בארץ

כסף למגזר הערבי? רק אם מפוני עמונה יקבלו

האוצר הצמיד העברת כמעט חצי מיליארד שקל לערבים לאישור תקציב בסך 115 מיליון שקל להתנחלויות, ובין היתר להקמת הישוב עמיחי למפוני עמונה. המשמעות: אי אפשר להעביר אחד בלי השני

שחר אילן 16:2018.11.17
משרד האוצר הצמיד העברה של 456 מיליון שקל לרשויות מקומיות ערביות ובדואיות להעברה של 115 מיליון שקל להתנחלויות, ובין היתר להקמת הישוב למפוני עמונה. מדובר בבקשה להעברה תקציבים בסך קרוב למיליארד לסעיף הרשויות המקומיות שתעלה לדיון ביום שלישי הקרוב בוועדת הכספים של הכנסת. ההליך בו נקט המשרד מכונה "הצמדה" ובאמצעותו הוא מאלץ את המתנגדים להקצבות להתנחלויות שלא לסכל את ההעברה כולה. חבר ועדת הכספים ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר בתגובה שמדובר בהליך "מגעיל ודוחה".

 

 

 

ועדת הכספים תדון ביום שלישי בהעברות תקציביות בהיקף של 6.4 מיליארד שקל. מדובר בתחילת גל ההעברות של סוף שנת התקציב, שהגיע בשנים קודמות לעשרות מיליארד שקלים. זהו מעין "ניקוי מגירות" של כספים שהאוצר צריך להעביר בין סעיפים לפני סוף השנה.

רהט. מוסכם שיש אפליה רהט. מוסכם שיש אפליה צילום: ישראל יוסף

 

 

ההעברה הבעייתית ביותר מסתמנת כזו שבה מבקש אגף התקציבים להעביר סכום של 959 מיליון שקל מהרזרבה הכללית ומסעיפי תשלום החובות של ישראל לסעיף הרשויות המקומיות - מתוכם 387 מיליון שקל מיועדים לשימוש עוד השנה ו-572 מיליון מיועדים להרשאה להתחייב לשנים הבאות.

 

בין היתר יתווספו במסגרת זו מאה מיליון שקל למענקי איזון לרשויות המקומית ו-280 מיליון למענק הבירה לעיריית ירושלים. כן יועברו 164 מיליון שקל לתקציב ההרשאה להתחייב של התוכנית לפיתוח הרשויות הבדואיות בנגב ו-292 מיליון להרשאה להתחייב במסגרת תוכנית רשויות מצטיינות במגזר המיעוטים. כל זאת במסגרת תוכניות הממשלה להעדפה מתקנת בתחום הפיתוח הכלכלי של יישובי המיעוטים.

 

כיוון שיש בכנסת הסכמה רחבה על קיום האפליה לרעה של הישובים הערבים והצורך בפיתוח שלהם סביר שההעברות האלו היו מאושרות ללא כל בעיה. אלא שהאוצר השתמש בטקטיקת ההצמדה החביבה עליו והצמיד אותן להקצבות למתנחלים. בעבר מחו חברי הוועדה פעמים רבות על השיטה הזו אבל לשווא.

 

מדובר בין היתר בהעברה של 20 מיליון השנה ו-55 מיליון בהרשאה להתחייב ובסך הכול 75 מיליון שקל להקמת הישוב עמיחי בשטח המועצה האזורית מטה בנימין למפוני עמונה. כן מדובר ב-38 מיליון שקל בהרשאה להתחייב כמענקי פיתוח להתיישבות צעירה ביו"ש ובשני מיליון לוועד הישוב היהודי בחברון. ההעברה הזאת היא חלק מההעברות הקואליציוניות של הבית היהודי. עד עכשיו היא הייתה בבדיקה של היועצים המשפטיים והיא מגיעה לאישור ועדת הכספים לאחר שהם אפשרו אותה.

 

לדברי ח"כ רוזנטל, "זו התנהלות מאוד בעייתית שהיא כמעט כמו להצמיד אקדח לרקה".

 

מהאוצר נמסר בתגובה שהם "מעבירים תקציבים בהתאם למדיניות הממשלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x