$
בארץ

קרב המיליונים של קוקה-קולה

רשות המסים דורשת מקוקה-קולה ישראל לשלם מס של כ-150 מיליון שקל על התמלוגים שהיא מעבירה לכאורה לקוקה-קולה העולמית. אם החברה תפסיד בקרב, היא עלולה לשלם בהמשך מיליארדים

עמרי מילמן 17:5118.10.17

 

רשות המסים דורשת מקוקה-קולה העולמית מעל 150 מיליון שקל, בין השתיים מתחולל מאבק ארוך על סוגיה עקרונית אחת ששווה הרבה מאד כסף - האם החברה הישראלית למשקאות, הזכיינית של קוקה-קולה בישראל, צריכה לנכות תשלומי מס על תמלוגים מהכספים שהיא מעבירה לחברה הבינלאומית.

 

 

 

החברה הישראלית טוענת, שמעולם לא שילמה תמלוגים, והתשלומים שלה לחברה הבינלאומית הם עבור תמציות המשקה עצמן. לכן היא לא צריכה לשלם כלל מס על תמלוגים. לעומת זאת, רשות המסים טוענת, שהחברה האמריקאית כן מקבלת תמלוגים, או לפחות צריכה לקבל תמלוגים על מכירת מוצריה בארץ, ולכן צריכה לשלם מס.

 

המס אמור להיות מנוכה כחלק מהתשלום שהחברה הישראלית משלמת לחברה האירית, משום שקוקה-קולה הישראלית רוכשת מאירלנד את תמציות הקולה אותן היא הופכת למשקה המוכר. על מה בכלל נדרש המס הזה? לטענת רשות המסים, התמלוגים צריכים להיות משולמים על הפטנט של הנוסחה הסודית להרכבת התמצית ועל המותג עצמו, אחד המותגים המובילים בעולם. על תמלוגים אלו צריך לשלם מס של 10-15%.

 

מבחינת רשות המסים, גם אם כל התשלום מהחברה הישראלית עובר לאירלנד, בפועל הוא אמור היה לעבור לחברה האמריקאית, ולכן בכל מקרה, החברה נדרשת לנכות מס תמלוגים על חלק מהתשלום שהיא מעבירה. המס הזה עומד על יותר מ-150 מיליון שקל עבור שנים אחדות בלבד, שעכשיו נמצאות במחלוקת בין הרשות לבין קוקה-קולה. ההכרעה בנושא תשליך גם על השנים הבאות, ועל עוד מאות מיליונים שאולי תידרש החברה לשלם.

 

 

 

 

 

רשות המיסים דורשת כ-150 מיליון שקל מקוקה קולה רשות המיסים דורשת כ-150 מיליון שקל מקוקה קולה צילום: איי פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x