$
בארץ

לראשונה: כונס הנכסים הרשמי יקבל סמכויות חקירה פלילית

ועדת החוקה של הכנסת צפויה לאשר לראשונה למחלקת החקירות של הכנ"ר להשתמש בסמכויות אלה, כולל חקירה באזהרה, תפיסת חפצים וקבלה וביצוע של צווי חיפוש; הן יכוונו בעיקר כלפי חייבים שייחשדו בהונאה בהליך חדלות הפירעון

שחר אילן 16:1802.10.17

ועדת החוקה של הכנסת צפויה לאשר לראשונה למחלקת החקירות של כונס הנכסים הכללי סמכויות חקירה פליליות, זאת במסגרת חוק חדלות פירעון. הסמכויות יכללו חקירה באזהרה, תפיסת חפצים וקבלה וביצוע של צווי חיפוש. הן יכוונו בעיקר כלפי חייבים שייחשדו בהונאה בהליך חדלות הפירעון.

 

 

 

ועדת חוקה בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) דנה מזה כשנה וחצי בהצעת חוק חדלות פירעון, אחד החוקים הגדולים והמקיפים בקדנציה הנוכחית. החוק מעדכן את דיני פשיטת הרגל שחלקם מבוססים על חקיקה מנדטורית. הוא מבטא את התפישה החדשה במשרד המשפטים שלפיה יש לשים את הדגש על שיקום החייבים ולא על ענישה. כן הוא מנסה להעביר חלק גדול יותר מכספי החייב לנושים קטנים על חשבון המדינה והבנקים.

 

ח"כ סלומינסקי ח"כ סלומינסקי צילום: אלכס קולומויסקי

 

הוועדה קיימה היום (ב') את אחד הדיונים האחרונים בחוק שעסק בפרק מערכת הענישה. הצעת החוק קובע מספר עבירות מצומצם, שרובן עוסקות במי שינסו לנצל את הליך פשיטת הרגל לרעה ועונשן עד שלוש שנות מאסר: הסתרת נכס או העלמת מידע או מסירת מידע כוזב על ידי חייב, וכן לקיחת אשראי על ידי חייב הנמצא בהליך של חדלות פירעון בניגוד לתנאי החוק. כן נקבע שאדם שנדרש על ידי הכנ"ר או הנאמן למסור מידע על הליך פשיטת רגל וסירב או מסר מידע חלקי או כוזב יהיה צפוי לעונש של עד שנת מאסר.

 

עם זאת, הצעת החוק מבהירה שמקרים של פשיטת רגל שקשורים לפשע מאורגן והלבנת הון יועברו לגופי חקירה אחרים דוגמת המשטרה. לצורך אכיפת החוקים יוענקו לראשונה ליחידת החקירות של הכנ"ר סמכויות חקירה פליליות.

 

עו"ד ספי זינגר מהמחלקה הכלכלית פיסקאלית של משרד המשפטים הסביר ש"בגלל סדרי העדיפויות של המשטרה יש היום מעט מאוד אכיפה פלילית בפשיטות רגל. אנחנו ננסים ליצור מנגנונים שיהיו מסננת וירתיעו רמאים", אמר. לדבריו, אחד הכלים הוא לתת לכנ"ר סמכויות אכיפה משום שהוא בעל האינטרס.

 

 

 

סלומינסקי אמר "שיכול להיות שהחוק פותח 'גן עדן לחייבים'". זאת, בשל הדגש השיקומי שבו והמצב שבו החייבים יופנו אוטומטית להליך של חדלות פירעון שבסופו הפטר חובות. לכן לדבריו, חייבים לתת כלים לחסום את אפשרויות ההונאה "אחרת כל רגע אנשים ייכנסו לחדלות פירעון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x