$
בארץ

השב"ס: חדירות רחפנים – כמעט לכל בתי הסוהר

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ אורי מקלב, הודיע על הקמת ועדת משנה לרחפנים: "יש צורך בהסדרה רחבה ובאכיפה ממוקדת"; ב-2017 נרשמו 40 אירועי חדירה במעל 20 מתקני כליאה - למרות שהם מוגדרים כאזור אסור לטיסה

שחר אילן 19:2421.11.17

כמעט בכל מתקני הכליאה בישראל נרשמו ב-2017 אירועי חדירה של רחפנים. בסך הכל נרשמו השנה 40 אירועי חדירה בלמעלה מ-20 מתקנים, למרות שבתי הסוהר מוגדרים כאזור אסור לטיסה.

את הנתונים מסר רמ"ח אבטחה בשב"ס חזי מרקוביץ, בישיבת ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת שעסקה בדו"ח מבקר המדינה על מחדל ההתמודדות עם איום הרחפנים. בפברואר חדר רחפן לבית סוהר רימונים, ועליו אמצעי לחימה וחומרים החשודים כסמים.

 

  צילום: qualcomm.com

 

 

מרקוביץ ציין ש"מבחינה חוקית איננו יכולים לנטרל רחפנים. אנחנו עוסקים בזיהוי וניטור, אך גם כשאנחנו מזהים - אין לנו מה לעשות עם זה. מיותר לציין מה קורה אם רחפן כזה מגיע לאסירים ביטחוניים, זה איום משמעותי מבחינתנו".

 

עם זאת, אמר מרקוביץ ש"אנחנו מתייחסים לתחום גם כהזדמנות ומשתמשים בעצמנו ברחפנים. בהקשר של סוגית ההברחות לתוך בתי הסוהר ובאירועי בריחה".

 

אילן מגר, רמ"ט המערך האווירי במשטרת ישראל אמר גם הוא שהמשטרה הקימה מערך של רחפנים לשימושים מבצעיים, אבל אינה עוסקת באכיפה של עבירות בידי רחפנים. כזכור, דו"ח המבקר שפורסם בשבוע שעבר חשף ניסיונות של צה"ל ושל המשטרה להטיל את האחריות לאכיפה זה על זה.

 

בני דוידור, ראש אגף כשירות אווירית ברשות התעופה האזרחית אמר שברת"א שוקלים לאמץ את המודל האמריקאי של רישום רוב הרחפנים באינטרנט. "מי שמחזיק כלי במשקל שבין 300 גרם ל-25 קילו יחויב לרשום אותו און ליין ויהיה חייב לעבור מבחן של כללי ההטסה. יישום המודל נמצא בבחינה, והוא עתיד ליצור לנו תמונה אלקטרונית של מרבית הכלים".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב הודיע על הקמת ועדת משנה לרחפנים. לדבריו, "יש מחסור באכיפה ממוקדת לגבי שימוש בלתי חוקי, מעברייני ולא אחראי ועד כזה שפוגע בפרטיות ובעוסקים מורשים.

 

 

 

"יש צורך בהסדרה רחבה של התחום הזה, מישהו צריך לקחת על עצמו את המשימה, ואנחנו נהיה כאן כדי לדחוף לכך". ח״כ חיים ילין מיש עתיד אמר ״זה לא סוד שבעתיד יפעלו רחפנים באופן תוקפני מצד גורמי טרור שיאיימו על ישראל. זהו הנשק העתידי שעלול להגיע מעזה אחרי המנהרות"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x