$
בארץ

פותחים את הים: ארבע חברות ענק הודיות יחפשו גז בישראל

הצטרפות החברות לחיפושים בנוסף לאנרג'יאן היוונית מסמנת את פתיחת השוק לתחרות בתחום הגז. ההכרזה על בואן של החברות עשויה להסביר את הירידות ששותפויות הגז דלק ורציו רושמות בשעות האחרונות

ליאור גוטמן 15:3015.11.17
משרד האנרגיה מודיע לפני שעה קלה על סיום המכרז לפתיחת הים לחיפושי גז ונפט. כפי שנחשף ב"כלכליסט" בין החברות שניגשו לחיפושים נמצאות ארבע חברות מהודו הכולל את ONGC Videsh Limited, Bharat PetroResources Limited, Indian Oil Corporation Limited, Oil India Limited. בנוסף חברת אנרג'יאן היוונית היא המשתתפת הנוספת שמבקשת אף היא לחפש מאגרי גז חדשים.

 

בואן של חמש חברות זרות לחפש גז בישראל יכול להתוות את הדרך לתחרות אמיתית בתחום הגז, זאת אם ימצאו מאגרים חדשים. עבור בעלי המאגרים החדשים - בהם נובל אנרג'י, דלק, ישראמקו ורציו - מדובר בבשורה לא מעודדת כיוון שהמאגרים הקיימים הם מונופול מוכרז (תמר) או מונופול בהתהוות (לוויתן), ולכן בואן של החברות הזרות יכול להסביר את הירידות החדשות ששותפויות הגז רושמות בשעות האחרונות.

 

"ההליך שקיימנו הוא השלב הראשון במהלך ארוך טווח, שיוביל למימוש מאגרי הגז הטבעי והנפט במים הכלכליים של מדינת ישראל לטובת אזרחי המדינה. כמו כן, במהלך שנת 2018 נקיים הליך תחרותי נוסף, בו יוטמעו הלקחים שנפיק, ונמשיך לפעול לפיתוח הנכסים האסטרטגיים במים הכלכליים של ישראל", אומר שר האנרגיה יובל שטייניץ .

 

 

מאגר הגז תמר מאגר הגז תמר צילום: יח"צ

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x