$
בארץ

ג'אגלינג תקציבי: לחלק, לחלק, לחלק

ביטחון או נכים הפחתות מסים או צמצום הגירעון: רגע לפני ש־2018 מתחילה, שר האוצר משה כחלון נדרש לאשר את התקציב שלה. כלכליסט ממפה את הדרישות שנזרקו לאוויר ואת המקורות התקציביים שיכולים לממן אותן

עמרי מילמן 08:0523.10.17

שר האוצר משה כחלון הודיע כי הוא מעוניין לאשר מהר את תקציב 2019, אך דווקא התקציב של שנת 2018 עוד רחוק מלהיות ברור: מצד אחד ההכנסות ממסים גבוהות מהתחזית המקורית ונותנות תחושה של שפע, מצד שני ההתחייבויות של הממשלה והצהרות השרים נערמות הרבה מעל לגובה התקציב.

 

מצב זה מביא את כחלון ואת הממשלה למציאות שבה הם צריכים להחליט אילו יוזמות חדשות לממן ומצד שני היכן לקצץ. כל זה נעשה על רקע ההכנסות הגבוהות, שבעיקר מנקרות את עיני לשרים, אך אין להם הרבה מה לעשות איתן.

 

בינתיים, לוח הזמנים מתחיל לדחוק באוצר לקבל החלטות, שכן בנובמבר אמור כחלון להציג את מסגרות התקציב לשנים הקרובות בפני הממשלה ובתחילת דצמבר עליו להציג בפני ועדת הכספים מה מתכננת הממשלה לעשות עם הכסף.

 

בתוך הסבך הזה, שרי הממשלה החלו להפעיל לחצים כדי לקבל תקציבים עבור המטרות שהגדירו, לאחר שראו כיצד כחלון מנסה לקחת את כל הקופה עבור תוכנית נטו משפחה.

 

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג הבהירה כי המעשה האחראי לאור הנסיבות האלה הוא דווקא לקחת נשימה עמוקה ולצמצם את הגירעון עם עודפי גביית המסים, כדי שישרתו אותנו בהמשך.

 

"כלכליסט" ממפה את התמונה המלאה של תקציב 2018, רגע לפני שהממשלה מתחילה לקבל החלטות. 

 

 

מאיפה יגיע הכסף

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x