• תפריט
בארץ

שטייניץ: "תפקידנו הוא לא רק לספק חשמל - אלא גם לצמצם זיהום"

שר האנרגיה: "אנחנו מצויים בתוך מהפכה בתחום"; יו"ר רשות החשמל, אסף אילת: "החזון שלנו הוא שחברת החשמל לא תייצר בטווח הארוך חשמל בכלל"

ליאור גוטמן 12:4610.11.17

"חשמל זה תנאי בסיסי לקיום כלכלה מודרנית. אנחנו מצויים בתוך מהפכה במשק החשמל וזה לא סוד שעושים מאמצים שנכשלו בעבר עם רפורמה בחברת החשמל, ואני מקווה שנצליח. אבל בכל מקרה, המהפכה יצאה לדרך בהכנסת יצרני חשמל פרטיים שמחזיקים היום כבר כשליש מכוח הייצור" - כך אמר אתמול (ה') שר האנרגיה יובל שטייניץ. הדברים נאמרו בכנס איגוד מהנדסי החשמל שמתקיים באילת.

 

שטייניץ התייחס לעתיד משק החשמל ואמר כי "שינינו את מדיניות החשמל והעקרון החדש הוא שנספק חשמל עם ביטחון אנרגטי ועם דאגה לבריאות הציבור ואיכות הסביבה. תפקידנו הוא לא רק לספק חשמל אלא גם לצמצם זיהום, ואם לפני שנתיים 60% מהייצור התבסס על פחם, כיום 65% ממנו מתבסס על גז טבעי. להערכתי בעתיד הקרוב, ויחד עם הגידול בייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, שיעור ייצור החשמל הנקי יגיע לכ-90%, והגז ייכנס גם לתחבורה וגם לתעשיה"

 

יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, אמר בכנס כי "החזון שלנו הוא שחברת החשמל לא תייצר בטווח הארוך חשמל בכלל. בטווח הקצר אולי היא תקבל משימה (הקמה של שתי יחידות כוח חדשות ללא תפעול שוטף - ל"ג) אבל המונופול שלה יהיה בהולכה וחלוקה, ולכן צריך לדאוג שהיא תהיה חברה יציבה פיננסי ושלא יהיו בעיות ניהול של מערכת החשמל הארצית. אלה למעשה עיקרי הרפורמה וזה מוסכם כל כולם".

 

יובל שטייניץ יובל שטייניץ צילום: אוראל כהן

 

בהתייחסו להולכה וחיבור תחנות כוח חדשות אמר אילת שהרגולציה המתגבשת תכלול מערכת מכירה עצמית או לגורם אחר בשוק וזאת בצורה סיטונאית כך שייצור אנרגיה עודפת יהיה במסחר. "עובדים עת זה כל הזמן ואי אפשר לריב כל היום על פאנל. חייבים לוודא את זה במסגרת הרפורמה". מי שהיה פחות אופיטימי ממנו הוא חן הרצוג, הכלכלן הראשי של BDO. לתפיסתו, רזרבת החשמל במשק לא מחושבת נכון נוכח הכניסה הצפויה של אלפי כלי רכב חשמליים. ההערכה שלו היא שאם משק החשמל יופרט התעריף יעלה בכמה אחוזים.

 

יו"ר איגוד מהנדסי החשמל אמיל קויפמן אמר כי בעשור הבא משק החשמל יעבור רפורמה גדולה יותר עם המעבר לייצור חשמל מבוזר ונקודתי, אפילו ברמת המחוז והשכונה. לתפיסתו, הכשרת כוח אדם חדש בתחום תאפשר להתמודד עם האתגרים של המשק.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x