שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

טיפול משפחתי: "לאן הלך הכסף שהוריי שילמו כל חייהם?"

מרים, אמה בת ה-90 של תמי הראל, שילמה 500 שקל בכל חודש לביטוח הסיעודי הקבוצתי, רק כדי לגלות שהוא הופסק באופן חד צדדי. תמי משלמת מכיסה 6,000 שקל בחודש לעובדת הזרה שמטפלת באמה

ארי ליבסקר 07:5901.11.17

כל מה שאתם צריכים לדעת על הביטוח הסיעודי

 

הסיפור של תמי הראל, בת 70 מחיפה, ממחיש היטב את הבעייתיות הטמונה בביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. מרים, אמה בת ה־90 של הראל, היא אחת ממאות אלפים שחשבו שהם יכולים לבנות על הביטוח הסיעודי הקבוצתי, רק כדי לגלות שהוא הופסק להם באופן חד־צדדי.

אביה של הראל, שכבר אינו בחיים, היה חבר אגד. הוא דאג לעשות ביטוח סיעודי קבוצתי לו ולאשתו. דווקא כיום, כשאמה נמצאת בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר להזדקקות לסיעוד, היא גילתה שאין לה אל מי לפנות. "אמא שלי היתה בטוחה כל החיים שלה שהיא תהיה מוגנת. לפני שנתיים הודיעו לנו שלא יחדשו את הביטוח. כשהבנתי את זה, הצטרפתי לביטוח של קופת החולים. כשאמא תהיה סיעודית, הם ישלמו בכל חודש 3,000 שקל".

 

האם מרים ותמי הראל האם מרים ותמי הראל צילום: גיל נחושתן

 

מרים מוגדרת כתשושה. חלק מהזמן היא לא צלולה, היא נוטה לשכוח ומתקשה ללכת. מכיוון שהפנסיה שלה עוברת את הרף של 9,000 שקל בחודש, ביטוח לאומי מממן לה רק חמש שעות שבועיות של סייעת. עד לפני חודשיים זה הספיק, אך אז אמה הודיעה כי היא מפחדת לישון לבד. "צריך להקים אותה מהמיטה בלילה ולהחליף לה חיתולים. יש לה סחרחורות והיא מפחדת ליפול. היא גם שוכחת לקחת תרופות".

 

בעקבות זאת, הראל שכרה עובדת זרה שגרה עם אמה וסועדת אותה במשך כל היום, ושלה היא משלמת 6,000 שקל בחודש מכיסה. בנוסף לזה יש הוצאות קבועות של עוד אלפי שקלים בחודש. "להערכתי, בקרוב היא תוכר כסיעודית ואז תקבל קצבה מביטוח לאומי ואת הכסף מקופת החולים, אבל רק לחמש שנים. לא האמנתי שזה קורה לנו. אמא ואבא שילמו כל החיים ביטוח שעלה 500 שקל בחודש, במיוחד לימים האלה.

 

"היינו בטוחים שבשעת אמת נוכל להיות רגועים כי הם מבוטחים. עכשיו ההוצאות שותות את כל הכספים ופוגעות בעתיד ההזדקנות שלי ובעתיד ילדיי. לאן הלך הכסף שהוריי שילמו כל חייהם? הפקירו אותנו. עכשיו אין מה לעשות ואין אל מי לפנות. אני עומדת מול שוקת שבורה".

 

איפה היא גרה: חיפה

התשלום החודשי של ההורים לביטוח הסיעודי הקבוצתי: 500 שקל

תשלום חודשי מביטוח סיעודי של קופת חולים: 3,000 שקל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x