• תפריט
בארץ

הדו"ח על פרשת ציון קינן עשוי להוביל למסקנות אישיות של בנק ישראל נגד בכירים בבנק הפועלים

הדו"ח נוגע לתלונת בכירה לשעבר בבנק הפועלים, שלפיה המנכ"ל לשעבר קינן תקף אותה מינית בעת נסיעת עסקים לקזחסטן. על פי הערכות, הדו"ח לא יוביל לחידוש הבדיקה הפלילית, אך עשוי להוביל להחלטות אישיות מצד הפיקוח על הבנקים נגד דירקטורים ובכירים אחרים

רעות שפיגלמן 17:5211.11.17

דו"ח בנק ישראל על פרשת ההטרדה המינית שיוחסה למנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן, אינו כולל מידע שלא היה ידוע למשטרה וככל הנראה לא יוביל לחידוש הבדיקה הפלילית בעניין, כך נודע ל"כלכליסט". עם זאת, הדו"ח עשוי להוביל להחלטות אישיות מצד הפיקוח על הבנקים נגד דירקטורים ובכירים אחרים בבנק הפועלים, וכן לשינוי כללים של ממשל תאגידי. תיק החקירה המשטרתית בנושא נסגר בקיץ האחרון.

 

בנובמבר בשנה שעבר נחשף בערוץ 2 כי עובדת בכירה בבנק שניהלה מו"מ על פרישתה, טענה כי קינן תקף אותה בעת נסיעת עסקים לקזחסטן ב-2006. הבנק קטע את המו"מ עמה והעביר את הנושא לבדיקת נשיא בית הדין הארצי לעבודה לשעבר, השופט בדימוס סטיב אדלר.

בתום הבדיקה הגיע אדלר למסקנה שאין ראיות להטרדה מינית אך המליץ לבנק להעניק לעובדת פיצויים מוגדלים של כ-6 מיליון שקלים. הפיצוי נומק בתנאים הקשים שבהם עבדה מטעם הבנק בקזחסטן "שיש בה קור מקפיא בחורף ואין בה קהילה ישראלית או יהודית". 

 

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר צילום: אוראל כהן

 

מלבד אותה בדיקה פנימית, טענות העובדת לא הועברו לדירקטוריון הבנק, למשטרה או לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, אלא אך ורק לוועדת הביקורת של הבנק. בעקבות זאת, סיים יו"ר הבנק הקודם יאיר סרוסי את תפקידו, כשהוא מתנצל על כך שלא עדכן את אותם גורמים בפרשה.

 

בעקבות חשיפת הטענות, החלה המשטרה בבדיקת הפרשה, אולם באוגוסט החליטה שלא לעבור לחקירה פלילית וזאת בשל קשיים ראייתיים והתיישנות. העובדת לא שיתפה פעולה עם הבדיקה ולא הגישה תלונה.

 

גם הפיקוח על הבנקים החל בבדיקת הפרשה, שהוקפאה עם תחילת הבדיקה המשטרתית וחודשה לאחריה. אתמול חשף ערוץ 10 שבנק ישראל שלח לפני שבועיים למעורבים בפרשה טיוטת דו"ח. המסקנות עשויות להוביל למסקנות אישיות נגד חברי הדירקטוריון ובכירים בבנק, וכן להמלצות על תיקון ושיפור תהליכי קבלת החלטות בדירקטוריוני הבנקים.

 

מבנק הפועלים נמסר כי "אנחנו מנועים מלהגיב".

 

ביום רביעי האחרון פרסמה עובדת בבנק הפועלים פוסט בפייסבוק בו טענה כי הוטרדה לפני 15 שנה על ידי בכיר לשעבר בבנק – שזוהה בהמשך בתור יו"ר אקסלנס, משה עמית. "חבר הנהלה בבנק הפועלים נישק אותי על הפה בעת שהייתי יועצת משפטית של בנק קונטיננטל והוא יו"ר הדירקטוריון", כתבה העובדת, "עד היום איני מצליחה להבין איך לא הגבתי בתקיפות באותו מעמד, ופשוט הזזתי את הראש והמשכתי הלאה. עד היום מלווה אותי תחושת חוסר האונים שהרגשתי, כשגבר בעל מעמד כה גבוה במערכת, שיכולה להיות לו השפעה משמעותית על המשך הקריירה שלי, נוטל לעצמו את החירות לעשות כזה מעשה ואני חוששת מלהגיב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x