$
בארץ

ליצמן הסיר את איום ההתפטרות; עבודות הרכבת בדרום יבוצעו בשבת ע"י עובדים שאינם יהודים

שר הבריאות איים היום להתפטר אם יימשכו עבודות הרכבת בשבת. שר העבודה והרווחה חיים כץ הציג פיתרון; בתוך כך, העבודה בשבת על הכנת הכלים לנסיעה במוצ"ש תימשך כסדרה

ליאור גוטמן ושחר אילן 14:0917.11.17

עדכון - המשבר שהתפתח במהלך היום (ו') סביב עבודות רכבת ישראל בשבת הגיע לסיומו והצדדים הגיעו להסכמה. בהצעת שר העבודה והרווחה חיים כץ, הרכבת תמשיך במנהגה להכין כלים בתוך השבת. עם זאת הוחלט כי העבודות על קו המטענים באר שבע-דימונה יבוצעו רק על ידי עובדים שאינם יהודים. הפתרון מוסכם הן על ליצמן והן על רכבת ישראל.

 

מוקדם יותר היום איים שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) להתפטר מתפקידו אם עבודות החלפת המסילה של רכבת ישראל בדרום הארץ יימשכו בשבת. "המשך הפיכת יום השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל, מנוגד לסטטוס קוו, ומהווה פגיעה חמורה במסורת ישראל ובערך קדושת השבת", אמר ליצמן. עבודות החלפת המסילה בקו שבין דימונה לבאר שבע החלו ביום חמישי וצפויות להימשך עד יום ראשון.

 

 

 

 

בשבוע האחרון החריפו ביהדות התורה את האיומים בנושא עבודות הרכבת בשבת ואיימו לא להצביע בשבוע הבא עם הקואליציה אם יתקיימו העבודות. הנחת היסוד בקואליציה היא שכל הצדדים מעוניינים בהמשך קיומה. עם זאת משבר השבת מסכן אותה בשל יכולתו לצאת משליטה.

 

השבוע הגיעו בקואליציה להסכמה על מניעת עבודות הרכבת לטווח ארוך. זאת באמצעות חוק שיחייב את שר העבודה לשקול גם שיקולי דת כשהוא מחליט אם לתת היתרי עבודה. תזכיר הצעת החוק פורסם אתמול. אלא שהלחץ הציבורי והתקשורת החרדית מקשים על המפלגות החרדיות להמתין לסיום החקיקה. ביום ראשון תגיע לוועדת השרים לחקיקה גם הצעת החוק הממשלתית שתעניק לשר הפנים סמכות לסרב לחוקי עזר המתירים לפתוח עסקים בשבת.

 

הקרונות החדשים של רכבת ישראל הקרונות החדשים של רכבת ישראל צילום: אוראל כהן

 

 

רכבת ישראל פועלת במוצאי שבת כדי להסיע לקוחות שונים לרבות חיילים בחזרה לבסיסים. ברכבת, כמו גם בחברות האוטובוסים, מכינים את כלי הרכב לתנועה שעתיים לפני יציאת השבת עם הסעות נהגים, שירותי תדלוק ועבודות תחזוקה שונות. במילים אחרות הרכבת וחברות האוטובוסים השונות בכל מקרה "מחללות שבת" מזה שנים על גבי שנים.

 

מה שליצמן ביקש בעצם הוא שרכבת ישראל, כמו גם חברות האוטובוסים, יטפלו בהכנת כלי הרכב רק אחרי שבת, מה שאומר שחיילים יחזרו לבסיסם עמוק בשבת בערב בואכה ראשון בבוקר ואילו שאר הלקוחות יאלצו לחכות עד 9 בערב בחודשי הקיץ עד שיוכלו לנסוע למחוז חפצם. דרישה כזו, אם הייתה מתממשת, פוגעת בהכנסות הרכבת, שתאבד שעתיים עבודה יקרות בכל מוצ"ש - פעולה שמחזיקי האג"ח שלה (הרכבת חברה ברסאית עם אג"ח סחיר של מיליארד שקל - ל"ג) יתקשו לקבל בשם השמירה על העקרונות של ליצמן.

 

מי שאחראי על קביעת שעות העבודה והמנוחה הוא שר הרווחה חיים כץ. זה קיבל לידיו את המשימה לאחר משבר עבודות הרכבת בשבתות בשנה שעברה, זה שאיים על משרתו של ישראל כץ. מאז הרכבת עובדת בכל שבת כדי להכין קווים חדשים ולתחזק ישנים

 

איום ההתפטרות של ליצמן עורר מוקדם יותר היום ביקורת קשה. ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני אמר ש"בעולם מתוקן האולטימטום הפוליטי של שר הבריאות היה צריך להיות על משבר הקשישים והביטוח הסיעודי ולא על עבודות תחזוקה שממילא מתבצעות בשבת כבר עשרות שנים". ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) כתבה ש"איכשהו לעולם השרים לא מאיימים שיפרקו את הקואליציה בגלל קצבאות הזקנה העלובות, המשבר בדיור הציבורי או ברפואה הציבורית. תמוה".

 

טרם נמסרה תגובת שר התחבורה ישראל כץ.

 

מרכבת ישראל נמסר כי הרכבת תפעל על פי הנחיות הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x