בינם לבין הליכוד נפיצה בימים האחרונים.

 

 

 

ליצמן אמנם הגיש את התפטרותו, אבל לפחות כרגע מפלגתו יהדות התורה אמורה להישאר בקואליציה. בעקבות זאת מנסים בקואליציה לפתור את הפלונטר שמונע לעת עתה מנתניהו לשמש כשר הבריאות ומליצמן לכהן כסגנו וכשר למעשה, עקב החלטת בג"ץ לפני שנתיים.

 

במשרד המשפטים פועלים לתיקון חקיקה שיאפשר לליצמן לכהן בתפקיד שר הבריאות במתכונת של סגן שר. מדובר בתיקון לחוק יסוד הממשלה שמקודם ביוזמת ראש הממשלה נתניהו, ובעצם נותן מענה לפסיקת בג"ץ שחייבה את ליצמן להתמנות לשר. התיקון לחוק מקנה למעשה לראש הממשלה להעניק סמכויות שר גם למי שמכהן כסגן שר.

 

המשבר הנוכחי סביב העבודות בשבת החל כבר לפני כשבועיים. החרדים חשו כי ברכבת ישראל לא רגישים לצרכים שלהם ובשל כך גם השמיע ליצמן לנתניהו איום מפורש בשיחת טלפון, שבמסגרתו הציב אולטימטום ואמר כי יתפטר מהממשלה אם יתקיימו העבודות. כפתרון של הרגע האחרון הוחלט ביום שישי שלפני שבועיים כי את עבודות התשתית יבצעו עובדים שאינם יהודים.

 

בשבוע שעבר איימו חברי כנסת חרדים כי אם יתקיימו שוב עבודות לא נחוצות בשבת - הקואליציה תתפרק. בתום שיחות ארוכות בין נציגי החרדים, שר העבודה והרווחה חיים כץ ו"רכבת ישראל", הוחלט כי העבודות בשבת הקרובה יצומצמו מאוד, וזאת כדי למנוע משבר קואליציוני חריף יותר שיעמיד בסכנה את שלמות הקואליציה.

 

בחודש יולי האחרון הקפיא השר חיים כץ את עבודות הרכבת שתוכננו לצורך הקמת תשתית למערכת איתות חדשה בשל ימי בין המצרים שבין י"ז בתמוז לתשעה באב.

 

המפלגות החרדיות הובילו קו תקיף במיוחד במהלך השנה האחרונה סביב העבודות בשבת. לפני שלושה חודשים שלחו ליצמן, דרעי וגפני מכתב חריף לנתניהו בשל עבודות התשתית בתחנת השלום. שלושת הבכירים החרדים כתבו לנתניהו כי "עבודות אלו, אם יבוצעו בהנחיית ממשלת ישראל בראשותך תוך חילול שבת בפרהסיה, יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו. תהליך זה מוביל דה פקטו להפיכת השבת הציבורית במדינת ישראל למרמס, דבר שלא קרה מאז הקמת מדינת ישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x