שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מתנגדים להסכם חוסמים את כביש החוף: "בגדו בנכים"

ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" הודיע כי אינו מקבל את ההסכם - וחסם את מחלף הסירה. מוביל הארגון, אייל כהן: "מי שהסכים בשמנו הוא שקרן ובוגד, מכרו אותנו בזול. אנחנו פותחים במלחמה". המפגינה רונית: "המתווה - גזר דין מוות בשבילנו"

אמיר אלון, ynet 09:4401.10.17

למרות ההסכם שאליו הגיעו הנכים ונציגי הממשלה, מחדשים הבוקר (א') את חסימות הכבישים מי שעומדים בראש "הנכים הופכים לפנתרים". החסימה מתבצעת במחלף הסירה בהרצליה לכיוון דרום - אותו מחלף בכביש החוף שבחסימתו בשבוע שעבר התגלעו עימותים בין המפגינים למשטרה ואחת המפגינות אף נאזקה.

 

 

ארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שלא היה שותף לדיונים, הודיע כי הוא לא מקבל את ההסכם וימשיך בחסימות של צירי תנועה מרכזיים ברחבי הארץ. הבוקר מוביל הארגון אייל כהן אמר: "אנחנו ממשיכים כרגיל, ההסכם שנחתם באישון לילה הוא בגידה בנכים. חתמו ב-2 בלילה בלי לעדכן את כולם. לא רק אנחנו מתנגדים, יש לפחות 10 ארגוני נכים שלא מקבלים את ההסכם. הם האמינו במי שייצג את הנכים. עכשיו הם מבינים שבגדו בהם, שעשו מחטף ב-2 בלילה לפני יום כיפור".

 

לדבריו, "מי שהסכים בשמנו הוא שקרן ובוגד. מכרו אותנו בזול, אמרו שלא יסכימו לפחות משכר מינימום. אנחנו פותחים במלחמה, מוכנים לכל תרחיש, מוכנים להיעצר. מה שיהיה - יהיה. במלחמה כמו במלחמה - יש נפגעים משני הצדדים". לפני החסימה שוחחו כהן ומפגינים אחרים עם נציגי המשטרה, שביקשו שעקב ההסכם החסימות יהיו לזמן קצר יותר.

 

לביא נאור, דובר הארגון: "כל הארגונים הסכימו עד לפני שבוע על קצבה בגובה שכר המינימום. עומדות מאחורינו קבוצות ענק, זה מה שהבטחנו להן מההתחלה, הן סמכו עלינו. הממשלה עשתה הפרד ומשול בין הנכים והשאירה אותנו בעולב ובעוני. אחרי 13 שעות של דיונים כשהנכים אמרו שהם לא יכולים יותר, הם עייפים - ניצלו את זה. התישו אותם עד אמצע הלילה".

 

הפגנת נכים במחלף הסירה הבוקר הפגנת נכים במחלף הסירה הבוקר צילום: הנכים הופכים לפנתרים

 

אורן הלמן, מייסד דף הפייסבוק "סיכוי שווה" לשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה ובחברה, טוען כי "הפספוס הגדול הוא שלא הוסרו החסמים שיש לאנשים עם מוגבלות בהשתלבות בעבודה ובחברה". הוא הסביר כי הסכום שעד אליו אנשים עם מוגבלות יכולים להרוויח כסף מעבודה ולשמור על הקצבה שלהם, יעלה רק ל-4,000 שקל. "אלה חדשות לא טובות לעשרות אלפי אנשים עם מוגבלות קשה שעובדים, ולא קיבלו תמרוץ משמעותי לעבוד ולהתפרנס".

 

 

ההסכם עם הנכים ההסכם עם הנכים באדיבות דוברות ההסתדרות

 

רונית, אחת המפגינות, אמרה כי "המתווה הזה הוא גזר דין מוות בשבילנו. תקעו את הנכים בחדר במשך 13 שעות, התישו אותם. בסוף השיגו את אותו המתווה שלא קיבלנו לפני חמישה חודשים, והוא אפילו יותר גרוע, כי הוסיפו פעימות. כל זה בזמן שאנחנו חירפנו את נפשנו בכבישים".

 

אמש בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההסכם שהושג: "זהו הסכם היסטורי שיביא לשיפור דרמטי במצבם של בעלי המוגבלויות בישראל. זו העלאה משמעותית שתחל בחודש ינואר הקרוב ותגיע ל-4.2 מיליארד שקל". יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, שהיה נציג הממשלה במשא ומתן עם ההסתדרות וארגוני הנכים - יציג היום בישיבת הממשלה את המתווה שסוכם.

 

על פי ההסכם, שיעוגן בחקיקה, קצבתם של כל הנכים בעלי 100% אי כושר השתכרות תוגדל לכ-4,000 שקלים בחודש בארבע פעימות, מינואר 2018 ועד ינואר 2021. סך העלות של התוספת התקציבית היא 4.2 מיליארד שקלים.

 

עוד נקבע בהסכם כי קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק, ולא למדד המחירים לצרכן כפי שקורה כיום. בנוסף, הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה יוגדל מ-2,800 שקלים ל-4,300 שקלים בשתי פעימות - בינואר 2018 לסכום של 4,000 שקלים ובינואר 2019 לסכום של 4,300 שקלים. הוסכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת הסכום, ואם תימצא בתום התהליך השפעה חיובית - הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 שקלים.

 

בהסכם נקבעו גם תוספת של 150 מיליון שקלים להגדלת קצבאות הנכות לילדים, תוספת של 300 מיליון שקלים לשמירה על קצבאות הנכות גם בזקנה - שתמנע את המצב שבו נכים צריכים לבחור בין שמירה על קצבת הנכות לויתור על קצבת הזקנה, או להיפך - ותוספת של 75 מיליון שקלים לעידוד תעסוקת נכים.

 

העלאת קצבת הנכות תתבצע, כאמור, בארבע פעימות - החל מינואר 2018 ועד לינואר 2021, בסכומים שמוערכים ב-700 עד 1,800 שקלים בחודש. הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה, והזכאים לקצבת השירותים המיוחדים בשתי הרמות הגבוהות של המוגבלות (שר"מ) יקבלו כ-4,500 שקלים בחודש.

 

נכים עם 100% אי כושר השתכרות ומעל 80% נכות רפואית יקבלו כ-4,050 שקלים בחודש, נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-50% עד 79% נכות רפואית יקבלו כ-4,000 שקלים בחודש, נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-40% עד 49% נכות רפואית יקבלו כ-3,800 שקלים בחודש, ונכים עם 60% עד 74% אי כושר השתכרות יקבלו בין כ-2,100 שקלים לבין כ-2,400 שקלים בחודש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x