$
בארץ

שר האנרגיה: ננהיג שיטת מיסוי שתעודד את ציי הרכב לעבור לשימוש בגז טבעי

שטייניץ, שדיבר בוועידת תחליפי הנפט אמר, כי "ההערכות הן שיש פי 3 גז בים מעבר למה שגילו. לאחר שמיפינו את הים ונמצא עוד גז נצטרך לייצא גז מעבר לחוזה שיש היום מול ירדן. במקביל אנחנו מקדמים הקמה של צנרת יצוא ארוכה לאירופה דרך קפריסין ועד איטליה"

ליאור גוטמן 09:5901.11.17

"אחת המטרות שלנו היא להעביר את התחבורה המקומית לשימוש בגז טבעי. הדרך תהיה להוריד את המיסוי על גז טבעי דחוס (CNG) ובמקביל להעלות מס על דלקים אחרים - זאת כדי לעודד שימוש בגז", כך הצהיר הבוקר (ד') שר האנרגיה יובל שטייניץ, "הדרך השנייה היא להקים רשת תחנות תדלוק במיוחד עם ציי רכב כבד. זה ידרוש שת"פ עם רשויות מקומיות עבור הקמת תשתית. הדרך השלישית העתידית היא המרת צי הרכב הפרטי לשימוש בתאי מימן או חשמל. לי אישית לא אכפת המתווה כי שימוש ברכב חשמלי אומר שאת החשמל הוא קיבל מתחנות כוח שפועלות על גז". הדברים נאמרו בוועידת תחליפי הנפט ותחבורה חכמה שמתקיימת בתל אביב.

 

 

 

 

שטייניץ התייחס למשבר הגז שנרשם בחגים עם הפסקת ההזרמה ממאגר תמר. "בערב ראש השנה מתקשר אלי המנכ"ל ואומר שאין גז. אסדת תמר שהיא ספק הגז היחיד לישראל לא פעילה. תוך שעתיים נכנסנו למציאות חירום שהציבור כלל לא הרגיש אותה. לשמחתי תוך כמה שנים בודדות נהיה עם שלושה שדות ומצבי החירום הללו יעלמו", אמר השר.

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ שר האנרגיה יובל שטייניץ צילום: אוראל כהן

 

 

לדבריו, בעוד כמה שבועות יסתיים המכרז להפצת 24 שטחי חיפושים לגז ונפט בים. "אנו מקווים לראות פה כמה חברות בינלאומיות. ההערכות הן שיש פי שלושה גז בים מעבר למה שגילו. לאחר שמיפינו את הים ונמצא עוד גז נצטרך לייצא גז מעבר לחוזה שיש היום מול ירדן ושיחות הייצוא גז למצרים וטורקיה. במקביל אנחנו מקדמים הקמה של צנרת יצוא ארוכה לאירופה דרך קפריסין ועד איטליה".

 

בנוגע לשימושים המקומיים לגז שטייניץ הזכיר את ההחלטה להמיר את הייצור גז מפחם לגז. "כבר היום 65% מהייצור נשען על גז וזה יוריד זיהום וישפר את בריאות התושבים. עוד הוחלט שלא להקים עוד תחנות כוח על פחם וביטלנו את התוכניות הללו וההנחיה לחברת החשמל היא להפחית את השימוש בפחם בכ- 20%. ישנה טענה שאסור להסתמך על מקור דלק בודד וכבר היום אפשר לומר שתוך כמה שנים יהיו שלושה ספקי גז וזאת אחרי שנים של עיכובים טיפשיים בפיתוח השדות ואז תהיה לנו גיבוי וקיבולת", סיכם שטייניץ.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x