$
בארץ

דיווח: ארה"ב לא מעניקה ויזה למנכ"ל תע"א עקב קשרי החברה עם מדען שהורשע בריגול

לפי הדיווח ב"דיפנס ניוז", הרשויות האמריקאיות "מענישות" את תע"א, שהעסיקה כיועץ חיצוני את סטיוארט דייוויד נוזט, מדען שעבד עבור הפנטגון ונאס"א והורשע בניסיון ריגול לטובת ישראל

שירות כלכליסט 22:1226.10.17

ממשל טראמפ ממשיך במדיניות של קודמו ואוסר על מנכ"ל התעשייה האווירית, יוסי וייס, להיכנס לארה"ב.  

 

ביוני 2016 חשף "כלכליסט" כי וייס אינו יכול להיכנס לארה"ב - שוק יעד של תע"א. בחברה סירבו למסור פרטים בנושא. בנוסף, הרשויות בארה"ב אינן נוהגות לנמק מדוע הן מסרבות לבקשות ויזה.

 

ואולם לפי פרסום מהיום ב"דיפנס ניוז", הרשויות בארה"ב מסרבות להעניק ויזה לוייס - כמו גם לקודמו בתפקיד ולשני בכירים נוספים בתע"א שפרשו בינתיים - עקב קשרי החברה עם סטיוארט דייוויד נוזט, מדען אמריקאי שעבד עבור הפנטגון ונאס"א והורשע בניסיון ריגול לטובת ישראל.

 

נוזט עבד בתחילת שנות האלפיים עבור תע"א כיועץ חיצוני - וקידם עבורה טכנולוגיות שונות בארה"ב. ב-2009 הוא נעצר, והודה במסירת מידע מסווג למי שחשב שהוא סוכן מוסד ישראלי - אך למעשה היה סוכן FBI. במרץ 2012 נוזט נשלח לעונש מאסר של 13 שנה, אותו הוא מרצה בימים אלה. בנוסף, הורשע נוזט גם בעבירות של העלמת מס, עליהן נידון ל-37 חודשי מאסר אותן הוא מרצה באופן חופף ל-13 השנים.

 

לפי הדיווח ב"דיפנס ניוז", הרשויות האמריקאיות "מענישות" למעשה את תע"א על קשריה עם נוזט.

 

וייס אמר ל"דיפנס ניוז" כי הוא ובכירים נוספים בתע"א נפגשו כמה פעמים עם נוזט בארה"ב. לדבריו, נוזט אמור היה לקדם את הטכנולוגיות של תע"א בארה"ב, כמו גם שיתופי פעולה עם פירמות אמריקאיות; "מעולם לא ביקשנו ממנו לפעול הפוך", הוא הוסיף. וייס הדגיש כי איסור כניסתו לארה"ב כמעט שלא משפיע על תפקודו כמנכ"ל החברה: "אני לא יכול לומר שניתן לתפקד ב-100 אחוז עם ההגבלה הזו, אבל עשיתי את ההתאמות הנדרשות".

 

 

יוסי וייס יוסי וייס צילום: עמית שעל

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x