$
בארץ

מגדל היא הראשונה שתחזור לשווק ביטוחי מנהלים לאחר שיישרה קו עם התעריף של סלינגר

לאחר שהממונה על שוק ההון גרמה לעוצר בשיווק ביטוחי מנהלים, קיבלה מגדל אישור לשווק את פוליסת אובדן כושר העבודה שלה לאחר שיישרה קו עם תעריף מוזל. הענף צפוי ללכת בעקבותיה

רחלי בינדמן 16:4918.10.17

חודשיים לאחר ששוק ביטוחי המנהלים היה ב"עוצר" חברת הביטוח מגדל מדווחת כי קיבלה את אישור רשות שוק ההון לשווק ביטוח אובדן כושר עבודה, מה שיאפשר לה ולסוכני הביטוח שלה לחזור ולשווק ביטוחי מנהלים שכוללים רכיב אובדן כושר עבודה.

 

בחודשים האחרונים חברות הביטוח לא יכלו לשווק ביטוחי מנהלים כיוון שהממונה על שוק הון דורית סלינגר לא אישרה את פוליסות אובדן כושר העבודה החדשה שלהן בשל התעריפים שדרשו בגינן חברות הביטוח. הדבר עורר את תרעומת ענף הביטוח וטען כי לא יעלה על הדעת שרגולטור יפסול בהחלטה כזו שיווק של מוצר תחליפי לקרן פנסיה. אלא שכעת מתברר כי מגדל כנראה יישרה קו עם התעריף שדרשה המפקחת וזכתה לאישור המיוחל.

 

 צילום: שאסטרסטוק

 

חברות הביטוח האחרות צפויות ללכת בעקבות מגדל ולנסות לקבלת היתר לשיווק ביטוח המנהלים. משמעות האישור היא שבניגוד לדיעה שרווחה סלינגר לא תכננה במהלך לסכל שיווק ביטוחי מנהלים, מוצר שנתפש נחות בעיניה, אלא באמת להוזיל את העלות של ביטוח אובדן כושר עבודה הכלולה בו.

  

ביטוח אובדן כושר עבודה הוא ביטוח שנועד להבטיח למבוטח גמלה חודשית במקרה שיאבד את כושר עבודתו בעקבות מחלה או תאונה. כלומר, הקצבה, המשולמת במסגרת הכיסוי הביטוחי, נועדה להחליף את ההכנסה מעבודה. עלות הביטוח כיום נעה בין עשרות שקלים למאות שקלים בחודש, בהתאם לגיל המבוטח, מינו, מצבו הבריאותי ושכרו. באוגוסט יצאה לדרך רפורמה שתאסור על המעסיקים, שעד היום שילמו עבור ביטוח אובדן כושר עבודה לעובדים שחסכו בביטוחי מנהלים, לסבסד את הביטוח הזה. כלומר, העובדים אמורים לשלם עבור ביטוח אובדן כושר עבודה. המטרה של הרפורמה היא למנוע ניגודי עניינים של המעסיק, שכן עד היום חברות הביטוח הציעו למעסיקים תעריפים נמוכים כדי לפתות אותם לבחור במוצרי הפנסיה שלהן עבור עובדיהם. לטענת סלינגר, ברגע שאבד לחברות הביטוח התמריץ להציע ביטוח אובדן כושר עבודה מוזל, הן העבירו לה לאישור תעריפים מנופחים שמשקפים החזר של כ־50 אגורות על כל שקל שישלם המבוטח, ולכן היא מסרבת לאשר אותם - השאיפה שלה הייתה להגיע להחזר של סביב 70 אגורות לשקל לכל הפחות וככל הנראה לשם מגדל הסכימה להתיישר וזאת במטרה שתוכל לחזור ולשווק את ביטוחי המנהלים הרווחים לה הרבה יותר מקרנות הפנסיה.

 

חשוב לציין כי בעוד דמי הניהול שגובות חברות הביטוח מחוסכים בקרן פנסיה עומדים על 0.2% מהצבירה ו-2% מההפקדות, בביטוחי המנהלים דמי הניהול הממוצעים עומדים על סביב 0.5% מהצבירה ו-3% מההפקדות. בנוסף, סוכני הביטוח מתוגמלים בעמלה גבוהה יותר על ביטוחי המנהלים מאשר קרנות הפנסיה וזהו מוצר שמאפשר לתגמל יפה סוכנים כדי שיתומרצו לשווק גם מוצרים נוספים של החברה.

 

צחי גפנוביץ, ראש תחום ביטוח חיים ובריאות במגדל, מסר: "לאחר תקופת אי וודאות ממושכת, אנו שמחים על כך שמגדל היא החברה הראשונה שתשיק מוצר אובדן כושר עבודה חדש, בהתאם להוראות הרגולציה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x