שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כחלון נגד מבקר המדינה וסלינגר: "אם נצטרך, נאריך את הביטוחים הסיעודיים בשנה נוספת"

שר האוצר התבטא בפייסבוק בעד הארכת הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, זאת למרות התנגדותה החד משמעית של המפקחת על הביטוח ותמיכת מבקר המדינה בעמדתה. יו"ר ההסתדרות מאיים בהשבתת המשק אם לא יימצא פתרון

רחלי בינדמן 18:0702.10.17

שר האוצר משה כחלון קרא היום (ב') תיגר על האמירה החד משמעית של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר כי לא תסכים להאריך שוב את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. כחלון יוצא באמירה זו גם נגד האמירה הברורה של מבקר המדינה יוסף שפירא מהשבוע כי אסור להאריך את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים.

 

לפני שעתיים הוקלט כחלון בצ'אט שקיים בפייסבוק אומר כי "גם אם נצטרך להאריך את הביטוחים הסיעודיים בעוד שנה נאריך. לא נפקיר את החולים הסיעודים".

 

כחלון אמר "אנחנו כבר שנתיים עובדים על פתרון בעיית הביטוחים הסיעודיים עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. בימים אלו אנחנו בעיצומו של תהליך כדי לפתור את הבעיה. בשנה שעברה פתרנו דרך דחייה בשנה של ביטול הביטוחים הסיעודיים ולפני זה דחינו בעוד שנה ואני מקווה שהפעם לא נדחה ונפתור את הבעיה הזו אחת ולתמיד אבל אם נצטרך להאריך בעוד שנה, נאריך".

 

סלינגר שעומדת בראש רשות עצמאית, רשות שוק ההון, היא בעלת הסמכות היחידה לפסוק אם הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים של מקומות העבודה יוארכו בשנה נוספת או יבוטלו החל מה-1 בינואר, ולדבריה היא לא תסכים בשום פנים ואופן להארכה נוספת של ביטוחים שלדעתה הם ביטוחי כזב שלא מספקים הגנה אמיתית למבוטחים שלהם.

 

דורית סלינגר. אם כחלון ילחץ מספיק היא תצרך להתקפל דורית סלינגר. אם כחלון ילחץ מספיק היא תצרך להתקפל צילום: אלכס קולומויסקי

 

אלא שבסופו של יום אם כחלון ילחץ מספיק, ייתכן שלא יהיה מנוס וסלינגר תיאלץ להתקפל, שוב. זהו מבחן העצמאות הדרמטי הראשון שלה. כחלון מצידו עומד מול איום של יו"ר ההסתדרות בהשבתת המשק אם הבעיה לא תיפתר ולפיכך יהיה לו נוח מאד לדחות בשנה נוספת את הביטוחים הללו במקום להכניס יד לקופת המדינה ולהסכים להעמדת רובד מסובסד של הביטוחים הסיעודיים או לחלופין לייקר מס בריאות, בניגוד להצהרותיו.

 

 

משה כחלון, שר האוצר משה כחלון, שר האוצר צילום: אוראל כהן

 

אז מה הם בעצם הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים? אלו ביטוחים שמארגנים ועדי עובדים לעובדים במקומות עבודה גדולים תוך ניצול יתרון לגודל. הביטוח מספק הגנה מפני הפיכת העובד לסיעודי באופן שלא יכול לעבוד ונאלץ לסיוע מתמיד בביתו. עלויות המחיה של חולים סיעודיים עצומות ומגיעות לאלפים רבים של שקלים בחודש ויכולים לרושש משפחות, הן אם מדובר בילדים סיעודיים או ילדים התומכים בהוריהם הסיעודיים. הביטוחים הקבוצתיים היוו פתרון נוח שכן עלותם היא מזערית, עשרות בודדות של שקלים בחודש תוך שהמבוטחים בעצם מסבסדים זה את זה – הצעירים הבריאים את המבוגרים שהסיכוי שלהם להפוך לסיעודיים גבוה יותר. אלא שהביטוחים האלה מתחדשים מידי 5 שנים ובתום התקופה חברת הביטוח יכולה להתנער מהם, במיוחד אם הם מגלה שציבור העובדים הזדקן ויש יותר ויותר אירועי ביטוח. במצב זה מבוטחים ששילמו שנים פרמיה חודשית נותרים ללא מענה ונאלצים לרכוש ביטוח פרטי בעלות הגבוהה במאות אחוזים ויכולה להגיע למאות ואלפי שקלים בחודש. סלינגר מצאה פתרון לבעיה הזו דרך יצירת מוצר ביטוח סיעודי ארוך טווח שיבטיח הגנה לאורך כל חיי המבוטח ובו חברת הביטוח לא יכולה להתנער מהביטוח אחרי תקופה. עם זאת, הביטוחים הללו יקרים דרמטי ומגיעים לסביב 250 שקל בחודש ולחברת הביטוח יש אפשרות לייקר את הביטוח אך בהיקף מוגבל מידי תקופה. הפתרון הזה לא מספק את יו"ר ההסתדרות שדורש משרד האוצר לממן חלק מהפתרון דרך מתן רובד סיעודי בנוסף לקצבת ביטוח לאומי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x