שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אבי שמחון על הסכם עם הנכים: "אין אפשרות להתחייב על שאר התוספות לשנים הבאות"

היועץ הכלכלי של ראש הממשלה, הסביר כי לממשלה הנוכחית אין יכולת חוקית להתחייב על כספים עתידיים ולפיכך היא יכולה להתחייב רק עבור הפעימה הראשונה בראשית 2018 בסך 1.3 מיליארד שקל - 340 שקל עבור רוב הנכים, 540 שקל עבור 30 אלף נכים קשים

אדריאן פילוט 15:1901.10.17

"קצבאות הנכים יועלו בתחילת השנה הבאה ב-340 שקל בממוצע (340 שקל עבור רוב הנכים, 540 שקל עבור 30 אלף נכים קשים) - לגבי שאר התוספת לשנים הבאות - אין אפשרות להתחייב ואף אחד לא יכול להתחייב". כך אמר לפני שעה קלה בתדרוך לתקשורת פרופ' אבי שמחון, היועץ הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהקשר של התוספות לקצבאות הנכים.

 

 

שמחון הסביר כי מבחינת החוק ("נומרטור") אין שום אפשרות חוקית לממשלה הנוכחית להתחייב עבור כספים עתידיים ולפיכך היא יכולה להתחייב רק עבור הפעימה הראשונה (בסך 1.3 מיליארד שקל) ולא לגבי המשך יישום המתווה.

 

שמחון הסביר כי לגבי שאר הסכומים (כ-3 מיליארד שקל), הממשלות הבאות יצטרכו להכניס אותם לתקציב המדינה. לדבריו, ארגוני הנכים הבינו את ההסבר ואף קיבלו אותו.

 

לפיכך, אין התחייבות כלל וכלל שקצבאות הנכים יועלו ב-1,800 שקל והתקציב הכולל יגיע לבסוף ל-4.2 מיליארד שקל כפי שהובטח.

ההסכם עם הנכים ההסכם עם הנכים באדיבות דוברות ההסתדרות

 

שמחון סירב להתייחס למתווה של פרופ' ירון זליכה, שהוצג לפני כחצי שנה, שהפך ללעג בקרב צוות שמחון, ולבסוף התקבל כמעט ברובו והסביר כי "אין טעם להשוואה כי היא איננה רלוונטית".

 

לגבי השאלה מדוע לא נכח פקיד של אגף התקציבים בדיון האחרון שנערך ערב יום כיפור השיב שמחון כי המסגרת התקציבית נקבעה על ידי ראש הממשלה ושר האוצר ולפיכך לא היה צורך שפקיד יישב "ויפקח על ההתחייבות" של השניים.

 

"הייתי מאוד שמח אם הממשלה היתה יוכלה לתת יותר מזה, אבל אי אפשר לעשות את זה מבלי לפגוע בשאר תקציבי הרווחה, החינוך, הבריאות או תקציב הביטחון, או להעלות מסים", הסביר שמחון.

 

לפי המתווה, כ-30 אלף נכים נוספים בעלי נכות גבוה יקבלו קצבה של עוד 4050 שקל; עוד 100 אלף נכים (הרוב) יקבלו בשנת 2021 קצבה של 3,950 שקל ועוד 30 אלף בעלי נכות נמוכה יותר יהיו זכאים לקצבה של 3,850 שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x