• תפריט
בארץ

חברת החשמל: רווח נקי יוצא דופן - 3.3 מיליארד שקל

זאת לפי נתוני הרבעון השלישי; מדובר בזינוק של כ-200% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד; אחת הסיבות לתוצאות - ביטול בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברה

ליאור גוטמן 22:1323.11.17

חברת החשמל סיימה את הרבעון השלישי של 2017 ברווח נקי של כ-3.3 מיליארד שקל - כך עולה מדו"חות החברה שפורסמו הערב (ה'). מדובר ברווח חריג לחברה, שסיימה את הרבעון המקביל אשתקד ברווח נקי של כ-1.11 מיליארד שקל -  זינוק חריג של קרוב ל-200%.

 

 

עיון בנתוני החברה מעלה שברבעון הנוכחי היא ביטלה התחייבות פיקוח שכללה אפשרות להשבת סכומים לצרכנים בעלות של יותר מ-2 מיליארד שקל. מדובר בתרגום חשבונאי של פסק דין של בית המשפט העליון מה-30 באוגוסט שעסק בשתי בקשות להכרה בתביעות ייצוגיות כנגד חברת החשמל.

 

 צילום: אלעד גרשגורן

 

אחת מהן ביקשה להגיש נגד החברה תובענה ייצוגית בגין טעות אקטוארית סביב התחייבויותיה הפנסיוניות. העותרים טענו שחברת החשמל "ניפחה" את עלויות הפנסיה ולכן עליה להחזיר לציבור מיליארדי שקלים דרך הוזלה בתעריף החשמל. שופטי ביהמ"ש העליון פסלו את הבקשה וקבעו שנוכח נתונים שהציג היועץ המשפטי לממשלה, "ישנו ספק של ממש בדבר התעשרותה שלא כדין של חברת החשמל ברמת אפשרות סבירה כתוצאה מטעות זו, וממילא ביחס להשפעה על גובה התעריף".

 

התוצאה היא שחברת החשמל משחררת כספים ששוריינו לצורך זה, מה שכאמור תרם לה גידול לא פרופורציונאלי לרווח הנקי.

 

גידול גם בהכנסות

 

ומה לגבי פעילות החברה ברבעון השלישי? הכנסות החברה הסתכמו ב-7.63 מיליארד שקל, גידול של כ-8.2% שמיוחס לעלייה בביקוש לחשמל בתקופת הקיץ. עלות הדלקים של החברה הסתכמה בכ-2.8 מיליארד שקל, זינוק של כ-33% ביחס לרבעון מקביל אשתקד, שמיוחס גם לתקלה באסדת הפקת הגז של מאגר תמר שחייבה את החברה לא רק לשרוף סולר יקר אלא גם לרכוש יותר חשמל מתחנות כוח פרטיות. עלות הרכישה הסתכמה ברבעון המדווח בכ-1.08 מיליארד שקל, עלייה של כ-22% לעומת הרבעון השלישי של 2016.

 

סל הדלקים של החברה רשם שיא של 53.3% שימוש בגז (מתוכם כ-5.5% גז נוזלי), כאשר חלקו של הפחם ירד לכ-45%, והשאר שימוש במזוט.

 

במסגרת הדו"חות החברה נותנת ביטוי ראשון לשינוי הארגוני שעלול להרשם שם במסגרת שיחות הרפורמה. כפי שפורסם בכלכליסט חברת החשמל תמכור ארבע-חמש תחנות כוח אבל תקים שתי תחנות חדשות ותתפעל אותן; הולכת החשמל וחלוקתו יישארו בידיה כמונופול טבעי, ואילו ניהול המערכת יציא ממנה לחברה ממשלתית חדשה. טרם גובש מספר הפורשים, ההסכם הקיבוצי החדש והאיתנות הפיננסית הנדרשת לחברה.

 

ממצא מעניין שמציינת החברה הוא הפגיעה בתזרים המוזמנים מפעילות שוטפת. לפי החברה הסתכם התזרים מפעילות שוטפת בכ-4.3 מיליארד שקל, צניחה של 29% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. לפי החברה הקיטון בתזרים מזומנים "נובע בעיקרו מהגידול ביתרת הלקוחות כתוצאה מהשלכות עיצומי העובדים שבגינן נדחו פעולות אכיפת גבייה והוארכו ימי האשראי ללקוחות החברה", או במילים אחרות גביה מאוחרת של כספים בהיקף זמן של כמה שבועות שהובטחה ללקוחות חברת החשמל שקיבלו אחרי השביתה של העובדים בקיץ בקיץ 2 חשבונות לתשלום - אחת מרבעון 2 שלא הונפקה להם בשל העיצומים, והשניה של רבעון 3.

 

 

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, אמר הערב ש"התוצאות העסקיות החיוביות של חברת החשמל הן עדות נוספת לחשיבותם הרבה של המדיניות והתהליכים האסטרטגיים אותם מוביל הדירקטוריון, והניהול האיכותי והשמרני אותו מובילה ההנהלה, במקצועיות ובנחישות רבה".

 

המנכ"ל עופר בלוך הוסיף ש"חברת החשמל ממשיכה להוכיח יכולות ביצוע גבוהות במיוחד, התמודדות עם מצבי קיצון, תוך שמירה על אספקת שירות איכותי ללקוחות ומצד שני שומרת על איתנות פיננסית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x