$
בארץ

הממשלה אישרה את "חוק הג'ובים" של שקד ולוין

אושרו 2 שינויים משמעותיים באופן פעילותן של ועדות איתור לכ־100 המשרות החשובות ביותר בשירות המדינה וכן האפשרות למנות כ-13 משנים למנכ"לי משרדים ממשלתיים כמשרות אמון

אדריאן פילוט 13:2315.10.17

הממשלה אישרה לפנה"צ (א') את השינויים משמעותיים באופן פעילותן של ועדות איתור לכ־100 המשרות החשובות ביותר בשירות המדינה, כמו כן, את האפשרות למנות כ-13 משנים למנכ"לי משרדים הממשלתיים כמשרות אמון (מינויים פוליטיים), כפי שנחשף אמש ב"כלכליטס". מדובר בשתי המסקנות העיקריות של ועדת שקד-לוין.

 

 

 

הצעות אלו, שעברו ריכוך משמעותי במהלך החודשים האחרונים – בעיקר עקב התערבותו של היועץ המשפטי לממשלה, נציב שירות המדינה וועדת שירות המדינה - הועלו לאישור הממשלה לפני שבועיים בישיבת הממשלה. אז דחה אותן ראש הממשלה בנימין נתניהו וכינה אותם "רכות מדי".

 

נתניהו ביקש מיו''ר הקואליציה, דוד ביטן ומיו''ר ועדת הכספים, משה גפני, לגבש הצעת חוק ממשלתית שתשקף טוב יותר את רצונו להגדיל את הכוח פוליטי בשירות המדינה על חשבון הגורמים המקצועיים במשרד.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בסוף השבוע האחרון הוכנסו 2 שינויים אשר קיבלו את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה ושל ועדת שירות המדינה (המורכבת מחמישה מנכ"לים של משרדים ממשלתיים ומחמישה חברי ציבור).

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

חברי הוועדה התבקשו לאשר הוא תיקון הנוסח בחלק המתייחס להרכב ועדות איתור. לפי ההצעה, מספר החברים באותן ועדות יצומצם משלושה לחמישה (עבור כ-100 משרות בשירות המדינה) כאשר חבר אחד (יו''ר הוועדה) יהיה מנכ''ל המשרד, החבר השני הנציב (או מישהו  מטעמו) והחבר השלישי - חבר שמוסכם על שניהם.

 

בנוסח הקודם נכתב שהוא יבחר "בהסכמה". ומה השינוי? החלפת המילה "יחדיו" במילה "בהסכמה".

 

"בעקבות הדיון בממשלה מבוקש להבהיר שהמינוי של הנציג הנוסף יהיה מינוי משותף ולשם כך הוצע להחליף את המילה 'יחדיו' במילה בהסכמה. השימוש במילה בהסכמה שגור בדברי חקיקה שונים ומשמעותו ברורה יותר", הוסבר לחברי ועדת השירות.

 

השינוי השני נוגע לחלק העוסק במינוי משנה למנכ''ל כמינוי פוליטי. בהצעה נאמר: "הוראות פסקה 02.621 לתקשי''ר 'לא יחולו על תפקיד הזה'". הוראות אלו מציינות כי עובדי לשכת מנכ''ל לא ישולבו בהיררכיה של המשרד וחל עליהם איסור ליתן הוראות והנחיות לדרג המקצועי של המשרד. לפיכך, המשנה למנכ''ל, על אף שיהיה מינוי פוליטי ומשרת אמון, יהיה רשאי לתת הוראות לדרגים המקצועיים של המשרד.

 

במקום לצטט את הוראת התקשי''ר נכתב כי "בתחומים ובמשימות אשר יופקדו עליו, המשנה למנכ''ל יהיה רשאי ליתן הנחיות והוראות לדרג המקצועי במשרד".

 

למען הסר ספק, נכתב כי "בשאר חלקי ההחלטה באשר לסמכויות של המשנה למנכ''ל – אין שינוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x