$
בארץ

חודשיים מכריעים לכחלון בלי ממונה קבוע על התקציבים

הדד ליין לשר האוצר מתקרב: בתחילת נובמבר יידרש להציג את העמידה במסגרות התקציב ועד אמצע דצמבר את ההתאמות לתקציב 2018

עמרי מילמן 21:3014.10.17

החגים חלפו ושר האוצר משה כחלון ייאלץ להתמודד כעת עם שורת בעיות בזמן מועט וללא ממונה על תקציבים קבוע – בעל התפקיד ההכרחי לחלץ אותו מכל הבלאגן שנוצר.

 

הזמן אוזל עד לדד ליין שנקבע לכחלון לעשות סדר בתקציב 2018, ובמשרד האוצר עדיין לא יודעים איך יעשו זאת. בתחילת נובמבר נדרש כחלון להגיש לממשלה עדכון של הנומרטור של מסגרות התקציב הצפויות לשנים הקרובות. עד ה־10 בדצמבר יידרש שר האוצר להציג לוועדת הכספים את ההתאמות הנדרשות בתקציב 2018, ובעיקר, כיצד לחלק את אותה כרית הביטחון המדוברת של 3.5 מיליארד שקל. כרית הביטחון היא למעשה חלק מתקציב 2018 ולכן הממשלה (וכחלון לפני כן), אמורה להחליט כיצד לחלק אותה לפני תחילת 2018. בינתיים מספר הנעלמים גדול מידי, ובאוצר לא יודעים איך ומתי ייסגרו הפינות.

 

כדי שהחלטה מסודרת תגיע במהלך דצמבר לוועדת הכספים הממשלה צריכה לדון בנושא לפחות כמה שבועות לפני כן. ואם כחלק מהתוכנית התקציבית יידרשו גם להיעשות תיקוני חקיקה – כמו למשל בקצבאות הנכים, צריך לספור עוד שבועיים אחורה בהם מפיצים את תזכירי החוק להערות הציבור. בשורה התחתונה – לא נותר זמן לכחלון.

 

משה כחלון משה כחלון צילום: עמית שעל

בינתיים נותרו שבועיים לסיום הכהונה הזמנית של יואל נווה כממונה על התקציבים, שמכהן בתפקיד מאז פרישתו של אמיר לוי מהתפקיד. על המשימות שעומדות בפני כחלון – ביניהן חלוקת כרית הביטחון של 3.5 מיליארד שקל בין דרישות השרים שעולות על עשרה מיליארד שקל – צריך להוסיף גם את הכוונות של כחלון להפחית מסים ואולי גם את אותה חקיקה של הגדלת קצבאות הנכים. כל אלו הם באופן מסורתי תפקידיו של הממונה על התקציבים. להבדיל מתוכנית נטו משפחה שכחלון קידם לטענת גורמים במשרד בעיקר לבדו, ואגף התקציבים נגרר אחריו, המהלכים הללו, מורכבים יותר ודורשים תיאום רחב יותר בין משרדי הממשלה – בדיוק מה שאגף התקציבים אמור לעשות.

 

כמובן שכחלון יכול להחליט שהוא לא עומד בלוח הזמנים שאליו הוא מחויב, וקשה לראות איך מי משותפיו הקואליציוניים ימנע זאת ממנו. כל עיכוב בממשלה יצמצם את הזמן של הכנסת לדון בדברים.

 

במקביל, הרושם שעולה באוצר בימים אלו הוא שכחלון נחוש לאשר את תקציב 2019 מה שאומר שאגף התקציבים יידרש להתחיל לעבוד עליו ברגע שיסיים עם הבעיות של 2018. לקדם תקציב כזה ללא ממונה על התקציבים עשוי ליצור בעיות רבות. גורמים שונים באוצר הביעו חשש כי כחלון ייתן למעשה למנכ"ל שי באב"ד להוביל את התקציב, זאת למרות שזה אינו תפקידו ואין לו את הניסיון המתאים, מה שרק יחליש עוד יותר את אגף התקציבים החבוט. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x