$
בארץ

ועדת הכלכלה אישרה: קנסות של 500 שקל ויותר לרכבי דיזל מזהמים בחיפה

עיריית חיפה תקבע אזורים שבהם תיאסר כניסת רכבי דיזל גדולים הנחשבים לגורמי זיהום אוויר. בחודשים הקרובים צפויות גם עיריית ירושלים ותל אביב לקבוע אזורים שבהם יוטלו קנסות דומים

שחר אילן 13:1601.11.17

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לעיריית חיפה לקבוע אזורים שאליהם תאסר כניסת רכבי דיזל גדולים הנחשבים לגורמי זיהום אוויר. נהג שיפר את האיסור צפוי לקנס של 500 עד אלף שקל. בהמשך צפוי שהקנסות יורחבו גם לרכבי דיזל קטנים. בחודשים הקרובים צפויות גם עיריית ירושלים ותל אביב לקבוע אזורים שבהם יוטלו קנסות דומים .

 

 

 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), אישרה היום תיקון לצו התעבורה, שהגיש משרד התחבורה ונועד לאפשר לרשויות מקומיות לבצע אכיפה לצמצום זיהום אוויר מתחבורה באמצעות קנסות.

 

מצמצמים את זיהום האוויר מצמצמים את זיהום האוויר צילום: שאטרסטוק

 

 

העירייה הראשונה שהכינה תוכנית לצמצום זיהום האוויר וביקשה את אישור הוועדה הייתה עיריית חיפה. לפי התוכנית תיאסר כניסת כלי רכב מזהמים, מתקן יורו 4 ומטה, לאזורים שיסומנו בתמרורים. ההסדר יחול בשלב ראשון על כלי רכב עם מנוע דיזל במשקל של מעל 3.5 טון – בעיקר אוטובוסים, מיניבוסים ומשאיות קלות וכבדות. בשלב השני תורחב התוכנית גם לרכבי דיזל במשקל מתחת ל-3.5 טון. הצו יכנס לתוקף 30 יום לאחר פרסומו ברשומות.

 

רכבים בבעלות פרטית שיעברו על האיסור צפויים לקנס של 500 שקלים ורכבים בבעלות חברות ותאגידים צפויים לקנס של 1,000 שקלים.

 

הממשלה ביקשה אישור מראש להחיל את הצו בכל ישוב. כבל סירב ודרש שכל ישוב יגיע לועדה בנפרד.

 

יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לתחבורה ציבורית ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת הזכיר כי התיקון נועד ליישם חוק שהעביר כבר בשנת 2008, ורק 10 שנים לאחר מכן מגיעה התוכנית הראשונה של עיריית חיפה. לדבריו, "1,100 איש מתים מדי שנה בישראל כתוצאה מזיהום אוויר מתחבורה – הרבה יותר מההרוגים בתאונות הדרכים או מהסכסוך הישראלי פלסטיני – זאת אומרת שמאז חקיקת החוק מתו 11,000 איש כי כלום לא קרה ואף אחד לא השתמש בסמכויותיו. אם זו לא שערורייה אני לא יודע איך נראית שערורייה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x