$
בארץ

הסכם היסטורי: חמאס ופתח חתמו על פיוס

לאחר עיכוב של כשעה וחצי חתמו נציגי חמאס ופתח בקהיר על הסכם הפיוס. "אחריות מלאה על עזה כמו בגדה תועבר לידי ממשלת האחדות עד 1 בדצמבר לכל המאוחר", מסרה מצרים ששימשה כמתווכת. גורם פלסטיני בכיר: "אלפי אנשי ביטחון של הרשות ייפרסו ברצועה ובגבולות". אבו מאזן: "סוף לפילוג הפלסטיני"

ynet 15:1912.10.17
עכשיו זה סופי: נציגי חמאס ופתח חתמו אחר הצהריים (ה') על הסכם הפיוס בתום סבב שיחות שהחל שלשום. פרטי ההסכם עדיין לא פורסמו. שתי המשלחות הגיעו בעיכוב של כשעה וחצי למסיבת העיתונאים שנערכה במטה המודיעין בקהיר ובנוכחות שר המודיעין המצרי חאלד פאוזי, ששימש כמתווך בהסכם. מטעם פתח חתם על ההסכם עזאם אל-אחמד, חבר הנהגת פתח ומחזיק תיק הפיוס מטעם התנועה ומטעם חמאס היה זה סאלח אל-עארורי, שרק בשבוע שעבר פורסם על דבר מינויו לסגן מנהיג חמאס.

 

בהצהרה רשמית נאמר כי השליטה המנהלית ברצועת עזה תועבר לידי ממשלת האחדות עד 1 בדצמבר לכל המאוחר. מוקדם יותר בירך הנשיא הפלסטיני אבו מאזן על ההסכם שהושג בין ארגונו פתח לבין ארגון חמאס. "הסכם הפיוס מהווה סוף לפילוג הפלסטיני", מסר אבו מאזן לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

 

גורם פלסטיני בכיר אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ההסכם יכלול פריסה של 3,000 שוטרים מהרשות הפלסטינית ברצועת עזה ובגבולת עם ישראל ומצרים. "המשמעות היא שהרשות הפלסטינית תחזיר לידיה את האחריות הביטחונית והאזרחית", אמר הבכיר הפלסטיני ל-AFP. גורם המעורה בנושא אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי במסגרת ההסכם תועבר השליטה על מעבר רפיח לידי ממשלת האחדות ואנשי הביטחון יהיו מהמשמר הנשיאותי של אבו מאזן.

 

מצרים פרסמה הודעה רשמית לאחר החתימה: "מתוך דאגתה של מצרים לסוגיה הפלסטינית ונחישותו של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, לממש את התקוות והשאיפות של העם הפלסטיני לשים קץ לפילוג ולחזק את החזית הפנימית ולהשיג אחדות פלסטינית על מנת להשלים את המפעל הלאומי ולהביא להקמתה של מדינה פלסטינית בקווי 67' שבירתה ירושלים המזרחית כולל חזרת הפליטים, קהיר נתנה חסות לסדרה של פגישות בין פתח לחמאס ביומיים האחרונים כדי לדון בנושא הפיוס הפלסטיני".

 

עוד נאמר כי "שתי התנועות הסכימו על צעדים שיאפשרו לממשלת הפיוס הלאומית למלא את משימותה ולשאת באחריות המלאה בניהול עניינה של רצועת עזה בדומה לגדה המערבית החל מה-1 בדצמבר לכל היותר. שני הצדדים יפעלו לפתור את כל הבעיות שנבעו כתוצאה מהפילוג. במסגרתה דאגתה של מצרים לאחדות השורות בקרב הפלסטינים, קהיר קוראת לקיים ישיבה ב-21 בנובמבר של כל הפלגים הפלסטיניים שחתומים על הסכם הפיוס הלאומי שנחתם במאי 2011. מצרים מביעה הערכה רבה לתנועות פתח וחמאס על הרוח החיובית שניחנו בה חברי המשלחות ועל כך שהם העדיפו את האינטרס הלאומי הפלסטיני, מה שהביא לגיבוש ההסכם הנ"ל. במצרים מודים לנשיא אבו מאזן שניחן ברצון אמיתי לשים קץ לפילוג ולהחזיר את האחדות לעם הפלסטיני".

 

איסמעיל הנייה ואבו מאזן איסמעיל הנייה ואבו מאזן צילומים: רויטרס

 

על דבר השגת ההסכם בסבב השיחות הנוכחי הכריז קודם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה ולאחריו אישרו בפתח את הדברים. "אנו מברכים את עמנו על הסכם הפיוס", אמרו בחמאס. "נעשה את כל המאמצים כדי ליישמו בפועל כדי שנפתח דף חדש בהיסטוריה של עמנו ונסגור לנצח את פרק הפיצול. הדבר החשוב ביותר הוא היישום בפועל של ההסכם".

 

גורמים פלסטינים מסרו ל-ynet כי הצדדים דנו רק על ממשלת האחדות ודרך פעולתה ברצועת עזה, ניהול המעברים של הרצועה והשליטה עליהם וסוגיית קיצוץ המשכורות של הפקידים הממשלתיים שעובדים בה. ככל הידוע, הצדדים לא דנו בסבב הנוכחי בסוגיית הנשק בעזה ופירוק הזרוע הצבאית של חמאס.

 

סבב השיחות, שעשויות לקבוע את עתיד היחסים בין הגדה המערבית לרצועה, נפתח שלשום. אחרי הטקסיות שליוותה את כניסת הממשלה הפלסטינית לרצועת עזה בשבוע שעבר, החלו הצדדים במגעים הישירים במטה המודיעין המצרי בקהיר. את חמאס ייצגו בין היתר סגן מנהיג הארגון הטרי סאלח אל-עארורי, מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר, ומחזיק תיק האסירים בארגון רוחי מושתהא. פתח יוצג בין היתר על ידי מחזיק תיק הפיוס בתנועה עזאם אל-אחמד וראש המודיעין הפלסטיני ואיש סודו של אבו מאזן, מאג'ד פרג'.

 

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, קשר השבוע בישיבת ממשלה בין הפיוס הפנים פלסטיני לבין תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. הוא אמר שהמהלכים שמצרים מבצעת בהקשר של הפיוס בין חמאס לפתח יכשירו את הקרקע לקראת כינון השלום בין ישראל לרשות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x