$
משפט

שיטת החוואלה של דעאש עושה עלייה לישראל

המשטרה חשפה רשת להלבנת הון בקהילה החרדית שעשתה לפי החשד שימוש בשיטה של ארגוני הטרור. כך הועברו מחו"ל לארץ עשרות מיליוני שקלים באמצעות רשת של מתווכים

זוהר שחר לוי ותומר גנון 08:1219.11.17

החוואלה, אחת משיטות קיזוזי הכספים המסורתיות של ארגוני הטרור, נמצאת עכשיו על הכוונת של זרועות החוק בישראל, כך מתברר מחקירה שנחשפה לאחרונה.

 

 

 

חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) עצרו לפני עשרה ימים את ראובן ("רוובא") קרויזער, בעל צ'יינג' מוכר בקהילה החרדית בירושלים, בחשד לעבירות מס, עבירות על חוק איסור הלבנת הון וקשירת קשר לפשע. במשטרה חושדים כי הוא היה חלק מכנופיה גדולה שהלבינה כספים בשיטת החוואלה. השיטה הזו, שלדברי המשטרה, מגלגלת בישראל ובמדינות מאות מיליוני שקלים בשנה, מכניסה לישראל הון שחור, ויותר מכך: גם רווחי סמים מדרום אמריקה.

 

 

 

כסף מזומן ורכבי יוקרה

 

המילה הערבית חוואלה פירושה העברה ולעתים נאמנות ומשמעה מערכת בלתי פורמלית של העברת כספים ממדינות או אזורים שונים מבלי להזדקק לשירותי בנקאות. הדרך היא פשוטה: אדם א' רוצה להלבין מיליון דולר ולהעביר אותם למשל מבלגיה לישראל. הוא יוצר קשר עם מתווך ונותן לו את מיליון הדולר. אותו מתווך יוצר קשר עם מתווכים או אנשי קשר אחרים בישראל ובודק למי יש מיליון דולר בישראל, ומחבר אותם עם אדם א'. המתווכים מתקזזים ביניהם וכך מתגלגל לו הכסף מבלי שעבר דרך הבנקים, רשויות המס או מעבר גבול. המתווכים גובים עמלה בהתאם לסיכון ולמדינה ממנה הועבר הכסף.

 

השיטה הזו הוזכרה בחודשים האחרונים על רקע הפיגוע בברצלונה שבספרד,כשיטה העדיפה על אנשי דעאש להעברת כספים. השיטה שמתבססת על אמון במתווכים מקומיים מקשה את יכולת הניטור של ארגוני המודיעין במדינה וכך הם מתקשים למנוע את העברות הכספים שבמקרה של הפיגוע בספרד, הובילו לבסוף למימון חוליית הרצח.

 

בשל יחסי האמון והקשרים הבין־אישיים שמצריכה השיטה הזו, היא נפוצה גם בקרב חרדים, שיש ביניהם לעתים שיטות של התחשבנות פנימית ללא צורך בהעברות כספים בפועל. בקהילה החרדית יש קשרים בין מדינות באירופה, אמריקה וישראל היוצרים רשת בנקאית פרטית ענפה שבמרכזה, לפי המשטרה, הלבנת הון וכמובן עבירות מס. בנוסף, בשיטה זו גם עושים לעתים שימוש במתווכים שהם עובדים זרים או קרובי משפחה.

 

 

מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, כורש ברנור. חקירה חוצת יבשות מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, כורש ברנור. חקירה חוצת יבשות צילום: משטרת ישראל

 

 

במרכזה של החקירה נעצרו כ־20 מעורבים, בהם מתווכים, בעלי צ'ייניג'ים, לקוחות וגם סוחרי סמים. החקירה שזכתה לכינוי "דרך ארץ", התנהלה כשנה באופן סמוי והפכה גלויה עם מעצרם כשבנוסף תפסה המשטרה 1.5 מיליון שקל במזומן, רכבי יוקרה, נדל"ן וכן מצלמות אבטחה שתיעדו את אותם הצ'יינג'ים. חלק מהנכסים, כך עולה מהחקירה, נרשמו על ידי קרובי משפחתם של המעורבים בניסיון לטשטש ולהרחיק אותם מהכספים. גורמים במשטרה אומרים שהרשת הזו הלבינה כספים בעשרות מיליוני שקלים וכי היא קשורה לכמה מדינות מלבד ישראל: בלגיה, הולנד, מדינות בדרום אמריקה, וככל הנראה גם ארצות הברית, כשבחקירה השתתפו גם רשויות האכיפה של אותן המדינות.

 

המשטרה הצליחה לעלות על נתיב הכסף שהוביל למעשה כספי סמים מרווחי סמים שהגיעו לישראל מדרום אמריקה ומנגד כספים שיצאו מישראל לצורך מימון עסקאות סמים בדרום אמריקה. מדובר בתופעה שגם במשטרה וגם ברשות הלבנת הון מנסים להתמודד איתה כבר תקופה ארוכה שכן מדובר בנתח גדול מההון השחור שמגיע לישראל.

 

מכיוון שהתופעה הזו רווחת גם בארצות הברית, וגם בקהילות החרדיות בארצות הברית, לאחר מעצרו של אחד החשודים המרכזיים ברשת, אורי סעדון, נודע כי הוא מבוקש על אותן עבירות בדיוק בארה"ב ואף הוגש נגדו כתב אישום על ידי ה־FBI. בשלב הזה הוא נמצא בהליכי הסגרה. לפי גורמים במשטרה, לו יוסגר ויורשע בארה"ב הוא צפוי לעונש מאסר של שנים רבות.

 

העמלות של המתווכים יכולות להיות גבוהות ומשתנות בהתאם לנתיב הכסף ובהתאם לסיכון שבו נמצא המתווך. כך למשל, בעסקת העברה מאירופה לתוך ישראל העמלה תהיה יקרה יותר מהדרך ההפוכה. מאירופה לישראל תעמוד העמלה על 4%–4.5% מגובה העסקה ואילו בדרך ההפוכה תשולם עמלה פחותה יותר של 1%–3%. בהעברה לדרום אמריקה, או בהעברה מדרום אמריקה לישראל, העמלה כבר תזנק ל־10% משווי העסקה.

 

"אין קשר ישיר לסמים"

 

בדיונים שהתקיימו בהארכות המעצר של החשודים, טענו סנגוריהם כי גם אם ניתן להוכיח שאכן היו העברות כספים בין המדינות לא ניתן להוכיח כי מדובר בכספי סמים או כספים שנועדו לממן עסקאות סמים. לשיטתם, מדובר "בהעברות כספים בסכומים לא ידועים וכי לא ניתן להצביע אם הכסף הגיע מסמים". "לא קיבלנו תשובות מהמשטרה לעניין הסמים", הוסיף סניגור נוסף. "בטח הם לא הצביעו אם באמת החשוד ידע על המקור (של הכסף זש"ל, ת"ג)".

 

הסוגיה הזו תהיה לבסוף סוגיית המבחן של המשטרה. אם תצליח להוכיח כי אכן הלבנת ההון קשורה בעסקאות סמים וברווחי סמים, הרי שהאישומים ועונשי המאסר שבצידם יכולים להגיע לשנות מאסר רבות. אם לא יצליחו להוכיח את הקשר בין הכסף לבין עסקאות הסמים, צפויה הרשעה, לו תהיה כזו, להיות דלה בהרבה ותכלול רק עבירות של הלבנת הון ומס, כשעונשי המאסר קצרים בהרבה.

 

מעורכי הדין אורי גולדמן ומיכאל כשכאש ממשרד גולדמן ושות' המייצגים את קרוייזר נמסר: "בשלב זה החקירה טרם נסתיימה ולכן אין באפשרותנו להגיב.

 

עם זאת נציין, כי גם בשלב מוקדם זה של החקירה שוחרר בעל הצ'יינג' ללא תנאים מגבילים, לאחר שבית המשפט ציין כבר בדיון הראשון כי מבחינת הצ'יינג' 'אין קשר לסמים', כך שברור שחשד ל'שיטה' שפורטה בכתבה אינה מתקיימת כלפיו. אנו בטוחים כי לאחר סיום החקירה תגיע המשטרה לאותן מסקנות."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x