$
בארץ

בניגוד להסכמים: ליברמן דורש תוספת של 4 מיליארד שקל לתקציב הביטחון

התוספת אמורה לממן את ההערכות של ישראל מול ההתבססות של איראן בסוריה. במשרד הביטחון מסרבים להתייחס רשמית לסכום, אך בהקלטה שפורסמה בכלי התקשורת אמר ראש לשכת רה"מ כי "זרועות הביטחון הגיעו למסקנה שיש צורך בתוספת של 4 מיליארד שקל|"

עמרי מילמן 08:4519.10.17
לאחר שבשבועות האחרונים אותת שר הביטחון אביגדור ליברמן לאוצר דרך התקשורת כי הוא דורש תוספת לתקציב הביטחון - עכשיו המספרים הופכים ברורים יותר. ליברמן דורש תוספת של 4 מיליארד שקל. הנימוק הנוכחי של ליברמן הוא ההתחזקות של איראן לאור ההסכם שנחתם איתה, שמאלץ לטענתו את ישראל להערך מחדש לאיומים. עד כה הדרישה לא הגיעה מהגורמים המקצועיים לאוצר.

 

אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן צילום: שאול גולן

 

הדרישות החדשות של ליברמן מבטלות למעשה את ההסכם שנחתם בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון לשעבר משה יעלון לפיו מערכת הביטחון תקבל 300 מיליארד שקל על פני חמש שנים ובתמורה תבצע מספר מהלכי התייעלות, כמו למשל לקבוע תקרה לפנסיית הגישור המשולמת לאנשי הקבע עם פרישתם.

 

 

במשרד הביטחון בשלב זה מסרבים להתייחס לסכום אותו הם דורשים, אך בהקלטה שפורסמה בתאגיד השידור הציבורי "כאן", יואב הורוביץ, ראש לשכת רה"מ, אמר בפגישה עם דירקטוריון קק"ל לפני מספר שבועות כי "ממשלת ישראל, ובמיוחד זרועות הביטחון הגיעו למסקנה שיש צורך למדינת ישראל בתוספת של 4 מיליארד שקל".

 

מבחינת ליברמן התוספת אמורה לממן את ההערכות של ישראל מול ההתבססות של איראן בסוריה, שמשמעותית יותר מזו שהייתה לפני שנתיים וכוללת הקמה של בסיסים במדינה, וכן ההתמודדות הנדרשת עם אמצעי הלחימה המתקדמים שמביאים הרוסים לאזור.

 

עוד מציינים בסביבתו של ליברמן כי גם צבאו של אסד שחוזר לשלוט בסוריה בתקופה האחרונה, לא נתפס כאיום משמעותי לפני שנתיים.

 

הדרישות כאמור לא הגיעו באופן רשמי לאוצר, למרות ששם כבר מנסים להתכונן אליהם. בינתיים עבור תקציב 2018 ישנה רק כרית ביטחון של 3.5 מיליארד שקל שצריך לחלק עבור דרישות שעולות על 10 מיליאד שקל, ובאוצר מחפשים מקורות אחרים להעביר אליהם חלק מהוצאות הממשלה, כמו קק"ל.

 

לכן מבקשים כעת גם לקדם בממשלה הצעת חוק שתעביר את רווחי קק"ל לשימוש הממשלה.

 

אתמול נפגש שר האוצר משה כחלון עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט במסגרת סיור ביחידת דובדבן, שם ככל הנראה לא העלה אייזנקוט את הדרישה בפני כחלון. כחלון העלה שם את כוונתו ליזום הגדלת של נקודות הזיכוי למשרתי ומשרתות מילואים ולסייע למשרתי מילואים בעלי עסקים קטנים ועצמאים. מהלכים שכעת יבחנו באוצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x