$
בארץ

ליצמן הקפיא את הצעת החוק להגבלת התחרות בין הקופות

השרים הצביעו בתחילת השבוע בעד הצעת החוק הפרטית של ח"כ אמסלם, וזאת למרות חוות דעת חריפה נגדה של הממונה על ההגבלים. לדברי ליצמן, "הצעת החוק המוגשת איננה מושלמת ואינה מקובלת – והיא דורשת תיאום בין משרדי הממשלה".

ספי קרופסקי 16:1508.11.17
לאחר שכבר תמך בה, שר הבריאות יעקב ליצמן חזר בו והודיע היום (ד') במליאת הכנסת כי הוא עוצר את הצעת החוק השנויה במחלוקת להגבלת התחרות בין הקופות, שזכתה ללא מעט ביקורת בימים האחרונים בתוך מערכת הבריאות ומחוצה לה.

 

ליצמן אמנם הבהיר מתחילת הדרך כי החוק צפוי לעבור התאמות ושינויים, אולם לאחר שתמך בו בוועדת השרים לענייני חקיקה בתחילת השבוע – כעת הוא מתכוון להחזיר את הגלגל אחורה. "שלושת רבעי מתוכן החוק המוצע יוצא ממנו", אמר היום במליאה, "הצעת החוק המוגשת איננה מושלמת ואינה מקובלת – והיא דורשת תיאום בין משרדי הממשלה".

 

ליצמן הוסיף כי בכוונתו לתאם מהלך כולל בנוגע לריסון התחרות בין הקופות וכן בין משרדי ממשלה נוספים ובהם האוצר, המשפטים והכלכלה. רק לאחר מכן יובא החוק בשנית לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה. למרות זאת, הצעת החוק במתכונתה הנוכחית כפי שהוגשה על ידי ח"כ דודי אמסלם מהליכוד, עברה מוקדם יותר בקריאה טרומית. אלא שכעת אין לדבר משמעות גדולה.

 

רמזים לכך פיזר ליצמן כבר הבוקר בדיון סוער שהתקיים בנוגע להגבלות על הקופות בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות. "אם אמצא נוסחה שמקובלת על כולם ונסתדר, יכול להיות שנבקש להוריד את החוק. ניסיתי שנה שלמה ולא הצלחתי. כולם מבינים שצריך לרסן את התחרות הזאת", אמר שר הבריאות בדיון.

 

  צילום: ישראל יוסף

 

השרים הצביעו בתחילת השבוע בעד הצעת החוק הפרטית של ח"כ אמסלם, וזאת למרות חוות דעת חריפה נגדה של הממונה על ההגבלים העסקיים ומבלי שבאמת התקיים דיון רציני ומעמיק בנושא. היא גם עוררה לא מעט ביקורת מצד קופות החולים מכבי ומאוחדת שהתנגדו לה, וכן מצד ארגוני הרופאים שסברו כי הסעיף שהורה על צינון רופאים במעבר בין קופה לקופה – פוגע בחופש העיסוק. לא מן הנמנע שהביקורת הגוברת גרמה לכך שהשר ליצמן החליט להחזיר את ההצעה כבר עכשיו לדיונים נוספים.

 

ישנו רציונל מסוים ברצון לרסן את התחרות בין הקופות שהפכה באחרונה לברוטאלית במיוחד. כך למשל התחרות התאפיינה במצבי קיצון של הפעלת אותם מרכזי שירות עם מוקדנים שפעלו להעברת מבוטחים מקופה אחת לאחרת - לעתים באופן אגרסיבי תוך שימוש במסדי נתונים אישיים, "גניבת" רופאים מקופה אחת לאחרת על מנת שהמטופלים שלהם יעברו יחד אתם ועוד "תרגילים מלוכלכים" כגון פיתוי מבוטחים בהטבות ובמתנות.

 

ועדיין הצעת החוק הנוכחית טומנת בחובה כמה סעיפים מעוררי מחלוקת שעלולים לפגוע בחופש העיסוק של הרופאים וגם בטיב השירות הניתן למבוטחים. לפי ההצעה, רופאים לא יוכלו לעבור מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ, כלומר רק אם יעברו להתגורר בעיר אחרת, וזאת במטרה לא למשוך אתם מבוטחים באותו אזור.

 

מבחינת טיב השירות למבוטחים עצמם, הסעיף המקומם ביותר הוא זה המבטל את האפשרות לעבור בין קופות דרך האינטרנט. מדובר בסוג של חזרה אחורה, דבר שאינו באמת סביר.

 

בכלל, למרות העלייה במעברים, חשוב לציין שמדובר במספרים לא גבוהים באופן אבסולוטי – מבוטחים לא נוהגים לעבור קופה באופן תדיר, אלא במקרים יחסית חריגים וחלק ניכר מאתנו נשארים באותה קופה במשך שנים רבות, ולעתים לכל החיים. כך למשל דו"ח המעברים האחרון שפורסם בשבוע שעבר נקב בכמות של 2.2% מסך המבוטחים שעברו השנה קופה, עלייה קטנה מ-2.0% שעברו ב-2016 וכן עלייה אבסולוטית של 15% ביחס לכמות העוברים אשתקד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x