$
בארץ

האוצר רוצה לחתוך בחצי את תנאי פורשי חברת חשמל

ל"כלכליסט" נודע כי בכירי האוצר הסכימו לאשר כחצי ממענק הפרישה שעליו סיכמו ועד העובדים וההסתדרות. השיחות בין הצדדים הופסקו

ליאור גוטמן 06:5431.10.17

בכירי משרד האוצר הודיעו אתמול שהם מוכנים להעלות את בסיס השכר של פורשי חברת החשמל ב־1,250 שקל, כאשר מענק הפרישה מבחינתם למי שיעזוב את העבודה ינוע סביב 85 אלף שקל, כך נודע ל"כלכליסט". המספרים הדהימו את ועד חברת החשמל וההסתדרות כיוון שעד אז דובר על תוספת לבסיס השכר של כ־2,500 שקל ומענק פרישה שינוע סביב 160 אלף שקל לעובד.

 

הנתונים גרמו לכך ששיחות הרפורמה המוחדשות הופסקו בשעת לילה מאוד מאוחרת, והם ימשיכו ביום חמישי הקרוב, כאשר נקודת המוצא של הוועד היא שההצעה אינה מקובלת עליהם. בוועד עוד אומרים כי מאחר ששיעור מכירת תחנות הכוח המיועד שייכפה על חברת החשמל עדיין לא נקבע, לא ברור כמה עובדים יפרשו בפועל, ולכן כל הסכמה כעת היא לא רלבנטית.

 

אז על מה כן הסכימו בשיחות? לא הרבה. לאורך היום דנו בכירי משרדי האנרגיה והאוצר, רשות החשמל וההסתדרות בארבעה נושאים: פרט לפרישות העובדים, עלו על הפרק גם הוצאת הייצור ומכירת תחנות הכוח, ניהול המערכת הארצית ומוטת הניהול עם האיתנות הפיננסית של הנהלת חברת החשמל. בתחום ניהול המערכת נרשמה הסכמה יחסית שאפשר להוציא את היחידה מחברת החשמל לטובת הקמת חברה ממשלתית חדשה שתנהל את סדר וזמינות הפעלת תחנות הכוח. מה שלא הוסכם שם היא השאלה האם תחנות משנה (ויסות זרם החשמל) נחשבות לחלק מניהול המערכת. השאלה חשובה כיוון שאם כן, אז ההון העצמי שיש בידי חברת החשמל ייגרע לטובת החברה הממשלתית החדשה, ואז הוועד ידרוש עבור הציוד פיצוי. בנוגע למוטת השליטה בהנהלת החברה רוצים להעביר את כולם לחוזה קיבוצי חדש ואת המנהלים לחוזה אישי, ובכך לנתק אותם מהוועד. מה שלא עלה לדיון הוא הנושא המשפטי ושאלת השביתה של עובדי החברה. על כך ידון בג"ץ בחודש הבא תוך הנחה שההסתדרות תרצה להימנע מהסוגיה הזו ככל שניתן ולכן היא תהיה גמישה יותר.

 

 

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד צילום: אוראל כהן

 

בתוך כך, בשעה שהממשלה דנה ברפורמה בחשמל תוך התעלמות מהצרכן, חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן חתמה רשמית על חוזה אספקת גז לתחנת הכוח הפרטית דוראד שמנועה מלמכור לאזרחים פרטיים, במחיר המשקף הנחה של כ־30% מהמחיר של חברת החשמל.

 

החוזה הפך את אנרג'יאן באופן רשמי לספק הגז השני במשק. החתימה מגיעה בהמשך למזכר הבנות שנחתם בין הצדדים בקיץ האחרון, אז סוכם על מכירת גז עבור תחנת הכוח למשך 14 שנה ובכמות של כ־0.5 מיליארד מ"ק לשנה. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שהחוזה נסגר בתמחור של פחות מ־4 דולר ליחידת אנרגיה, מחיר שמגלם הנחה של כ־30% על מחיר הגז שנמכר ממאגר תמר לחברת החשמל. התמחור הנוכחי בין תמר לחברת החשמל נאמד בכ־6 דולר ליחידת אנרגיה. הגז לדוראד יגיע ממאגרי כריש ותנין שאנרג'יאן רכשה בשנה שעברה מקבוצת דלק בכ־150 מיליון דולר.

 

דוראד היא תחנת הכוח הפרטית השנייה בגודלה במשק. התחנה שוכנת באשקלון ומפיקה כ־850 מגה וואט, שהם כ־6% מכוח הייצור המקסימלי של חברת החשמל. ארז חלפון, יו"ר דוראד, אמר כי "ההסכם עם אנרג'יאן יאפשר להיערך לקראת הרחבת כושר הייצור של התחנה וקידום פיילוט מכירת החשמל לצרכנים פרטיים באזור אשקלון ועוטף עזה". מתיוס ריגס, יו"ר ומנכ"ל אנרג'יאן נפט וגז, אמר: "אנו שמחים על ההתקדמות המהירה של החברה בדרך לסגירת הסכמים נוספים בסקטור הפרטי בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x