$
בארץ

מחיר הסירוב: הממשלה החליטה לקדם את החוק למיסוי רווחי קק"ל

החוק הופשר לאחר שבקק"ל לא כיבדו את ההסכמות שהושגו בין יו"ר קק"ל דני עטר ושר האוצר משה כחלון לפיהן הארגון ישיב 2 מיליארד שקל לקופת המדינה. במקביל, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן איים להדיח את ח"כ סמוטריץ' מוועדת הכספים בשל התנגדותו לחוק: "הוא לא יעשה מה שהוא רוצה"

שחר אילן 11:4907.11.17

הממשלה החליטה לקדם את חוק מיסוי קק"ל. ההחלטה התקבלה בישיבת ממשלה הבוקר בעקבות החלטת קק"ל להעביר למדינה מיליארד שקל ולא שני מיליארד. החלטת הממשלה נדרשה כיוון שב-2015 היא קיבלה החלטה שלא לקדם את החוק. החלטת הממשלה התקבלה ברוב של 16 מול 2. השר אורי אריאל מתקומה שסיעתו מובילה את ההתנגדות לפעולות נגד קק"ל והשר חיים כץ שהסביר שלא הוצגו בפניו נתונים לקבלת החלטה מושכלת הצביעו נגד. שרת המשפטים איילת שקד מהבית היהודי נמנעה. בכנסת מוביל את ההתנגדות להצעה ח"כ בצלאל סמוטריץ' מתקומה שנהנה מתמיכת כל סיעת הבית היהודי. מצד שני הרשימה המשותפת תומכת בחוק כיוון שקק"ל פועלת רק למען העם היהודי. במצב הזה צפויה הקואליציה להשיג רוב.

 

 

בספטמבר האחרון דרשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון מקק"ל להעביר מיליארד שקל לתקציב 2018. לפני שבועיים החלה הכנסת לדון בהצעת חוק הקובעת שקק"ל תהיה חייבת להעביר 80% מרווחיה מהשבחת קרקעות למדינה בכל שנה או שתאבד באותה שנה את הפטור שלה ממסים. כן מבטלת ההצעה את הפטור ממכרז של קק"ל בהתקשרויות עם המדינה. זאת, כאמצעי לחץ להעברת הכסף.

 

 

מימין: יו"ר קק"ל דני עטר ושר האוצר משה כחלון. קק"ל לא כיבדה את ההסכם בין השניים מימין: יו"ר קק"ל דני עטר ושר האוצר משה כחלון. קק"ל לא כיבדה את ההסכם בין השניים צילום: עמית שעל, אלעד גרשגורן

 

במהלך הישיבה בכנסת לפני שבועיים הושג הסכם בין יו"ר קק"ל דני עטר לאוצר, זאת במטרה לעצור את החקיקה. במסגרתו נקבע שקק"ל תעביר שני מיליארד שקל למדינה, אחד ב-2018 והשני ב-2019. באוצר טענו שעטר גם הסכים להעביר את הכספים ללא כל תנאי לגבי השימוש בהם. עם זאת, סגן יו"ר קק"ל ארנן פלמן מהליכוד הוביל התנגדות להסכם הזה וטען שיש להעביר למדינה מיליארד שקל בלבד. אתמול קיבל דירקטוריון קק"ל את עמדת פלמן והחליט להעביר מיליארד שקל לתקציב המדינה. זאת, בניגוד להסכם בין עטר לאוצר על העברת שני מיליארד שקל.

 

 

השר אורי אריאל. הצביע נגד ההצעה לקידום החוק השר אורי אריאל. הצביע נגד ההצעה לקידום החוק צילום: אלכס קולומויסקי

 

בתגובה חודשו הליכי החקיקה. הממשלה התכנסה הבוקר והחליטה לקדם את החוק. הסיבה שההחלטה הייה דרושה היא שב-2015 הושג הסדר בין קק"ל למדינה על העברת 2.2 מיליארד מדק"ל למדינה ב-2016 וב-2017. במסגרת ההסכם קיבלה הממשלה החלטה על עיכוב חוק מיסוי קק"ל. כדי שניתן יהיה לקדם את הצעת החוק היה חיוני שהממשלה תקבל החלטה חדשה.

 

ביטן רוצה להדיח את סמוטריץ' מוועדת הכספים: "הוא לא יעשה מה שהוא רוצה"

 

במקביל, ועדת הכספים התכנסה לדיון בחוק כאשר הקואליציה ערכה גיוס כללי. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני מיהדות התורה האשים את בצלאל סמוטריץ' בשיתוף פעולה עם השמאל. סמוטריץ' האשים את הקואליציה בשיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת שמתנגדת לקק"ל. יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון האשים את הקואליציה ביצירת קופה פרטית.

 

 

ח"כ ביטן. דורש מסמוטריץ' להתייצב לצד הקואליציה ח"כ ביטן. דורש מסמוטריץ' להתייצב לצד הקואליציה צילום: אוהד צויגנברג

 

במהלך הדיון צפה מחלוקת קשה סביב דרישת יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן מהליכוד מיו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם להדיח את ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסיעתה מוועדת הכספים. סמוטריץ' מוביל את ההתנגדות בוועדת הכספים לחוק מיסוי קק"ל למרות שהבית היהודי בקואליציה ובניגוד לעמדת הממשלה.

 

ביטן אמר על סמוטריץ': "הוא לא יעשה מה שהוא רוצה. הוא תמיד עושה מה שהוא רוצה". מועלם השיבה כי: "בצלאל הוא שליח של הבית היהודי. צריך להגיע להבנות, לא להדיח חברי כנסת".

 

עוד ציינה שכאשר כולנו לא קיימה את עמדת הקואליציה לא הדיחו חברים שלה מוועדות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x