$
בארץ

ועדת החוץ והביטחון צפויה לאשר חוק שיאפשר להאריך צווי ריתוק לעובדי הכורים האטומיים

ההחלטה תאריך את התקנות שהוציאה הממשלה בעקבות עיצומים של עובדי הכורים שהסבו "נזק כבד ופגיעה ממשית" לפעילות הוועדה לאנרגיה אטומית; על פי החוק, בשעת חירום אפשר יהיה להוציא צווים ל-50 עובדים חיוניים

שחר אילן 18:4105.11.17

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת צפויה לאשר מחר (ב') לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתאפשר להאריך את תוקף צווי הריתוק לעובדי המחקר בכורים הגרעיניים.

הממשלה הוציאה לפני שלושה חודשים תקנות לשעת חרום שמאפשרות להוציא צווי ריתוק לעד 50 מהחוקרים אבל תוקף התקנות עומד לפוג, ויש צורך בחקיקה כדי להאריך אותן.

 

הכור בדימונה הכור בדימונה צילום: יריב כץ

 

בראשית פברואר הכריז ארגון סגל המחקר במערכת הביטחון על סכסוך עבודה, בדרישה לתוספות שכר ושיפור תנאי עבודה ולקראת החתימה על הסכם קיבוצי חדש. הארגון מייצג בין היתר את עובדי הכורים הגרעיניים בדימונה ובנחל שורק.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק הממשלתית נטען שהחל ממאי 2017, נוקט הארגון בשביתות ובעיצומים "שבמסגרתם מונחים העובדים שלא לבצע עבודות מסוימות, ובכלל זה קידום פרויקטים, דיווחים להנהלה, קיום מפגשי עבודה והפקת רישיונות בטיחות".

 

לטענת המדינה, הצעדים הארגוניים שנוקט הארגון "מסבים נזק כבד ופוגעים באופן ממשי ובלתי הפיך בפעילותה של הוועדה לאנרגיה אטומית וביכולתה לממש את היעדים החיוניים שנקבעו לה".

 

ב-13 באוגוסט החליטה הממשלה להתקין תקנות לשעת חרום שמסמיכות את ראש הוועדה לאנרגיה אטומית ואת מנהל הכור האטומי בדימונה להוציא צווי ריתוק לעובדי המחקר. זאת, בהיקף המזערי הנדרש, לכל היותר ל-50 חוקרים בו זמנית, ורק אם הגיעו המנהלים למסקנה שעבודת החוקרים "הכרחית לשם מניעת נזק כבד לאינטרסים החיוניים של המדינה".

 

ארגון העובדים עתר לבית הדין לעבודה בבאר שבע כנגד התקנות וצווי הריתוק, אך זה דחה בינתיים את הבקשה לבטל את צווי הריתוק.

 

תוקף התקנות יפקע בעוד שבועיים, וכדי להאריך אותן הגישה המדינה הצעת חוק שתאפשר להוציא לעובדים צווי ריתוק במשך עוד שלושה חודשים. בדברי ההסבר טוענת המדינה שמאז החלטת הממשלה התקנות הופעלו באופן מרוסן ומידתי והוצאו מכוחן רק צווים ספורים לעובדים בכור בדימונה ורק לגבי ההיבטים החיוניים של עבודתם. "באופן זה", כך נטען בדברי ההסבר, "מתאפשר מימוש אמתי של זכות ההתארגנות והשביתה לצד הבטחת האינטרסים החיוניים ביותר בעבודת הועדה".

 

לטענת המדינה, הושגה התקדמות במשא ומתן עם ארגון החוקרים אבל עדין אין הסכמה והארגון אף מתכוון להחריף את הצעדים הארגוניים. על פי הצעת החוק. עובד שיפר צו ריתוק צפוי לפיטורים ללא פיצויים ולעד שנתיים מאסר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x