שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שר העבודה יוכל לסרב לתת היתר עבודה בשבת משיקולי דת

ההסכמה בקואליציה על סמכויות שר העבודה היא רק אחת מהצעות החוק שמעניקות משקל לדת. הקואליציה תפרסם תזכיר חוק שיעניק למשרד הפנים סמכויות אכיפה על מסחר בשבת. בנוסף, שר התיירות הציע שגם חברות ממשלתיות ייקחו בחשבון שיקולי דת

שחר אילן 08:0313.11.17

הישג למפלגות החרדיות במאבקן לסגור את הפרצות בחוקי העבודה בשבת. שר העבודה והרווחה חיים כץ נוטה להסכים לשינוי חוק שעות עבודה ומנוחה, כך שהשר יוכל להביא בחשבון שיקולים של מסורת ישראל בהחלטה שלא להעניק היתר עבודה בשבת. במקביל החליט פורום ראשי הקואליציה לפרסם תזכיר הצעת חוק שלפיה יוכלו פקחי משרד הפנים לרשום דו"חות לעסקים שעובדים בשבת, אבל להצעה הזו כץ דווקא נוטה להתנגד.

 

 

 

 

 

חיים כץ חיים כץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

במסגרת הניסיון הנואש של הקואליציה למצוא פתרון למשבר המסחר בשבת עולות שורה ארוכה של הצעות חוק לדיון במסגרת פורומים של הקואליציה. אתמול השיגו החרדים הישג לפחות בתחום אחד – היתרי עבודה בשבת שמוציא שר העבודה והרווחה (בדרך כלל לא למסחר). היום רשאי השר להעניק או לסרב להעניק היתרים כאלה על רקע שיקולים כמו ביטחון המדינה או פגיעה קשה בכלכלה. בישיבת ראשי הקואליציה הושגה הסכמה לקדם הצעת חוק שתאפשר לשר לשקול גם שיקולי מסורת ישראל.

 

מי שאמור לקדם את התיקון הוא שר העבודה והרווחה חיים כץ. בלשכתו אישרו אתמול שהוא מתכוון לקדם את ההצעה. עם זאת אמרו שהניסוח כנראה יהיה שהשר יוכל להתחשב בשיקולים של הימנעות מפגיעה ברגשות דת. יצוין שמשרד העבודה והרווחה נשלט במשך שנים רבות בידי שרים חרדים. אם הוא יחזור לידי מפלגה חרדית שינוי הסעיף יכול להקל על השר לסרב לתת היתרים או לבטל היתרים קיימים.

 

 

 

שר התיירות יריב לוין העלה בישיבת ראשי הקואליציה יוזמה מרחיקת לכת עוד יותר. היום חברות ממשלתיות כמו הרכבת חייבות לשקול שיקולים של מיקסום הרווח למדינה, הרכבת מעוניינת לבצע כמה שיותר עבודות תחזוקה בשבת ולא בימי חול. לוין הציע לשנות את חוק החברות הממשלתיות כך שהן יוכלו להביא בחשבון שיקולים של מדיניות הממשלה ובכלל זה נושאי דת. עם זאת היוזמה המהפכנית הזו לא תקודם בשלב זה.

 

אלא ששתי ההצעות האלו אינן עוסקות בנושא שעומד כרגע בלב המחלוקת הציבורית והוא המסחר בשבת. לפני שבועיים פרסם שר הפנים אריה דרעי תזכיר של הצעת חוק שתחייב אישור של שר הפנים לחוקי עזר שמתירים מסחר בשבת. מועד הגשת התגובות לתזכיר הזה יסתיים בשבוע הבא.

 

בפורום ראשי הקואליציה הוסכם לפרסם עוד תזכיר בנושא המסחר בשבת.מדובר בהצעה שפורסמה ב"כלכליסט" לפני שבועיים שתקנה לשר הפנים סמכות להפעיל מפקחים מטעמו לאכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה במקביל לפקחים של משרד העבודה והרווחה, ולהטיל קנסות על חנויות המעסיקות יהודים. המשמעות היא שדרעי יוכל להגביר דרמטית את האכיפה ולסגור בשבת את מרכזי הקניות הגדולים מחוץ לערים, דוגמת צומת בילו ושפיים.

 

עם זאת, בשלב זה הוסכם רק על פרסום התזכיר ולא על תמיכה בחוק. בלשכת דרעי מציינים שיש דוגמאות לאכיפה כפולה של משרדי הפנים והרווחה, למשל בנושא העובדים הזרים. בלשכת כץ אומרים שיש בעיות רבות באכיפה הכפולה בנושא העובדים הזרים והבעיות האלו הן בדיוק הסיבה שהם מתנגדים להענקת הסמכויות לפקחי משרד הפנים. בכל מקרה, פרסום התזכיר וההמתנה לתגובות משרדי הממשלה והציבור יעניקו לקואליציה עוד מספר שבועות אורכה. בהיעדר פתרון, היא מסתפקת בדחייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x