$
בארץ

אחרי שנתיים בהרכב חסר מונו חברים בוועדה המוניטרית של בנק ישראל

פרופ' צבי הרקוביץ ופרופ' משה חזן ימונו לנציגי הציבור בועדה המוניטרית שקובעת את הריבית במשק ומדיניות רכישת המט"ח

מיקי פלד 12:3902.10.17

פרופ' צבי הרקוביץ ופרופ' משה חזן ימונו לנציגי הציבור בועדה המוניטרית של בנק ישראל, כך הוחלט בממשלה ובתיאום עם נגידת הבנק, קרנית פלוג, בתום שנתיים של היעדרם של 2 נציגי ציבור מהוועדה המוניטרית. בנוסף, פרופ' ראובן גרונאו ימונה לקדנציה נוספת. כל הקדנציות הן לתקופה של 4 שנים.

 

הועדה המוניטרית של בנק ישראל היא הגוף שקובע את המדיניות המוניטרית, כלומר את הריבית של הבנק, כל חודש וחצי, ועוסקת בסוגיות נוספות כמו קביעת מדיניות רכישות המט"ח, ניתוח מצבו של המשק הישראלי וסיכונים מסויימים שעשויים להופיע בו. כך למשל בפגישה של הועדה ביולי היא הוציאה הודעה דרמטית על סיכון התמחור הגבוה מדי של אגרות החוב הקונצרניות. הועדה מונה שישה חברים, בהם נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, המשנה לנגידה נדין בודו טרכטנברג, ועד לאחרונה מנהל חטיבת המחקר בבנק, נתן זוסמן, שעם פרישתו יחליפו בתפקיד מנהל חטיבת השווקים, אנדרו אביר. יחד איתם אמורים לכהן 3 נציגי ציבור, אולם בפועל בשנתיים האחרונות רק פרופ' גרונאו מכהן כנציג ציבור.

 

פרופ' צבי הרצקוביץ פרופ' צבי הרצקוביץ צילום: דוברות בנק ישראל

 

מאז אוקטובר 2015 חסרים בוועדה המוניטרית של הבנק 2 חברים, לאחר סיום הקדנציה של פרופ' רפי מלניק ב-2014 ושנה אחריו סיים את הקדנציה שלו פרופ' אלכס צוקרמן. למרות חשיבות הועדה לקח זמן רב עד שהוקמה ועדת האיתור בראשות עו"ד שוקי למברגר ועד שזו סיימה את עבודתה ביוני האחרון ושלחה את שמות המועמדים לאישורה של ועדת גיל-אור למינוי בכירים בחברות הממשלתיות וגופים ציבוריים.

 

פרופ' הרקוביץ מבית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי ופרופסור אמריטוס בבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב שימש כיועץ למחלקת המחקר של בנק ישראל, היה חוקר אורח בבנק הפדרלי בארה"ב, ופרסם מאמרים רבים בתחומי המקרו כלכלה, מדיניות מוניטרית והמערכת הפיננסית. מינוי מפתיע במקצת הוא זה של פרופ' חזן, חוקר צעיר יחסית, מבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל אביב. למרות גילו, לחזן הספק מחקרי רחב, והוא משמש גם כעמית מחקר במרכז לחקר מדיניות כלכלית בלונדון (CEPR), עורך חבר בכתב העת הכלכלי Macroeconomic Dynamics וכיו"ר פורום פנחס ספיר למדיניות כלכלית. מה שמייחד עוד יותר את המינוי של חזן הוא תחום העיסוק שלו שמתמקד בקשרי הגומלין בין התפתחויות דמוגרפיות והשלכות מגדריות לבין צמיחה כלכלית ואי שוויון. סוגיות אלו מעסיקות לא מעט את בנק ישראל ואת הנגידה עצמה, כך שלא מן הנמנע שגם זה היה חלק מהשיקול בבחירתו של חזן לוועדה.

 

פרופ' משה חזן פרופ' משה חזן צילום: דוברות בנק ישראל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x