שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הפרקליטות: יש למחוק את העתירה בעניין מולכו; העותר מסרב לכך

הפרקליטות הגיבה לעתירה שהוגשה באוגוסט האחרון להפסיק את העסקתו של עו"ד מולכו כיועץ מדיני לראש הממשלה בטענה בינתיים פרש מולכו מהתפקיד; העותר עו"ד שחר בן-מאיר טוען כי יש לברר בכל זאת את סוגיית ניגוד העניינים

זוהר שחר לוי 12:5826.10.17

פרקליטות המדינה מסרה היום (ה') לבג"ץ את תגובתה לעתירה שהוגשה באוגוסט ושדורשת את הפסקת העסקתו של עו"ד יצחק מולכו כיועץ מדיני לראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת בטענה כי היא מיותרת לאחר שעורך הדין הודיע לרה"מ על פרישתו. עם זאת, מגיש העתירה, עו"ד שחר בן-מאיר, מסרב לכך ודורש לקיים את הדיון בה כמתוכנן.

 

בעתירה שהוגשה על ידי עו"ד בן-מאיר נטען כי על נתניהו להסביר מדוע נמשכת העסקתו של עורך הדין כיועץ מדיני, במיוחד נוכח חקירת פרשת הצוללות שבמסגרתה נחקר שותפו למשרד ובן דודו של נתניהו, דוד שמרון.

 

עו"ד יצחק מולכו עו"ד יצחק מולכו צילום: עומר מסינגר

 

 

לפי הפרקליטות, מולכו פנה בימים האחרונים לראש הממשלה בבקשה לסיים את תפקידו, והאחרון הודיע לו כי הוא נעתר לכך. לפי הסיכום בין השניים עו"ד מולכו יפרוש בחודש פברואר כדי לאפשר מציאת מחליף.

 

לתגובה שהוגשה לבית המשפט צורף המכתב של נתניהו למולכו ובו נכתב: "אני מאשר קבלת מכתבך אלי בו בקשת ממני, בהמשך לפניות קודמות שלך, לשחרר אותך מתפקידך כיועץ ושליח מיוחד של ראש הממשלה, זאת לאחר ששירתת בתפקיד זה שנים רבות לפי בקשתי".

 

נתניהו הוסיף: "הפעם, שלא בנפש חפצה, ולנוכח עמדתך הנחושה, החלטתי להיעתר לבקשתך... איני צריך למנות את המשימות המדיניות הרגישות והחשובות שביצעת. עשית זאת תוך שילוב נדיר של כישרון, ניסיון וידע מקיף עמוק של הסוגיות. בטוחני שכשתגיע העת לחשוף את מלוא פעולתך, יעריכו אותה מאוד. מסיבה זו שרי הממשלה ואני שמכירים את פועלך רוחשים לך הערכה עמוקה".

 

עו"ד מיטל בוכמן-שינדל, ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, ציינה כי על רקע פרישתו של עו"ד מולכו הרי שהעתירה בעניין העסקתו התייתרה "ודינה להימחק".

 

בן-מאיר: קיים ניגוד עניינים

 

בן-מאיר כאמור מסרב למחיקת העתירה וכתב לבית המשפט העליון בתגובה כי הוא חולק על עמדת המדינה.

 

לשיטתו, העתירה נשענת של שני אדנים של טענות ולשניהם "צבע דומה" של ניגוד עניינים. האדן הראשון, לפי בן-מאיר, קשור לעובדה כי עו"ד מולכו כאדם פרטי שאינו עובד מדינה מילא תפקיד בכיר של עובד מדינה משך קרוב לשמונה שנים בניגוד לפסיקה מפורשת בנושא ובניגוד להנחיות היועמ"ש. דבר זה, נטען, יוצר מתן סמכויות סטטוטוריות למתנדבים יכול ליצור גם ניגוד אינטרסים.

 

האדן השני, קשור ל"מימוש (החמור לטעמנו) בדיוק של אותו ניגוד אינטרסים כאשר מולכו ממשיך בתפקידו מחד ועוסק בהתקשרות עם ממשלת גרמניה בנוגע לרכש צוללות, ומאידך שותפו למשרד, עו"ד שמרון קיבל שכר טרחה מהמתווך בעסקת הצוללות, דבר הנמצא בחקירת משטרה".

 

 

 

לנוכח הטעמים האלו, נכתב לבית המשפט, הודעת המדינה ומכתבו של רה"מ נתניהו שצורף אליה, אינם מייתרים כלל את הדיון. לטענת בן-מאיר, רה"מ במכתבו למולכו אינו מבהיר כי את התפקיד ימלא כעת משרד החוץ או המועצה לביטחון לאומי שהדברים הם בתחום האחריות שלהם. "משמע שהמדינה ביד אחת מודיעה לבית המשפט כי העתירה התייתרה, אבל רה"מ, המיוצג על ידה, מודיע מצידו ביד השנייה כי 'בכוונתי להמשיך להעסיק יועץ פרטי', הגם ששמו אינו עוד מלכו - יועץ שאינו בגדר עובד מדינה. והרי על כך בדיוק העתירה, כי אין להעסיק יועץ פרי בוודאי במשך שנים כה רבות שאינו עובד מדינה".

 

בסיום מוסיף עו"ד בן- מאיר כי בתגובתה, בחרה המדינה שלא לענות לגופם של דברים והתמקדה רק בטענה כי העתירה התייתרה. "ראוי ונכון", הוא כותב, "כי לדיון תמסור המדינה הודעה מעודכנת והפעם עם תשובה משפטית מלאה לטענות העתירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x