$
בארץ

פרשנות

המינוי של שאול מרידור אמור להרגיע את הרוחות באוצר

מינוי מרידור כממונה על התקציבים הצליח לעשות את מה שנראה במסדרונות האוצר כבלתי אפשרי. מצד אחד הוא נתפס בעיני אגף התקציבים כמינוי ראוי שישמור על עצמאות האגף. מצד שני, מבחינת מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, מדובר במינוי שלו

עמרי מילמן 19:4223.10.17
מינוי מנכ"ל משרד האנרגיה שאול מרידור לתפקיד הממונה על התקציבים הצליח לעשות את מה שנראה במסדרונות האוצר כבלתי אפשרי. מצד אחד הוא נתפס בעיני אגף התקציבים כמינוי ראוי שישמור על עצמאות האגף. מצד שני, מבחינת מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, מדובר במינוי שלו. באב"ד ומרידור התקרבו בחודשים האחרונים סביב הניסיונות לקדם רפורמה במשק החשמל עד שלפני כמה שבועות המליץ באב"ד לשר האוצר משה כחלון למנות את מרידור לתפקיד, שלפי טענות כמה גורמים במשרד, ביקש באב"ד בעבר לעצמו.

 

 

 

למרות שבאופן רשמי מרידור מחליף את ממלא המקום, הכלכלן הראשי יואל נוה, הוא נכנס לוואקום. בכירים במשרד הבהירו לכל מי שהיה מעוניין לשאול כי נוה הוא זמני בלבד, ולא יקבל את התפקיד הקבוע, כפי שקיוו באגף התקציבים בהתחלה. מילוי המקום מראש היה מהלך מפתיע, שכן פרישתו של אמיר לוי לפני שלושה חודשים היתה מתוכננת וידועה, אולם כחלון התקשה למצוא מועמד ראוי שיסכים לקבל את התפקיד כאשר אין כל תקציב באופק, וכאשר פועלת ועדה שהקים באב"ד ובוחנת את סמכויות הנהלת האוצר.

שאול מרידור שאול מרידור צילום: שאול גולן

 

באגף התקציבים מצפים לשיקום

 

באגף התקציבים חששו שמטרת הוועדה, בראשה עומד יוסי קוצ'יק, לשעבר הממונה על השכר ומנכ"ל משרד רה"מ, היא להכפיף את אגף התקציבים למנכ"ל, לאחר שזה לא מונה לתפקיד הממונה. אולם בינתיים התרחיש הקודר בנוגע אגף התקציבים התמתן וסלל את הדרך למציאת ממונה קבוע. המלצות הוועדה החלו להתבהר כאשר הכוונה העיקרית שלה היא להוציא מידי רשות המסים את תכנון המדיניות, ולאפשר למנכ"ל לקדם אסטרטגיה זאת כאשר העצמאות של האגפים נשמרת. מעבר לכך כחלון בעצמו התחייב בפני בכירי אגף התקציבים שלא יאפשר לאגף להיפגע בעקבות הוועדה. כעת מקווים באגף התקציבים כי מרידור ישקם את עוצמת ותדמית האגף שנרמסו בשנתיים האחרונות כשכחלון בחר לפעול שלא באמצעותו במקרים רבים, בעיקר בחודשים האחרונים.

 

מהלך נוסף שמקדם כחלון וככל הנראה הקל עליו למצוא מועמד ראוי לתפקיד הוא ההתעקשות לקדם את תקציב 2019. עד לאחרונה הערכות של מרבית בכירי הממשלה היתה שהממשלה הנוכחית כבר לא תאשר את תקציב 2019 אולם בישיבת ראשי הקואליציה ביום ראשון סיכמו כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו שתקציב 2019 יקודם מוקדם מהצפוי, לטובת היציבות הפוליטית, כאשר הכוונה היא להניח על שולחן הכנסת לקריאה ראשונה את התקציב מייד אחרי פסח. משמעות הדבר היא שתקציב המדינה יאושר במהלך הקיץ במקום בחודש דצמבר ומבחינת מרידור יהיה לו תקציב אחד (לפחות) לאשר עם השר שמינה אותו.

 

באותו דיון ביום ראשון הודיע כחלון שחוק ההסדרים יהיה מצומצם יחסית, הסיבה הרשמית היא כי מדובר בתקציב חד שנתי, אולם באוצר ישנו חשש כי הרצון להאיץ את אישור התקציב יביא לכך שחוק ההסדרים לא יכלול רפורמות מורכבות והכרחיות למשק, זאת לאחר שגם כך אין חוק הסדרים לקראת 2018 בגלל התקציב הדו שנתי.

 

שי באב"ד שי באב"ד צילום: אוראל כהן

 

 

ביניים ניגודי עניינים

 

מרידור נכנס לאחד התפקידים המרכזיים ביותר מבין פקידי הממשלה, אם לא המרכזי שבהם שצפוי לעשות בכל הענפים השונים של המשק הישראלי. ככזה פוטנציאל ניגודי העניינים בתפקיד גבוה מאוד. מכיוון שמרידור הגיע ממשרד האנרגיה הוא בא למעשה הם הסדר ניגוד עניינים קיים, אולם כעת יידרש הייעוץ המשפטי של המשרד לעשות הסדר חדש שייקח בחשבון את כל הניגודים הפוטנציאליים במסגרת תפקידו החדש.

 

במסגרת ההסדרים הקודמים של מרידור הוא התחייב לא לעסוק בנושאים העוסקים בנושאים רוחביים שיכולים להשפיע על החברות הגדולות במשק החציבה. למעשה בתחום האנרגיה והתשתיות ענף המחצבות הוא היחידי עם פוטנציאל לניגוד עניינים עבור מרידור מאחר שגיסו עובד בחברת הנסון, ספקית של חומרי גלם לתעשיית הבנייה והתשתית בארץ. בעבר אחיו של מרידור, מתן היה שותף במשרד עורכי הדין אגמון מה שיצר פוטנציאל רציני לניגודי עניינים בין השניים במשק האנרגיה והגז ואסר על שאול לעסוק במתווה הגז, אולם מספר חודשים לאחר כניסתו לתפקיד, עזב אחיו את המשרד ומאז פועל כעורך דין עצמאי, והתחייב לא לייצג לקוחות מול משרד האנרגיה והתשתיות.

 

 

 

מלבד זאת, אמו של מרידור מכהנת כדירקטורית בחברת אסם השקעות ואביו, השר לשעבר דן מרידור מכהן כיו"ר הוועד המנהל של בצלאל וכיועץ. בתפקידו כמנכ"ל לא היה כל פוטנציאל לניגודי עניינים אולם כעת כממונה יכול להיווצר בקלות מצב בו יידרש לעסוק בסוגייה שתשפיע על עסקיו של הוריו כך שסביר שיידרש כעת להתחייב כי יימנע מכך. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x