$
בארץ

למרות התנגדות מנדלבליט - השרים יצביעו על החוק שהופך את משרות היועמ"ש למשרות אמון

ועדת השרים לחקיקה בראשות שרת המשפטים איילת שקד תצביע מחר על הצעת חוק שהופכת את משרות היועצים המשפטיים במשרדי ממשלה למשרות אמון. לחוק מתנגד בחריפות היועץ המשפטי לממשלה, שכותב: "מהלך זה עלול להוביל לנזקים שאת מידת פגיעתם קשה לאמוד כעת"

אדריאן פילוט 12:1904.11.17

ועדת השרים לחקיקה בראשות שרת המשפטים איילת שקד, צפויה להצביע מחר (א') על הצעת החוק שמיועדת להפוך את משרת היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה למשרות אמון. ההצבעה צפויה לצאת אל הפועל חרף עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שכתב כי הוא "מתנגד באופן נחרץ" להצעת החוק.

 

בחוות דעת חריפה שחיבר היועמ"ש ביום חמישי האחרון ואורכה 11 עמודים, הוא כותב בין היתר לשרת המשפטים שקד: "השינויים המבוקשים... שתכליתם העצמת מעורבתו של השר בהליך בחירתו ומינויו של היועץ המשפטי של המשרד הממשלתי צפויים להביא להחלשת עצמאותו, אי תלותו ואפקטיביות של תפקידו של היועץ המשפטי של המשרד הממשלתי כשומר סף. החלשה כזו תביא בתורה לפגיעה במעמדו של מוסד היועץ המשפטי לממשלה בכללותו, תחתור תחת עקרונותיו היסודיים ביותר של מערך הייעוץ המשפטי לממשלה ועלולה לפגוע קשות בעצמאותו, באיכותו ובאמון הציבור בו".

 

מנדלבליט חותם את חוות דעת וכותב: "ככל שלמרות הקשיים המשמעותיים שפורטו לעיל, יקודם תזכיר החוק, הרי שיהיה כדי לפגוע פגיעה קשה בתפישתו, אופיו ומהותו של היועץ המשפטי לממשלה. מהלך זה עלול להוביל לשינוי ב"קוד ההפעלה" של מוסד היועץ המשפטי לממשלה, וכן לשינוי ביחס כלפיו מצד עובדי המשרדים (ובהם עובדי הלשכה המשפטית), הדרג הנבחר והציבור בכללותו. מהלך זה עלול להוביל לנזקים שאת מידת פגיעתם קשה לאמוד כעת", כותב היועמ"ש ומוסיף "על כן, אני מתנגד באופן נחרץ לתיקון המוצע (באותיות מודגשות - א"פ)".

 

 

מנדלבליט ושקד. ההצעה תעלה להצבעה חרף התנגדותו של הראשון מנדלבליט ושקד. ההצעה תעלה להצבעה חרף התנגדותו של הראשון צילום: יאיר שגיא

 

 

אחת השאלות המרכזיות שהתעוררו בסוף השבוע האחרון הינה איך שרת המשפטים בכל זאת מתעקשת להלעות להצבעה תיקון כזה כאשר היועץ המשפטי לממשלה מביע התנגדות כל כך גורפת וחריפה למהלך. במשרד המשפטים סירבו להשיב על השאלה אך אחד מהיועצים המשפטים של אחד המשרדים אמר כי "זה מראה על היחס של הממשלה הזו ליועץ המשפטי ולמוסד הייעוץ המשפטי".

 

בסביבתה של שקד מסרו בסוף השבוע כי המהלך צפוי לעבור, אך גורמים בממשלה מסרו כי שר האוצר משה כחלון, שחרט על דגלו שמירה בשומרי הסף ועל המערכת המשפטית - צפוי להתנגד למהלך ולסכל אותו.

 

שינויים דרמטיים בשירות המדינה

 

נזכיר כי השרה שקד קידמה שינויים דרמטיים בשירות המדינה, במסגרת "ועדת שקד-לוין", כאשר אחד מהם היה שינוי בהרכבת ובמספרם של ועדות איתור לתפקידים בכירים בשירות המדינה, שינויים שיועדו להגדיל את השפעתו של השר הממונה.

 

ערב אישורם של השינויים הללו, חשף "כלכליסט" כי בין השאר, השינויים יחולו גם על מינויים של משרות של שומרי סף: ממונה על ההגבלים העסקיים; המשנים ליועץ המשפטי לממשלה (ישנם 7 משנים); פרקליט המדינה; מנהל רשות המסים; ראש אגף הממונה על הביטחון (מלמ"ב); ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור; ראש הרשות לאכיפת דיני התכנון והבנייה; האפוטרופוס הכללי ומנהל הרשות להגנה על עדים. בעקבות התערבותו של מנדלבליט, לבסוף, נאלצה הממשלה להחריג את 15 משרות של שומרי סף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x