$
בארץ

לקראת תקציב 2019: בור תקציבי של 10.5 מיליארד שקל - לפחות

האוצר יציג לממשלה ביום ראשון את התמונה התקציבית לשלוש השנים הקרובות במסגרת חוק הנומרטור; הבור יגדל ל-14.5 מיליארד שקל אם כחלון יבקש להאריך את ההטבות ב"נטו משפחה"

עמרי מילמן 19:4226.10.17

ביום ראשון צפוי משרד האוצר להציג בפני הממשלה את התמונה התקציבית לשלוש השנים הקרובות במסגרת חוק שחוקק ב-2015. מהנתונים עולה כי קיים בור של 10.5 מיליארד שקל ב-2019 (300 מיליון שקל יותר ממה שהעריך האוצר בפרסום הקודם שלו במאי).

 

ואולם מאחר שתחזיות האוצר מתייחסות רק למה שהממשלה כבר החליטה עליו, ותוכנית "נטו משפחה" של שר האוצר משה כחלון נקבעה רק ל-2017-2018, הבור התקציבי יעמוד על 14.5 מיליארד שקל אם כחלון יבקש להאריך את ההטבות שנתן במסגרת התוכנית.

 

לפי חוק הנומרטור, הממשלה אינה יכולה לקבל החלטות ללא מקור תקציבי. ואולם ישנם שינויים בהוצאות הממשלה העתידיות בעקבות פסקי דין של העליון, למשל זה שמסדיר את תנאי המחיה של האסירים וצפוי לעלות כמה מאות מיליוני שקלים. מנגד, עיכוב בפרויקטים בתחום התחבורה צפוי להקטין את ההוצאה ב-2019 בחצי מיליארד שקל. בינתיים, האוצר עוד לא מביא בחשבון את פסק הדין שמחייב אותו להגדיל את תשלום השוטרים וגמלאי המשטרה בהתאם לתוספת שניתנה לפני עשור לאנשי הקבע, מאחר שהממשלה מערערת על אותו פסק הדין.

 

גם דרישות שונות של שרי הממשלה שטרם קיבלו עליהן החלטה (למשל רפורמה בביטוח הסיעודי) לא תוקצבו, מאחר שלא ברור עוד אם ייצאו לפועל. ומנגד גם לגבי הכנסות שונות, כמו מיליארד שקל מקק"ל עליהם סוכם באחרונה בע"פ, טרם נחתם סיכום.

 

כחלון ונתניהו כחלון ונתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

עם זאת חשוב לציין כי בשל חוק הנומרטור, הבור הצטמצם (הבור לקראת תקציב 2017-2018 עמד על כ-17 מיליארד שקל). ואולם מאחר שמדובר בשנת בחירות, השרים צפויים להעלות דרישות תקציביות ולהקשיח עמדות. לפיכך משימת האוצר לא הולכת להיות פשוטה.

 

עוד תעלה לממשלה ביום ראשון החלטה שתאפשר לה לנצל את כרית הביטחון שנשמרה ל-2018 באופן רשמי. כזכור, עם אישור התקציב הדו-שנתי נקבע כי תישמר כרית ביטחון של 3.5 מיליארד שקל. לאחר שביום ראשון יודיע האוצר לממשלה באופן רשמי כי מסגרות התקציב ל-2017 נשמרו (כלומר ההוצאה לא חרגה מהמתוכנן והגירעון לא גבוה מהמתוכנן אלא להפך, בגלל גבייה חד פעמית) ניתן יהיה להשתמש בה למטרות שהממשלה תקבע.

 

בינתיים דרישות השרים עומדות על פי הערכות על יותר מ-10 מיליארד שקל, כולל תקציב למימון הצהרונים ולהגדלת מענק העבודה עליהם כחלון התחייב במסגרת נטו משפחה (שעולים 1.65 מיליארד שקל), הגדלת קצבאות הנכים שהוקצה לה מיליארד שקל בשנה הבאה, דרישתו של ליברמן לעוד 4 מיליארד שקל לתקציב הביטחון והדרישה לרפורמה בביטוח הסיעודי של ליצמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x