$
בארץ

חיזוק הבירה קודם לחיזוק החברה: ליברמן הכריז כי תחנת גלי צה"ל תעבור מיפו לירושלים - ולא ללוד

שר הביטחון מבטל בכך את החלטתו של השר לשעבר משה יעלון שקידם את מעבר התחנה לפריפריה החברתית. ראש עיריית לוד הביע אכזבה: "אם גלי צה"ל מדברים מהשטח, אז לוד זה השטח"

אביב גוטר 13:3224.10.17
תחנת גלי צה"ל תעבור לירושלים, כך הודיע היום (ג') שר הביטחון אביגדור ליברמן. לפני מספר שבועות הטיל על משרד הביטחון לחפש מיקום חדש על מנת להעביר את התחנה ממשכנה ביפו לירושלים. בין הסיבות הפורמליות שניתנו היה הרצון לחזק את מעמדה של ירושלים, ולכן גופי תקשורת שאינם נמצאים בבעלות פרטית יצטרכו להעביר את מרבית שידוריהם מעיר הבירה, בדומה לתאגיד השידור הציבורי שצפוי לעבור אף הוא למשכנו החדש לקראת 2018. במשרד הביטחון החלו כאמור לחפש אחר אתרים מתאימים בבירה ועל פי הודעת שר הביטחון הוחלט להעביר את התחנה למוזיאון אסירי המחתרות בעיר שישופץ וייבנו בו אולפנים חדשים.

 

החלטתו של ליברמן מבטלת החלטה קודמת של שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון.

 

יעלון, יחד עם מפקדה הקודם של התחנה ירון דקל, החליטו כי במסגרת שינויים שיעברו על התחנה על מנת 'לחבר' אותה יותר לעם היא תצא מגבולות העיר תל אביב, כשבאותה העת נבחנו מספר חלופות ומי שנבחרה הייתה העיר לוד.

 

ההחלטה להעביר את התחנה ללוד נבעה בעיקר ממניעים חברתיים, שעיקרם להעתיק את התחנה מאזור פריפריאלי מבחינה חברתית ולחזק את המקום על ידי בניית מגורי חיילים ובפרויקטים משולבים של התחנה עם הקהילה המקומית דוגמת ליווי בני נוער מקומיים על ידי החיילים, סיוע בלימודים ובפעילויות התנדבותיות אחרות.

 

גם שר האוצר משה כחלון בכובעו כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל תמך בהחלטה.

 

באפריל 2016 התכנסה מועצת מקרקעי ישראל לאשר קרקע בשטח של 4.6 דונם בהצטלבות הרחובות חשמונאים ושדרות צה"ל הנמצא בסמוך לתחנת הרכבת בעיר לוד. הקצאת הקרקע ניתנה בפטור ממכרז וללא תמורה למטרת תחנת גלי צה"ל, כאשר אחת ההתניות שניתנו על משרד הביטחון היה לשנות את ייעוד המגרש ממבנה ציבור לתחנת גלי צה"ל. התכנון היה שבנוסף למבנה החדש, שיאפשר לפעול מתוך אולפנים ממוגנים ויאפשרו שידורים גם בעתות חירום, גם מבנה מגורים לחיילים, לראשונה.

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן שר הביטחון, אביגדור ליברמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, לא מרוצה מההחלטה של ליברמן: "מקווה מאוד שההחלטה להעביר את גלי צה"ל ללוד תישאר בעינה כפי שסוכם והובטח. אני רואה את המעבר של גלי צה"ל ללוד כמשימה ערכית, כחלק מהמאמץ הממשלתי להעצמתה וחיזוקה של העיר כלכלית וחברתית. אם גלי צה"ל מדברים מהשטח, אז לוד זה השטח. מעבר גלי צה"ל ללוד יהווה אמצעי נוסף וחשוב לשדרוג מעמדה ותדמיתה של העיר בעיני תושבי העיר ואזרחי המדינה".

 

זו לא הפעם הראשונה שלוד חווה אכזבה מצד המדינה. העיר הייתה אמורה לקלוט את אולפני רשות השידור לאחר שאף נערך הסכם חגיגי בהיכל התרבות בעיר.

 

בעקבות הקמת ועדת לנדס לבחינת השידור הציבורי הוחלט להקפיא את המהלך, ובעקבות המלצותיה הוחלט לסגור את רשות השידור ולהקים תאגיד שידור ציבורי חדש במקומו שישדר כאמור מירושלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x