$
בארץ

ח"כ זנדברג במכתב לשר הביטחון: "מל"טים של אירונאוטיקס מיוצרים באזרבייג'ן"

בפוסט שפרסמה ח"כ תמר זנדברג בפייסבוק היא קוראת לשר הביטחון לעצור את כל הפעילות של אירונאוטיקס באזרבייג'ן ומציינת שהציוד הצבאי שמשווקת החברה עלול לשמש לתקיפה של ארמניה או לדיכוי פנימי. היום הוגשה גם בקשה לתביעה ייצוגית נגד אירונאוטיקס בהקשר לחקירה המתנהלת נגדה

תומר גנון 16:5523.11.17

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) פרסמה היום (ה') בעמוד הפייסבוק שלה כי פנתה לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, וביקשה שיורה על ביטול כל הרישיונות שנתנו לחברת אירונאוטיקס לשיווק ומכירה של מל"טים באזרבייג'ן. זאת לטענתה משום שהציוד הצבאי עלול לשמש לליבוי הסכסוך והפרת הסכם הפסקת האש השברירי בין אזרבייג'ן לשכנתה ארמניה

  

"אבקש כי תורה על ביטול או התליית כל הרישיונות שניתנו לחברה זו לאזרבייג'ן, ובפרט לפעילותה לייצור מל"טים או רכיבים של מל"טים עם חברת AZAD Systems", כותבת זנדברג. "מן הסתם, המשך פעילות חברת אירונאוטיקס לייצור באזרבייג'ן, של מל"טים בעלי יכולות ומפרט טכני זהה או דומה לאלה המיוצרים בישראל, אף אם המל"טים משווקים כאזרים, תרוקן מתוכן את החלטת משרד הביטחון שהקפיא את פעילות המל"ט המתאבד של אירונאוטיקס באזרבייג'ן".

 

המכתב של ח"כ זנדברג לשר הביטחון נכלל בבקשה לתביעה ייצוגית נגד אירונאוטיקס ודירקטורים בה על סך 403 מיליון שקלים, שהוגשה היום לבית המשפט המחוזי בת"א. התובע טל מכניאן, באמצעות עוה"ד יעקב סבו, אוהד רוזן, חגי קלעי ועמית מנור, טוען שלמחזיקי המניה נגרם נזק כספי מאחר שחלפו שבועיים מרגע הפרסומים בתקשורת על תקרית לכאורה שבה הייתה מעורבת החברה במדינה זרה, ועד אשר היא דיווחה לבורסה על הקפאת רישיונות השיווק שלה למל"ט ספציפי במדינה זרה.   

מל"ט Killer1 של אירונאוטיקס באזרבייג'ן מל"ט Killer1 של אירונאוטיקס באזרבייג'ן צילום: mdi.gov.az

 

יחסי סחר חמים עם אזרבייג'ן

"משנת 1993 הדיקטטורה באזרבייג'ן מנוהלת על-ידי משפחת אלייב, האב היידר ובנו אליהם שהחליפו בשנת 2003", מפרטת זנדברג במכתב לליברמן את הסיבה לפנייתה. "מאז הקמת הדיקטטורה של משפחת אלייב, מעניינים אותה שני דברים עיקריים – להחזיק בשלטון ולהחזיר לאזרבייג'ן את חבל נגורנו קרבאך הנתון בסכסוך עם ארמניה. מדינת ישראל עוזרת לאזרבייג'ן בשני תחומים אלה, ועל-פי הדיווחים מכרה ידע, נשק, מערכות מעקב וציוד צבאיים".

 

"בשנת 1989 פרצה מלחמה בת שש שנים בין ארמניה לאזרבייג'ן, במהלכה נהרגו כ-30,000 איש ומאות אלפים נאלצו לעזוב את בתיהם, כאשר על פי דיווחים שונים שני הצדדים ביצעו פשעי מלחמה. בשנת 1994 הושגה הפסקת אש שברירית בתיווך רוסיה אשר סיימה לכאורה את הלחימה, כאשר חבל המריבה נשאר בשליטת ארמניה. למרבה הצער, בחלוף 23 שנים טרם צלחו מאמצי הקהילה הבינלאומית לדחוף את ארמניה ואזרבייג'ן להגיע לפתרון מוסכם, כאשר כל צד טוען להפרות חוזרת של הפסקת האש ע"י הצד השני, בין היתר, אזרחים רבים נפגעו מירי צלפים וממעשי אלימות אחרים".

 

מל"ט של אירונאוטיקס בפעולה מל"ט של אירונאוטיקס בפעולה

 

 

"למדינת ישראל יחסים אסטרטגיים עם אזרבייג'ן, במסגרת 'המלחמה הקרה' שלה עם איראן", כותבת זנדברג, "ומאחר שישראל רוכשת מאזרבייג'ן חלק משמעותי מהנפט המשמש אותה. אף שבעבר היחסים בין המדינות היו דיסקרטיים מאוד, בשנים האחרונות שתיהן 'יוצאות מהארון'. בין היתר, תמונות של מל"טים ישראלים פורסמו, כולל מל"טים התקפיים, ובמצעד שהתקיים במוסקבה לציון יום הניצחון במלחמת העולם השנייה, במאי 2015, החיילים האזרים צעדו בכיכר האדומה נושאים רובי תבור תוצרת ישראל. על פי הפרסומים בתקשורת הזרה והישראלית, מדינת ישראל בשנים האחרונות הינה מיצואניות הנשק המובילות לאזרבייג'ן ומתעלמת בריש גלי מאמברגו הנשק (יחד עם רוסיה)".

 

"מאחר שכלכלת אזרבייג'ן תלויה כמעט לחלוטין במשאבי הנפט והגז שמחיריהם צנחו", כותבת זנדברג, "יחד עם הירידה באיכות החיים, יורדת גם הנכונות של האזרים לשתוק על המשך הפגיעה בזכויות האדם והאזרח הבסיסיות ביותר. בהעדר פתרון קסם לירידת מעמדה הבין-לאומי של המדינה ולמשבר הכלכלי, הדיקטטור אליהם אלייב בוחר בהעמקת הדיכוי והרדיפה – חופש הביטוי במדינה מוגבל ביותר, עיתונאים, פעילי זכויות אדם ואופוזיציה נעצרים, חלקם מעונים ורכושם מוחרם. כוחות הביטחון אף רודפים בני משפחה של פעילי אופוזיציה שיצאו לגלות, אם הם ממשיכים לבקר את הדיקטטורה מבחוץ".

 

ייצור רכיבים מל"טים באזרבייג'ן

"לפי פרסום באתר האינטרנט הרשמי של שר הביטחון האזרי מיום 3.3.2011", כותבת זנדברג, "הדיקטטור האזרי ביקר במפעל של חברת AZAD Systems, והוצג בפניו כי המפעל ייצר רכיבים למל"טי הדגל של חברת אירונאוטיקס מדגמי orbiter 2 ו-Aerostar1; לפי פרסום רשמי מיום 21.9.2016, הדיקטטור האזרי ביקר שוב במפעל כדי שיוצג בפניו מל"ט בעל יכולות תקיפה מדגם Killer1, הזהה לדגםOrbiter 1K של חברת אירונאוטיקס, וצוין בפניו כי מל"טים מתקדמים של חברת אירונאוטיקס מדגמי orbiter 3 ו-orbiter 4 אף הם ייוצרו שם".

 

"זאת ועוד, בתמונה שצורפה לפרסום הרשמי, נראה עומד במפעל רכב שיגור ומעליו מל"ט Killer1, כאשר בקיר מאחור תלויה תמונת הדיקטטור, ומשני צידו מוצבים פרסומים של חברת אירונאוטיקס, יחד עם נתונים על המל"ט ורכב השיגור".

 

"מעורבות ישראל בסכסוכים אלימים באזור הקווקז הנפיץ אינה חדשה", מסכמת זנדברג. "כזכור, בשנת 2008 ישראל ויצואנים ביטחוניים ישראלים היו 'מסובכים מעל הראש' במבצע של גיאורגיה להשתלט על החבל הבדלני דרום אוסטיה, מבצע שהתפתח למלחמה אזורית עם רוסיה (באותה העת שר הביטחון הגיאורגי היה בחור בן 29 שהתגורר קודם תקופה בעיר חולון בישראל). המעורבות הישראלית במלחמה בדרום אוסטיה גרמה מבוכה רבה למשרד החוץ ולמשרד הביטחון בישראל, שלפי הפרסומים בתקשורת בארץ ובחו"ל קיבלו גינויים מקשת רחבה של מדינות".

 

"לכן, אבקשך להורות על הקפאה או ביטול כל רישיונות הייצוא הביטחוני שניתנו לאזרבייג'ן ועלולים לשמש לצורך הסכסוך בחבל נגורנו קרבאך ולתקיפת ארמניה", חתמה ח"כ זנדברג את מכתבה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x