שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

פרשנות

החבל נקרע: הנהלת בזק אחראית למשבר

כבר שנים שהעומדים בראש החברה עושים הכל כדי לפגוע בתחרות בתשתיות התקשורת. החברות הקטנות התאפקו מלהכריז מלחמה, אבל הנהלת החברה מתחה את החבל עד לקצה והתוצאות צפויות בהחלט להשפיע על עתידה

אביב גוטר 09:2129.10.17

להנהלת בזק נוח להסתתר מאחורי ועד העובדים ולטעון שאלה העובדים שמפריעים לתחרות בתקשורת בעת שהם מונעים מהמתחרות לפרוס סיבים לאורך התשתיות של בזק. ההנהלה אפילו גוררת את הוועד לבית הדין לעבודה וטוענת שידיה נקיות. אבל גם אם הוועד האגרסיבי של החברה הוא שקרע את החבל, מי שמתח אותו עד לקצה היתה הנהלת החברה.

מי שאחראים לכך שמשרד התקשורת, הרשות לניירות ערך ועכשיו גם רשות הגבלים עסקיים רודפים אחרי בזק הם העומדים בראש החברה, שכבר שנים עושים הכל לטרפד את התחרות בתשתיות התקשורת, בכל אמצעי.

 

מנכ"לית בזק סטלה הנדלר מנכ"לית בזק סטלה הנדלר צילום: ינאי יחיאל

 

בזק הייתה צריכה לחשוב פעמיים לפני שגבתה מהמתחרות שלה מחירים מופקעים על עבודות תשתית ועיכבה את לוח הזמנים שלהן. החברות הקטנות התאפקו מלהכריז מלחמה על פערי מחירים ועיכובים קטנים, אבל כשזו כבר מדיניות מכוונת - החבל נקרע. בבזק חייבים להבין שתמו הימים הטובים שבהם יכלו לעשות ככל העולה על רוחם. את תוצאת התנהגות עובדי החברה בחמישי האחרון לא נראה בטווח הקצר אך היא בהחלט צפויה להשפיע על עתידה.

 

לפני שלוש שנים חתם שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן על תקנות רפורמת השוק הסיטונאי, שמאפשרות למתחרותיה של בזק להשתמש בתשתיותיה בתנאים מוגבלים להגברת התחרות בשוק התקשורת. מאותו יום חרטה בזק על דגלה לסכל את הרפורמה הזו, וכבר שנתיים וחצי שהיא מסכלת בהצלחה את התחרות בשוק הטלפוניה הקווית. החברה אפילו הצליחה לשכנע את משרד התקשורת לשנות את הרפורמה כך שתתאים לרצונותיה.

 

עכשיו בזק מסכלת שלב בנוסף ברפורמה העוסק בתשתיות הפיזיות, זה שנועד לאפשר למתחרות להקים תשתית תקשורת נייחת שאינה תלויה בבזק או HOT. מטרת סעיף זה ברפורמה היתה לדרבן את החברות להשקיע בפיתוח תשתיות וטכנולוגיות כדי להתחרות על הצרכן.

 

אלא שבזק לא מעוניינת שהמתחרות שלה ייגעו ולא במקצת בתשתיות שלה, שמעניקות לה את יתרון תחרותי. אותו יתרון שמאפשר לה להכניס מיליארדים מדי שנה ולחלק את כל הרווח הנקי כדיבידנד שזורם לכיס הפרטי של בעלי מניותיה ובראשם שאול אלוביץ'.

 

לכן, התנהגות הנהלת החברה בימים האחרונים מלא בצביעות. החברה מודיעה לבורסה ועותרת לבית הדין העבודה כי לא תשלים עם עיצומי העובדים כשבפועל המציאות מתנהלת בדיוק לפי תוכנית המשחק שלה. בפשטות, בזק העבירה את האחריות על המצב לידי העובדים. שמשרד התקשורת, ההסתדרות ובית הדין לעבודה יסכמו עם העובדים על התנאים וזהו. אחרי המבול.

 

אבל הפעם זה לא יעבוד. למתחרות של בזק אין רצון להכריז עליה מלחמה בגלל גביית מחירים גבוהים מהרגיל או עיכובים. אך כשמדובר במדיניות מכוונת החבל שמותחת בזק לבסוף ייקרע, והיא תישאר עם החלק הקצר ביותר שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x