$
בארץ

ניצחון לרשות המסים: שותפויות הגז יישאו בנטל המס המקסימאלי של המחזיקים

כך עולה מפסק דין עקרוני שניתן היום בבית המשפט המחוזי בת"א, ואשר צפוי להשליך על גביית מס בהיקף של מאות מיליוני שקלים מהשותפויות בשנים הקרובות. בשותפויות ביקשו לשלם מס בשיעור ממוצע בין יחידים (48%) לחברות (24%). הרשות התנגדה ודרשה שהשותפות תשלם את שיעור המס המקסימאלי עבור כל מחזיק

תומר גנון 18:4301.11.17

שותפויות הגז והנפט יישאו בנטל המס המקסימאלי של מחזיקי יחידות ההשתתפות (יה"ש) – יחידים וחברות. כך עולה מפסק דין עקרוני שפרסם היום (ד') שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, מגן אלטוביה.

פסק הדין דוחה את המנגנון שרצו להנהיג השותפויות, לפיו הן ינכו מהמחזיקים מס בחישוב של ממוצע משוקלל בין היחידים לחברות, במקום תשלום שיעור מס שונה ליחידים וחברות. באופן זה, ייאלצו היחידים להשלים את תשלומי המס לרשות, ואילו המחזיקים שהם חברות יוכלו לבקש החזרים.

 

המשמעות של פסק הדין מבחינת רשות המסים היא ייעול גביית המס מהמחזיקים היחידים, שמוערכת במאות מיליוני שקלים בשנים הקרובות.

 

   צילום: יח"צ

 

 

24% מס לחברה, 48% ליחיד

 

על פי חוק, תשלום המס על הרווחים מהפקת הגז אמור להתבצע ישירות על ידי השותפות, בטרם מחולקים הרווחים למחזיקי יה"ש. אולם בעוד ששיעור המס על החברות עומד היום על 24%, שיעור המס על יחידים מגיע ל-48%.

 

כלומר, יש הבדל בין המס שצריך לגבות מכל אחד מהם. הפתרון של השותפויות היה שהמס ששולם מהרווחים לחלוקה היה ממוצע משוקלל בין זה של היחידים לזה של החברות.

 

רשות המסים התנגדה לעמדה זו. ברשות טענו שגישה כזאת מסרבלת את גביית המס, על ידי כך שהיא מאלצת את מס הכנסה לפעול לגבייה נוספת מיחידים.

 

לפי הרשות, חוק מיסוי רווחים ממשאבי טבע קובע כי יש לחייב את השותף הכללי, שמנהל את השותפות ואחראי על גביית המס מול הרשות, לשלם את המס לפי חלקו של המחזיק. נציין כי המחלוקת העקרונית הגיעה לאחרונה לבית המשפט כאשר שותפות חיפושי הגז והנפט ישראמקו פתחה בהליכים משפטיים נגד הרשות.

 

עו"ד גיא גיסין עו"ד גיא גיסין צילום: נמרוד גליקמן

עם זאת, עוד בשנת 2016 הוגשה לבית המשפט בקשה להכריע בנושא על ידי משרד עורכי הדין גיסין את קידר - המפקח של אבנר חיפושי גז ונפט (עוד לפני המיזוג עם דלק קידוחים). עורכי הדין אורי קידר ממשרד כבירי נבו קידר וגיא גיסין ממשרד גיסין ושות׳ ייצגו את המפקח בבקשה. הם ביקשו לקבל הכרעה בנושא העקרוני, על מנת שסוגיית המס לגבי יה"ש שנסחרות בבורסה של ת"א תהיה ברורה.

 

רשות המסים הודיעה לאחרונה לבית המשפט כי היא תגיש את תגובתה לדרישת ישראמקו, לאחר שינתן פסק דין בהליך של אבנר שיש בו כדי להכריע בסוגיה העקרונית. השופט בשני ההליכים הוא אותו שופט, כאמור מגן אלטוביה, כך שפסק הדין בעניין אבנר לא יסתור מן הסתם את עמדתו העקרונית גם בהליך שבו פתחה ישראמקו מול רשות המסים.

 

"על השותפות או השותף הכללי", כתב השופט בפסק הדין, "למצוא את הדרך הראויה לאזן בין ההוצאה הנוספת הכרוכה בשיעור המס החל על יחידים המחזיקים ביה"ש, לבין ההוצאה הכרוכה בשיעור המס החל על חברות המחזיקות יה"ש. בית המשפט אינו שם עצמו במקום השותף הכללי, וככל שימצא הסדר העונה על דרישת הדין הוא רשאי לבצעו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x