$
בארץ

נתניהו דחה את ההצבעה על המינויים הפוליטיים במשרדי הממשלה: "לא מספיק נועזת"

בתום דיון סוער דחה ראש הממשלה את ההצבעה בחוק השנוי במחלוקת משום שזו לטענתו אינה מקלה על כניסת גורמים פוליטיים למנגנון שירות המדינה. שרת המשפטים איילת שקד: "הממשלה פספסה היום הזדמנות להתחיל את השינוי שיחזיר את המשילות לנבחרי הציבור. נקווה שבעוד שבועיים ההצעה תאושר"

אדריאן פילוט 15:2601.10.17

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דחה את ההצבעה שנקבעה לישיבת הממשלה שהתקיימה היום סביב מינויים פוליטיים של משנה למנכ''ל והגדלת הגורמים הפוליטיים בוועדות האיתור למשרות החשובות בשירות המדינה (מסקנות ועדת שקד-לוין) עקב "חוסר הנועזות" שלהן. כלומר, לא רק שנתניהו מעוניין להתעלם מהביקורת נגד ההצעה לפיהן זו מייצרת פוליטיזציה בשירות הציבורי הוא מעוניין בהצעה שתפתח פתח גדול יותר לכניסתם של גורמים פוליטיים למנגנון של שירות המדינה.

 

נזכיר כי מסקנות שקד-לוין עברו אין ספור תהפוכות כאשר הן "רוככו" במהלך כל האינסטנציות שעברו. ביום חמישי האחרון נחשף באתר "כלכליסט" הריכוך האחרון: 15 המשרות החשובות ביותר בשירות המדינה- המשנים ליועץ המשפטי לממשלה (ישנם 7 משנים); פרקליט המדינה; מנהל רשות המסים; ראש אגף הממונה על הבטחון (מלמ"ב); ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור; ראש הרשות לאכיפת דיני התכנון והבנייה; האפוטרופוס הכללי ומנהל הרשות להגנה על עדים - הוחרגו באופן מוחלט מהצעת החוק.

 

 

יוזמי החוק שקד ולוין יוזמי החוק שקד ולוין צילום: נמרוד גליקמן, יאיר שגיא

 

כמו כן, ועדת שירות המדינה בראשות ממלא מקום אודי פראוור קבע למשל כי משנים למנכ"לים שימונו על ידי הדרג הפוליטי, יהיו חייבים להיות בעלי תואר ראשון לפחות, בעל 7 שנות נסיון בתחום ובעל 5 שנות נסיון ניהול- דבר שהקשה על מינוייים פוליטיים בלתי רצויים בעליל. כמו כן, נקבע כי מנשים אלו לא יוכלו לפטר או לגייס עובדים ויהיו כפופים לשומרי הסף. גם סביב סוגיות אלו הלין נתניהו שביקש להעניק יותר עצמה לשרים.

 

"האויב של הטוב הוא הטוב ביותר. יש שרים שמדברים ויש שרים שעושים. היום הממשלה פספסה הזדמנות להתחיל את השינוי שיחזיר את המשילות לנבחרי הציבור. אפשר להמשיך לדבר על משילות עוד שנים רבות, השר יריב לוין ואני הבאנו הצעה מעשית בפעם הראשונה. אני מקווה שבעוד שבועיים הממשלה תאשר את ההצעה", אמרה שקד.

 

"ההתנגדות של חלק משרי הממשלה להחלטה היום, מנעה שינוי היסטורי בהליכי המינויים של משרות בכירות בשירות הממשלתי. בכך, הוחמצה הזדמנות, שספק אם תחזור, לחזק באופן משמעותי את יכולתם של השרים להבטיח מינויים ראויים של אנשים המחוייבים למדיניותם. מתנגדי ההצעה אחראים באופן אישי להמשך המצב הקיים של היעדר משילות, של חוסר יכולת לממש את מדיניות השרים ושל פגיעה קשה ומתמשכת בעבודת הממשלה", הוסיף השר לוין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x